سئو کلاه خاکستری Grey hat SEO چیست؟

سئو کلاه خاکستری Grey hat SEO چیست؟

سئو کلاه خاکستری Grey hat SEO چیست؟

مقدمه معرفی سئوی کلاه خاکستری

در مقالات قبلی تحت عنوان ” سئو کلاه سفید White hat SEO چیست ؟ ” و ” سئو کلاه سیاه Black hat SEO چیست؟ ” با مفاهیم سئوی کلاه سفید و سئوی کلاه سیاه آشنا شدیم. در این مقاله نیز قصد داریم شما را با سئوی کلاه خاکستری Grey hat SEO آشنا کنیم. در نگاه اول و در یک کلام باید گفت که سئو کلاه خاکستری Grey hat SEO چیزی مابین سئوی کلاه سفید و سیاه است. آنچه که مشخص است از تمام تکنیک های موجود سئو برخی از آن ها از نظر گوگل غیر قانونی است و از آن جلوگیری می کند.

 

سئو کلاه خاکستری Grey hat SEO چیست؟

همانطور که پیشتر اشاره شد طبق گفته جان اندرو متخصص سئو ، تقریبا رویکردی مابین سئوی کلاه سفید و سئوی کلاه سیاه باعث ایجاد سئوی کلاه خاکستری خواهد شد. افرادی که بطور کامل از قوانین پیروی نمی کنند ولی تمام و کمال هم قانون مدار نیستند ، این ها همان سئوکاران کلاه خاکستری هستند ، بی قانون هایی که به ظاهر اهمیت داده و کار را از حد نمی گذرانند.

 

سئو کلاه خاکستری Grey hat SEO چیست؟

امکان این نیست که شما در کلمات کلیدی رقابتی و پرطرفدار تنها با استفاده از سئوی کلاه سفید به رتبه عالی و نتایج مطلوب دست پیدا کنید. از طرفی هم اگر به سراغ روش های سئوی کلاه سیاه بروید آن وقت دیر یا زود با خشم گوگل مواجه خواهید شد تا جایی که ممکن است گوگل برای همیشه با سایت شما خداحافظی کند و آن را از لیست خود حذف نماید ، بنابراین بهترین راه و تنها راه استفاده از سئو کلاه خاکستری Grey hat SEO  است.

تجربه نشان داده است که اکثر سئوکاران و وبمسترها بدون اینکه خودشان نیز بدانند از سئوی کلاه خاکستری استفاده می کنند. از نظر ما پایه اصلی سئو را نوع کلاه خاکستری آن تشکیل می دهد.

استفاده از تکنیک های کلاه خاکستری اگر توسط متخصصان سئو و افراد حرفه ای انجام نشود در واقع حرکت بر روی لبه پرتگاه و مانند تیغ دو دم است. در سئوی کلاه خاکستری یک اشتباه کوچک می تواند همه چیز را خراب کند. باید اشاره کنیم که تشخیص ترفندهای سئو و زمان به کارگیری آن ها قاعدتا کاری تخصصی است و دقت خود را می طلبد و با فراهم شدن این موارد است که می توانید رتبه خوبی را کسب نمایید.

 

اهمیت کلاه خاکستری در چیست ؟

استفاده به جا از سئوی کلاه خاکستری درک صحیح آن می تواند باعث صرفه جویی در زمان و هزینه شود ؛ از طرفی هم الگوریتم های گوگل بسیار هوشمند بوده و دائما در حال ارتقا هستند لذا این امکان وجود دارد که برخی از تکنیک های کلاه خاکستری نیز در آینده توسط گوگل شناسایی شده و بعنوان تکنیک غیر مجاز تلقی شوند ، لذا یک سئوکار باید دائما اطلاعات خود را کامل کند.

 

مثالی کابردی از تکنیک های سئوی کلاه خاکستری

در این بخش می خواهیم در مورد بک لینک سازی و تکنیک های مربوط به آن صحبت کنیم. قطعا می دانید که پایه و اساس سئو با مفهوم سئوی کلاه خاکستری پیوند دارد. سئو نیز اساسا با لینک سازی مرتبط است. همانطور که از نام لینک سازی پیداست ، لینک بیلدینگ کاری ضروری است که توسط کاربران بطور طبیعی صورت نمی پذیرد لذا اینجاست که وبمستر مجبور است برای لینک سازی دست به کار شده و خودش اقدام کند.

خرید هرگونه بک لینک از دیدگاه گوگل تخلف محسوب می گردد و گوگل همیشه به جان سایت هایی می افتد که به خرید و فروش لینک می پردازند و آن ها را با جریمه های سنگین مواجه می کند ، گوگل خرید و فروش لینک را روش کلاه سیاه در نظر می گیرد.

موتور جستجوی گوگل برای اینکه تشخیص دهد لینک های ما طبیعی است یا نه ، از تکنیک های خاص خودش بهره گیری می کند که ما برخی از آن ها را معرفی می کنیم و شما با دانستن آن ها طوری رفتار می کنید که گوگل به رفتار شما حساس نشود و این دقیقا همان کار سئوی کلاه خاکستری است. در ادامه با برخی از تکنیک های شناسایی گوگل آشنا می شویم.

 

حذف شدن ناگهانی لینک ها

زمانی که لینک های شما در یک یا چند سایت به طور همزمان حذف شود و این مساله چند بار اتفاق بیافتد ، گوگل متوجه می شود که شما اقدام به خریداری لینک از آن سایت ها نموده اید که پس از پایان مهلت زمان شما ، اتوماتیک لینک هایتان نیز حذف شده است. بنابراین لینک هایی نسازید که احتمال پاک شدن آن ها بالاست.

 

محدودیت لینک‌های یک بلاگ یا سایت

برخی از مدیران سایت ها اقدام به فعالسازی چندین وبلاگ از سیستم های بلاگدهی نموده و مطالب سایت اصلی خود را در آن ها منتشر می کنند و به سایت خود لینک می نمایند. وقتی تمام مطالب یک یا چند وبلاگ فقط و فقط به یک سایت خاص پرداخته باشد و به آن لینک داده باشد ؛ گوگل متوجه می شود که این وبلاگ ها ایجاد شده اند برای دور زدن موتور جستجو ، لذا آن ها را در نظر نمی گیرد. پس اگر قصد دارید بلاگینگ کنید بهتر است در وبلاگ های خود به سایت های دیگر هم لینک دهید و از مطالب آن ها نیز استفاده نمایید تا گوگل به شما مظنون نشود.

 

خرید لینک از سایت های معروف به لینک سازی

قاعدتا یکی از احمقانه ترین کارهای ممکن این است که شما به سراغ سایت هایی بروید که کار آن ها فروش بک لینک انبوه است. چرا که حنای این سایت ها نزد گوگل رنگی ندارد و کار با آن ها نه تنها شما را پیشرفت نمی دهد چه بسا کارتان را نیز یکسره می کند.

لینک بیلدینگ ناگهانی و مقطعی

فرض کنید شما به طور ناگهانی و طی یک هفته برای سایتتان 500 لینک می خرید این کار می تواند به روش های تبلیغات متنی رپورتاژ و … باشد ؛ که پس از آن دیگر خبری از لینک سازی نیست. گوگل اینجا مطمئن می شود که شما اقدام به خرید لینک کرده اید و بابت آن ها پول پرداخته اید. لذا آن ها را از نظام ارزش گذاری خود خارج می نماید. توصیه می شود لینک سازی خود را محدود و پیوسته انجام دهید.

 

دریافت بازدید از آی پی های یکسان

فرض کنید شما به یک سایت یا مجموعه پول پرداخته و بازدید خریده اید و آن ها از طریق نرم افزار آی پی ساز در حال ایجاد بازدید های دروغین برای سایت شما هستند تا گوگل فکر کند که سایت شما پربازدید و پرطرفدار است و جایگاه آن را ارتقا دهد.

بسیاری از این نرم افزارها ، آی پی هایی در یک رنج تولید می نمایند که کاری بسیار شک برانگیز برای گوگل است. بنابراین در چنین حالتی منتظر ورود حیوانات مختلف باغ وحش گوگل چون پاندا و پنگوئن و مرغ مگس خوار و کبوتر و … باشید که برای تنبیه سایت شما از یکدیگر پیشی گرفته و سایت شما را خلوتگاه خود می نمایند و منجر به سقوط وحشتناک رتبه شما خواهند شد.

 

افزایش بازدید ناگهانی

افزایش بازدید ناگهانی یک سایت خودش نیز می تواند برای گوگل شک برانگیز باشد. چگونه ممکن است سایتی که تا دیروز 100 بازدید روزانه داشته است بطور ناگهانی ده ها هزار بازدید کننده پیدا کند؟؟؟  بنابراین هرگونه افزایش بازدید باید به صورت پلکانی انجام شود تا گوگل به شما شک نکند.

 

عدم فعالیت و تولید محتوای وبسایت

با تمام این تفاسیر فرض نمایید سایتی با رعایت تمام نکات فوق همه چیز را قدم به قدم جلو برده و اکنون کلی بک لینک طبیعی و بازدید پلکانی مناسب دارد. اینجا گوگل به فعالیت سایت شما نگاه خواهد کرد. الگوریتم های گوگل به این فکر می کنند که چطور شده است ، سایتی که هیچ گونه تولید محتوایی ندارد ، در شبکه های اجتماعی محبوب سیگنالی صادر نمی کند و فعالیتی ندارد ؛ آن وقت این همه بازدید کننده و بک لینک و … را از کجا آورده است؟؟؟ و اینجاست که باز هم مورد تنبیه قرار خواهید گرفت.

 

سخن آخر در مورد سئو کلاه خاکستری Grey hat SEO

اگر گفتیم انجام سئوی کلاه خاکستری Grey hat SEO کاری بسیار تخصصی و حرکت بر لبه تیغ است حقیقتا بیراه نگفته ایم. این کار نیاز به حوصله ، رفتار با تجربه ، حرکت ترکیبی و پلکانی دارد و اگر نحوه عملکرد الگوریتم های گوگل و نحوه تعامل با آن ها را نشناسید با اطمینان می توان گفت که در این زمینه موفق نخواهید شد.

توصیه می کنیم ابتدا روش های کلاه سفید را به کار ببندید و پس از کسب تجربه و تخصص کافی اقدام به اجرای سئوی کلاه خاکستری Grey hat SEO نمایید.

 

 


 

سئو کلاه خاکستری Grey hat SEO چیست؟

سئو کلاه خاکستری Grey hat SEO چیست؟

سئو کلاه خاکستری Grey hat SEO چیست؟

سئو کلاه خاکستری Grey hat SEO چیست؟

سئو کلاه خاکستری Grey hat SEO چیست؟

 

به زیفا امتیاز دهید
admin
دیدگاه کاربران
16 دیدگاه
 • مهدی 12 آبان 1397 / 9:01 قبل از ظهر

  تنبیهاتی که گوگل در نظر میگیره قابل عفو و برگشت به حالت عادی هستن؟ تحت چه شرایطی ؟ چقدر زمان میبره؟

  • رضا ترکی 12 آبان 1397 / 10:21 قبل از ظهر

   سلام.
   البته بستگی به نوع تنبیه دارد.
   برخی از تنبیه ها قابل بازگشت بوده. ولی برخی از آن ها مانند پنالتی شدن وبسایت غیر قابل بخخش می باشد.

 • علی محمدی تبار 12 آبان 1397 / 8:14 بعد از ظهر

  سلام با این تفاسیر استفاده از گوگل ads هم نوعی تخلفه پس چرا خود گوگل این امکانات رو در احتیار کاربران قرار میده؟

  • رضا ترکی 14 آبان 1397 / 11:06 قبل از ظهر

   سلام کاربر گرامی
   تبلیغات ادوردز گوگل فروش بازدید فیک نیست و در حقیقت نوعی تبلیغات واقعی است که کاربران واقعی را در کلمه کلیدی انتخابی به سایت شما ارجاع می دهد.
   بنابراین به دو دلیل باعث ارتقا رتبه شما می شود
   اول اینکه بازدیدها و کاربران واقعی هستند.
   دوم اینکه شما دارید با گوگل کار اقتصادی می کنید

 • محمد 12 آبان 1397 / 9:07 بعد از ظهر

  سلام احیانا بعضا سایت ها با استفاده از برگزاری جشنواره ها اقدام به خرید بازدید میکنن باز هم برای گوگل شک بر انکیز است؟
  اگر به طور محدود و پلکانی بازدید بخریم باز هم گوکل میفهمد؟

  • رضا ترکی 14 آبان 1397 / 11:07 قبل از ظهر

   سلام.
   داخل متن مقاله این مورد کاملا پاسخ داده شده است

 • محمدجواد 13 آبان 1397 / 9:54 قبل از ظهر

  سلام
  اگه واسه دریافت ای پی از طریف برنامه ها تعداد ویور سایت رو هر روز تغییر بدیم باز هم گوگل متوجه میشه؟

  • رضا ترکی 14 آبان 1397 / 11:08 قبل از ظهر

   سلام. سوالتون واضح نیست. متوجه منظور شما نشدیم

 • امیر 13 آبان 1397 / 12:10 بعد از ظهر

  با سلام و تشکر از مقاله های قشنگ سایتتون
  در رابطه با این مقاله ، پس میتونیم بگیم سئو کلاه خاکستری مثل بازی مار پلس که بلد نباشیمو سوتی بدیم سئو کلا پایین میاد و هم میتونیم به صورت عامیانه بگیم که هم خرو میخواد هم خرما رو . درسته؟؟؟

 • محمدرضا کریمی 14 آبان 1397 / 8:23 قبل از ظهر

  مرسی از مطلب مفیدتون
  سوالم اینه که اگه مثلا خرید بک لینک به صورت مستمر باشه و طی زمان خود سایت پیشرفت کنه و به اون تعداد بک لینک برسه و بعد پیشرفت خرید بک لینک رو کم کم کاهش بده بازهم احتمال تنبیه شدن از طرف گوگل وجود دارد؟

  • رضا ترکی 14 آبان 1397 / 11:08 قبل از ظهر

   سلام کابر گرامی
   پاسخ سوال شما در متن مقاله به طور کامل داده شده است

 • معین 14 آبان 1397 / 9:02 قبل از ظهر

  با سلام
  شما در کل این مدل محتوی گذاری و انجام بهینه سازی در یک سایت مبتدی را توصیه میکنید آیا؟؟

  • رضا ترکی 14 آبان 1397 / 11:09 قبل از ظهر

   سلام و درود
   محتواگذاری همیشه اولین قدم است.
   اما اگر منظور شما خرید بازدید و لینک و … است. خیر برای سایت نوپا اصلا توصیه نمی گردد

 • علی باقرزاده 23 آبان 1397 / 8:13 قبل از ظهر

  سلام خسته نباشید
  شما فرمودید که سئوی کلاه خاکستری اگر درست انجام نشه میتونه عواقب خیلی بدی داشته باشه برای سایت ولی اگر ما درست انجام بدیم و گوگل متوجه نشه سایت ما چقدر پیشرفت میکنه و این پیشرفت زمان میبره تا به این پیشرفت برسیم؟

  • رضا ترکی 24 آبان 1397 / 1:21 قبل از ظهر

   سلام
   بهترین نوع پیشرفت همینجاست
   سیوی کلاه خاکستری اصالت سئوست

 • mona 22 تیر 1401 / 5:21 قبل از ظهر

  دلیل خاصی برای نام گزاری سئو کارها با نام کلاه وجود دارد؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *