آموزش قدم به قدم دریافت مجوز اینماد

آموزش قدم به قدم دریافت مجوز اینماد

آموزش قدم به قدم دریافت مجوز اینماد ( نماد اعتماد الکترونیک )

 

دریافت مجوز توسط فناوری اطلاعات زیفا

 

نماد اعتماد الکترونیک یا اینماد چیست؟

نماد اعتماد الکترونیکی نشانه‌ای است که از طرف مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به فروشگاه‌های اینترنتی معتبر داده می‌شود. فروشگاه‌های اینترنتی سایت‌هایی هستند که شرح مختصری از کالا یا خدمات خود را به کاربران نشان می‌دهند و کاربر با پرداخت کردن هزینه‌ی لازم توسط درگاه‌های پرداخت اینترنتی می‌تواند از خدمات مورد نظر خود بهره‌مند شود. از آنجایی که فرآیند خرید و تحویل کالا به صورت مجازی انجام می‌شود، بنابراین کاربر باید پیش از اقدام کردن به خرید از صحت خدماتی که فروشگاه اینترنتی ارائه می‌دهد اطمینان حاصل کند و اینجاست که اهمیت نماد الکترونیکی اعتماد معنا پیدا می‌کند. این نماد بعد از بررسی وب‌سایت و احراز هویت مالک حقیقی یا حقوقی و با هدف اعلام صلاحیت فروشگاه‌ اینترنتی به مدت ۱ سال به صاحب آن داده می‌شود.

 

کاربر با کلیک کردن روی نماد الکترونیکی که نشان آن معمولا در صفحه‌ی اصلی وبسایت درج شده است می‌تواند به اطلاعاتی شامل آدرس سایت، وضعیت نماد (تاریخ اعتبار آن)، آدرس شرکت، تلفن و پست الکترونیکی فروشگاه دسترسی داشته باشد. درصورتی‌که وضعیت نماد معتبر باشد یعنی فعالیت‌های وب‌سایت قانونی است و کاربر می‌تواند با اطمینان خاطر از فروشگاه مورد نظر خرید کند. فراموش نکنید که نماد اعتماد الکترونیکی معتبر باید قابلیت کلیک شدن را داشته باشد. برخی از سایت‌هایی که قصد کلاه‌برداری دارند تنها از تصویر این نماد استفاده می‌کنند که این کار غیرقانونی بوده و ممنوع است. علاوه بر آن شما با وارد شدن به وبسایت ای‌نماد و سپس انتخاب لیست کسب‌و‌کارهای دارای نماد الکترونیکی، به صفحه‌ای هدایت خواهید شد که با وارد کردن آدرس دامنه می‌توانید وضعیت نماد سایت را مشاهده کنید. بنابراین برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی درج IP کافی نیست و حتما باید دامنه‌ی ثبت شده داشته باشید.

 

انواع نماد اعتماد الکترونیکی یا اینماد :

نماد اعتماد الکترونیکی در حال حاضر به ۲ نوع تقسیم‌بندی می‌شود:

 

نماد اعتماد الکترونیک دو ستاره

نماد دائم یک ستاره : این نماد بعد از ثبت‌نام و بررسی وب‌سایت توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در صورت دارا بودن یک سری از معیارها به وب‌سایت داده می‌شود.

 

نماد دائم دو ستاره : شرایط لازم برای اخذ نماد دو ستاره با نماد یک ستاره یکسان است و تنها تفاوت آن این است که فروشگاه اینترنتی متقاضی این نماد باید از گواهی امنیت SSL استفاده کرده باشد. پروتکل SSL یک استاندارد وب است که طی آن اطلاعات بین کاربر و وب‌سایت به‌صورت کد شده مبادله می‌شوند و قابل بازیابی نیستند.

 

 

 

 

مدارک لازم برای دریافت مجوز اینماد ( نماد اعتماد الکترونیک ) :

متقاضیان حقیقی:

۱- تصویر مجوز فعالیت (در صورت وجود)

۲- تعهدنامه شخصیت حقیقی

3- مدارک فردی : تصویر صفحه اول شناسنامه ، تصویر کارت ملی ، تصویر کارت پایان خدمت ( در صورت وجود ) ، عکس 3*4 ( اختیاری ) ، تلفن همراه

4- آدرس و تلفن ثابت دقیق منزل به همراه کد پستی

5- آدرس و تلفن ثابت دقیق محل کسب و کار به همراه کد پستی

 

متقاضیان حقوقی (تجاری /غیرتجاری):

۱- تصویر آگهی روزنامه رسمی

۲- تصویر اصل اساس‌نامه

۳- آگهی آخرین تغییرات آدرس (در صورت وجود)

۴- آگهی آخرین تغییرات اسامی اعضای هیئت مدیره (در صورت وجود)

۵- آگهی آخرین تغییرات موضوع فعالیت شرکت (در صورت وجود)

۶- تعهدنامه شخصیت حقوقی

۷- تصویر پروانه /مجوز فعالیت

8- تمامی مدارک بندهای 3،4،5 از متقاضیان حقیقی برای مدیر عامل و رییس هیئت مدیره

 

متقاضیان دولتی:

تصویر نامه در سربرگ رسمی سازمان با امضای مقام مسئول مربوطه مبنی بر تعلق وب‌سایت به دستگاه دولتی مزبور.

 

 


 

مراحل دریافت نماد اعتماد الکترونیکی ( اینماد )

 

مرحله اول اخذ نماد اعتماد الکترونیک:

قبل از اینکه بخواهید برای دریافت مجوز اقدام کنید می بایست به این مسئله توجه داشته باشید که مجوز اینماد فقط به کسب و کارهای اینترنتی ای داده می شود که در فروشگاه اینترنتی آنها فروش کالا و خدمات صورت می گیرد. پس اگر کسب و کار اینترنتی شما در حوزه تبلیغات و یا معرفی و برندینگ در حال فعالیت  می باشد ، نیازی به اخذ این مجوز ندارید. در اتین صورت شما میتوانید برای دریافت نماد ساماندهی کسب و کار های اینترنتی اقدام نمایید.

پس از وارد شدن به وبسایت enamad.ir صفحه زیر را مشاهده میکنید ؛ برای وارد شدن به پرتال کسب و کار خود و یا ایجاد حساب کاربری میباست وارد منوی ( ورود به سامانه اینماد کسب و کارها ) شوید.

 

آموزش قدم به قدم دریافت مجوز اینماد

 

سپس وارد صفحه زیر میشوید ؛ اگر قبلا حساب کاربری داشته اید ، میتوانید با اطلاعات خود وارد پرتال خود شده و مراحل اخذ مجوز را طی نمایید در صورتی حساب کاربری ندارید ، وارد منوی ( ایجاد حساب کاربری ) شوید

 

آموزش قدم به قدم دریافت مجوز اینماد

 

صفحه زیر را خواهید دید ؛ ایتدا نوع شخصیت خود ( حقیقی ، حقوقی ، دولتی ) را انتخاب نمایید ؛ پس از وارد کردن اطلاعات شخصی اولیه خود و تعریف یک نام کاربری و و رمز عبور ، ( تایید ) را بزنید. سپس به ایمیلی که در اینجا وارد نموده اید یک لینک فعالسازی ارسال می شود ؛ وارد ایمیل خود شوید و حساب کاربری خود را فعالسازی نمایید. سپس وارد همین صفحه شده و بقیه مراحل را از همینجا طی کنید

 

آموزش قدم به قدم دریافت مجوز اینماد

 


 

مرحله دوم اخذ نماد اعتماد الکترونیک:

پس از فعالسازی پرتال خود از طریق ایمیلتون ، با اطلاعات ( نام کاربری و رمز عبوری که خودتون تعریف کردید ) خودتون وارد پرتال شوید. ابتدا میبایست از طریق منوی تکمیل اطلاعات ، گزینه ی تکمیل فرم اطلاعات را بزنید و اطلاعات شخص ( حقیقی ، حقوقی ، دولتی ) خود را وارد نمایید.

 

آموزش قدم به قدم دریافت مجوز اینماد

 

توجه داشته باشید برای تایید و رد کردن این مرحله و ثبت اطلاعات فردی ، پس از اینکه اطلاعات رو پر کردین و گزینه ثبت و تایید رو زدین ، سیستم به صورت پاپ آپ یک کد چند رقمی می دهد و یک شماره سامانه پیامک که در اینجا می بایست کد چند رقمی را با شماره همراه ثبت شده در سیستم به شماره سامانه پیامک کنید و مجدد گزینه تایید و ثبت را بزنید.

 

 


 

مرحله سوم اخذ نماد اعتماد الکترونیک:

پس از ثبت اطلاعات فردی برای تکمیل فرایند تشکیل پرونده میبایست وارد منوی تکمیل اطلاعات شده و گزینهی بارگذاری مدارک را بزنید. در این مرحله مدارک اجباری که میبایست آپلود کنید شامل تصویر صفحه اول شناسنامه و تصویر کارت ملی شخص می باشد. دو گزینه دیگر که برای آپلود کارت پایان خدمت و یک عکس 3*4 است به صورت اختیاری می باشد.

 

آموزش قدم به قدم دریافت مجوز اینماد

 

 


 

مرحله چهارم اخذ نماد اعتماد الکترونیک:

پس از بارگذاری مدارک وارد منوی احراز اطلاعات می شوید در این مرحله می بایست تلفن همراه و تلفن ثابت خود را احراز نمایید. در تصویر زیر مشاهده میکنید که برای تایید تلفن ثابت می بایست با تلفن ثابت خود ( تلفن منزل ) با یکی از شماره های داده شده ، تماس بگیرید وزمانی که سیستم از شما کد احرازتون رو درخواست کرد ، کد شش رقمی داده شده در پرتال خود را وارد نمایید تا تلفن ثابت شما نیز احراز شود.

توجه نمایید اولا تلفن همراه خود را در مرحله دوم احراز نموده اید و ثانیا برای تماس با شماره های مرکز میبایست از شنبه تا چهارشنبه بین ساعات 8 الی 16 اقدام نمایید.

 

آموزش قدم به قدم دریافت مجوز اینماد

همچنین در هر مرحله برای ویرایش اطلاعات خود میتوانید از منوی ویرایش اطلاعات اقدام نمایید.

 


 

مرحله پنجم اخذ نماد اعتماد الکترونیک:

پس از احراز اطلاعات در مرحله قبل وارد منوی کسب و کار شوید و گزینه ی افزودن دامنه را انتخاب نمایید. در این مرحله میبایست اطلاعات کسب و کار خود که شامل : نام کسب و کار به فارس و انگلیسی ، دامنه وبسایت ، آدرس و کد پستی محل کسب و کار ، تلفن ثابت محل کسب و کار و … را وارد نمایید.

 

آموزش قدم به قدم دریافت مجوز اینماد

 

پس از ثبت اطلاعات کسب و کار خود ، می بایست یک نام کاربری و رمز عبور مشتری در وبسایت خود تعریف نموده و آن را در اینجا وارد نمایید تا اپراتور سامانه بتواند یک خرید تستی از وبسایت شما انجام دهد. پس انتخاب گزینه ثبت در انتها وارد صفحه تایید فنی دامین و کسب و کار خود میشوید که در تصویر زیر مشاهده می نمایید :

 

آموزش قدم به قدم دریافت مجوز اینماد

 

در اینجا چهار راه برای تایید کسب و کار ثبت شده خود دارید که ما پیشنهاد میکنیم از راه آسان و بی دردسر تایید از طریق ایمیل اقدام به تاییدیه فنی نمایید. به این صورت که گزینه نارنجی رنگ ارسال ایمیل را انتخاب می نمایید و سپس وارد ایمیلی که در همین مرحله برای کسب و کار خود ثبت نموده اید می شوید و کد احرازی را که سامانه برای ایمیلتان ارسال نموده است را در همینجا وارد نموده و گزینه ی تایید کد را انتخاب نماییدتا کسب و کار شما تایید شود.

 


 

مرحله ششم اخذ نماد اعتماد الکترونیک:

در این مرحله میبایست خدمت و یا کالایی که در فروشگاه خود میفروشید را معرفی و ثبت نمایید. تصویر زیر گویای سادگی این مرحله است پس از معرفی و ثبت خدمت و کالا خود ، سایت یک فرم نظرسنجی به شما داده و می بایست شما آن را پر کنید.

 

آموزش قدم به قدم دریافت مجوز اینماد

 


 

مرحله هفتم اخذ نماد اعتماد الکترونیک:

پس ازاینکه فرم نظر سنجی را پر نمودید پرونده دامین خود را برای بررسی فنی کارشناس بفرستید تا وبسایت شما از سوی کارشناس مرکز با توجه به چک لیست زیر بررسی شود. در این مرحله امکان دارد که کارشناس یک یا چند ایراد فنی با توجه به چک لیست از وبسایت شما بگیرد که میبایست پس از رفع کردن ایرادات چک لیست ، مجددا پرونده را جهت بررسی از داخل پرتال ارسال نمایید تا مجدد کارشناس مرکز آن را بررسی نماید. توجه داشته باشید که این پروسه از دو روز تا یک هفته و برای موارد خاص بیشتر هم به طول خواهد انجامید.

 

آموزش قدم به قدم دریافت مجوز اینماد

 


 

مرحله هشتم اخذ نماد اعتماد الکترونیک:

پس از اتمام بررسی فنی در مرحله هفتم ، پرتال به شما یک تعهد نامه الکترونیکی میدهد که میبایست آن را مطالعه نموده و تایید نمایید و در صورت ثبت کسب و کار به صورت صنفی ، شما را برای ارسال مدارک و مجوز هاتون راهنمایی می کند. پس از تایید تعهد نامه ، پرونده شما برای بررسی و تایید نهایی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و پس از حداکثر یک روز کد مجوز اینمادتون صادر شده  میتوانید آن را کپی نموده و در سایت خود از آن استفاده نمایید.

 

آموزش قدم به قدم دریافت مجوز اینماد

 

 


 

در صورت تمایل می توانید اخذ سریع مجوز اینماد وبسایت خود را به کارشناسان زیفا بسپارید. برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک نمایید.