انواع زبان های طراحی سایت

انواع زبان های طراحی سایت

انواع زبان های طراحی سایت

برای انتخاب بهترین زبان در بين انواع زبان های طراحی سایت ، بهتر است ابتدا با زبانهای مختلف آشنا شوید و اطلاعات دقیقی کسب کنید تا راحت تر تصمیم بگیرید. ما در این مقاله، سعی کرده‌ایم به مقایسه‌ی زبانهای برنامه نویسی و طراحی سايت آنها را بررسی کنیم. اما به این نکته توجه کنید که هر زبان می تواند مزایا، معایب و کاربرد خود را داشته باشد. برای مثال زبانی برای انواعی از پروژه ها، بهترین گزینه باشد ولی در موقعیت دیگر مناسب برای آن کار نباشد. پس انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی در دنیای کد، کار درستی نیست. شما باید با توجه به هدف خود، مناسب‌ترین زبان را برای خودتان انتخاب نمایید.

 

بررسی ساختار وب سایت ها

ساختار کدهای وب سایت از دو بخش front-end (بخش سمت کاربر) و back-end (بخش سمت سرور) تشکیل می‌شوند. بخش سمت کاربر، همان ظاهر سایت است که با زبان‌های html ،css ،javascript و… طراحی شده است و این بخش صرفاً یک صفحه‌ی استاتیک است.

اما کد سمت سرور وظیفه‌ی پردازش، محاسبات و انجام عملیات مختلف روی داده‌ها را بر عهده دارد. برای روشن‌تر شدن قضیه به این مثال توجه کنید. در سایتی دکمه‌ای تحت عنوان “ثبت نام” قرار دارد. ظاهر این دکمه، محل قرارگیری آن و.. توسط کدهای سمت کاربر طراحی می‌شوند. اما بخشی که درستی اطلاعات ورودی را چک کند و در پایگاه داده ذخیره کند، جزو کدهای سمت سرور است.

شاید مثل خیلی از افراد دیگر تصور شما این باشد که html و css جزو بهترین زبانهای طراحی سایت هستند. برای افرادی که با تکنولوژی آشنا نیستند، زبان‌های طراحی سایت و کار کردن با یک طراح وب می‌تواند دشوار باشد. آن‌ها از عباراتی مانند CSS، HTML، و جاوا استفاده می‌کنند که ممکن است برای شما به عنوان صاحب کسب‌وکار ناشناخته و نامفهوم باشد.

اما بگذارید با یکدیگر روراست باشیم. اچ تی ام آل و سی اس اس جزو زبان‌های برنامه نویسی و طراحی سایت نیست. در واقع آنها زبان‌های اسکریپتی هستند که می‌توانند محتوایی شما را دستکاری کرده ویژگی‌های خاصی مانند اندازه موقعیت رنگ و نوع قلم و مانند این را تغییر دهند.

 

انواع زبان های طراحی سایت

 

عوامل مؤثر در انتخاب انواع بهترین زبان های طراحی سایت

برای این که بدانید چه عواملی در انتخاب بهترین زبان‌های طراحی سایت تأثیر گذار هستند، آشنایی با html و javascript و همچنین Css ضروری بوده و مقدمه آشنایی با توسعه وب است. عوامل زیادی بر انتخاب یک زبان برنامه نویسی برای طراحی سایت تأثیر گذار هستند. در ابتدا باید ببینید از چه پلتفرمی می‌خواهید استفاده کنید. یعنی سروری که می‌خواهید وب سایت شما بر روی آن پیاده سازی شود چه نوع سروری است.

 

زمینه فعالیت :

باید مشخص کنید که در چه زمینه ای قرار است به فعالیت بپردازید. این موضوع نیز انتخاب بهترین زبان‌های طراحی سایت نقش مهم و کلیدی دارد. باید با توجه به فعالیت‌هایی که قرار است در حوزه مربوطه انجام دهید زبان مورد نیاز را انتخاب کنید. برای این کار می‌توان یک بررسی ساده کرد و دید که پروژه‌هایی که در حوزه مورد نظر موفق عمل کرده‌اند از چه زبان‌هایی برای تولید آن پروژه‌ها استفاده شده است.

 

زمان :

بهره وری از یک زبان در مورد چگونگی بیان وب سایت بسیار حائز اهمیت است. هرچه نوشتن یک زبان ساده تر باشد، میتوان زمان بیشتری برای اضافه کردن عناصر طراحی و زیباسازی سایت، اختصاص داد. یک برنامه نویس از زبانی استفاده می کند که در آن مجبور نباشد زمان زیادی را صرف فکر کردن درباره نحوه گسترش کد برای رشد و یا به روز رسانی وب سایت کند.

 

قابلیت اطمینان :

قابلیت اطمینان به زبان برنامه نویسی و کد گذاری اهمیت دارد. عملکرد وب سایت شما به میزان اطمینان زبان انتخابی، متکی است. این کد ها هم چنین برای محافظت از وب سایت و مشتریان شما موجود است. هنگامی که یک برنامه نویس در حال مرور کد برنامه نویسی سایت است، باید بتواند آن را خوانده و درک کند تا در طراحی سایت دچار مشکل یا اختلال نشود.

 

عملکرد :

یک عامل مهم برای توسعه دهندگان این موضوع عملکرد است. عملکرد یعنی هنگام کار در وب سایت تجاری، میزان ترافیکی که سایت دریافت می کند در نظر گرفته شود. همچنین لازم است بدانند کاربران در هنگام بازدید از وب سایت چه نوع فعالیت هایی را انجام می دهند. برنامه نویسان باید به دنبال بهینه سازی آسان برای سرور ها و مرورگر های مختلف باشند. همچنین اطمینان حاصل کنند که کد موردنظر درطول زمانی که بازدید کننده در وبسایت حضور دارد، مداوم کار خواهد کرد.

 

و عوامل ديگری كه عبارت اند از:

 • تکنولوژی مورد استفاده
 • سادگی کاربری
 • وابستگی به  Platform
 • سرعت اجرا و امنیت
 • کارایی
 • بازار کار
 • سرعت توسعه
 • نحوه پشتیبانی
 • بهینه بودن برای موتور جستجو

 

انواع زبان های برنامه نویسی در طراحی سایت

انواع مختلفی از زبانهای برنامه نویسی وجود دارد که توسعه دهندگان و برنامه نویسان سایت، از آنها استفاده میکنند. انتخاب زبان برای هر برنامه نویس بر اساس تجربه و مرور زبان های مختلف برنامه نویسی است. این انتخاب در طی زمان و با توجه به اطلاعات و تجربیات خود شخص و نظرات دیگران انتخاب می شود. لیست انواع زبان های برنامه نویسی طراحی سایت به شرح زیر است:

 

انواع زبان های طراحی سایت

 

این زبان در سال 1989 توسط تیم برنزلی خالق وب برای انتشار داده ها معرفی شد. ساختار و پیکره بندی یک صفحه اینترنتی برپایه عناصر html است که این عناصر در نزد توسعه دهندگان وب همان تگ ها هستند شکل کلی یک تگ html بدین گونه است. کلیه اطلاعاتی که قرار است برای کاربر نمایش داده شود باید در بین این تگ ها قرار گیرد. در واقع می توان گفت html یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه زبانی برای نشانه گذاری عناصر صفحات است. در حال حاضر آخرین نسخه این زبان نسل پنجم آن است که در سال 2008 معرفی شد. ولی هنوز به تایید کنسرسیوم جهانی وب نرسیده و توسعه آن هم هنوز نهایی نشده است.

بسیاری از کارشناسان وب معتقدند کدنویسی در html5 شکل جدیدتری از خود را نمایان خواهد کرد به گونه ای که تمام عناصر صفحه ها معنا دارتر شده و رفته رفته  تبدیل  به زبانی برای تولید اپلیکشین ها خواهد شد. اهمیت دستیابی به html5 آن قدر زیاد بود که استیو جابز رئیس شرکت اپل در سال 2010 طی نامه ای سرگشاده خبر از ظهور  html5 و نابودی فلش داد.

 

 • زبان Css

انواع زبان های طراحی سایت

 

شیوه نامه آبشاری توسط تیمی از کنسرسیوم جهانی وب با رهبری دوتن از افراد با نام های برت باس و هیکن لای آغاز به کار کرد به طوریکه اولین نسخه ان در سال 1960 منتشر شد و قادر بود تغییراتی رابرروی فونت های صفحات و رنگ آن ها و همچنین رنگ پس زمینه ایجاد کند در واقع باید گفت این شیوه نامه آبشاری که درسال 1980باهدف منسجم کردن اطلاعات اسناد وب توسعه داده شد . زبانی برای شکل دادن و آرایش عناصر مختلف صفحات وب است. سپس نسخه دوم cssدر سال 1998 منتشر شد و درحال حاضر آخرین نسخه آن همچنان درحال توسعه است.htmlوcss را می توان دو یار جدانشدنی ازهم نامید زیرا مکمل یکدیگر هستند به طور معمول هر وب سایتی حداقل دارای یک فایل شیوه نامه استایل است .

 

 • زبان Javascript

انواع زبان های طراحی سایت

 

زبان جاوا اسکریپت توسط برند ایچ در پروژه مرورگر نت اسکیپ توسعه پیدا کرد و برای اولین بار در نسخه بتای نت اسکیپ 2 عرضه شد. زبان جاوا اسکریپ در ابتدا تحت عنوان لایو اسکریپ معرفی شد و بعدها به جاوا اسکریپ تغییر نام یافت. پویایی صفحات یا به نوعی رویدادهایی  که در صفحات بوجود می آیند برپایه این زبان است. جاوااسکریپت از خانواده زبان های اسکریپتی است. قادر است در بین عناصر صفحه قرار بگیرد و عناصر مورد نظر را تحت کنترل خود در آورد تمام مرورگرها وب امکان فعال و غیر فعال کردن زبان جاوا اسکریپ ایجاد شود. در اغلب وبگاه ها برای اعتبار سنجی اولیه فرم ها ازاین زبان کمک می گیرند.

جاوا اسکریپت را نمی توان جزو یکی از کامل ترین زبان‌های طراحی سایت دانست بلکه یکی از زبان های اسکریپتی مهم و تاثیر گذار در طراحی صفحات وب است. این زبان بخش مهم و بسیار بزرگی از طراحی صفحات وب را java script و Html و CSS تشکیل می‌دهند. این زبان را با زبان جاوا نباید مقایسه کرد.

زیرا زبان جاوا یک زبان برنامه نویسی کامل و همه چی تمام است. اما java script یک زبان اسکریپت نویسی است که در طراحی صفحات جذاب و واکنش گرا وب می‌تواند به کار گرفته شود. با استفاده از این زبان اسکریپتی می‌تواند از نظر گرافیکی بر روی طراحی سایت کار کرد.

همچنین برای کنترل کاراکترهای ورودی و اعتبار سنجی در طراحی سایت به کار گرفته شود. جاوا اسکریپت را می‌توان یک زبان چند وجهی دانست که می‌تواند از توابع، api ها المان‌های html در طراحی یک سایت زیبا از آن استفاده کرد.

 

 • پایتون

انواع زبان های طراحی سایت

 

زبان برنامه نویسی پایتون در ردیف یكی از بهترین انواع زبان های طراحی سایت قرار دارد. زیرا این زبان در کنار سادگی بسیار مقیاس پذیر بوده و همچنین از شی‌ء گرایی به طور کامل پشتیبانی می‌کند. این زبان برنامه نویسی در ابتدا که به وجود آمد برای انجام پروژه‌های علمی توسط دانشمندان به کار گرفته شد.

پایتون جزوه زبان های برنامه نویسی است که در بین برنامه نویسان توانست خیلی سریع طرفداران خاص خود را پیدا کند. آمار سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که چیزی در حدود ۲۷ درصد برنامه نویسان زبان برنامه نویسی پایتون را برای انجام برنامه‌های خود انتخاب کردند. قابلیت بالای این زبان به حدی است که در بسیاری از برنامه‌ها می‌توان از آن استفاده کرد.

برای مثال یک پروتوتایپ ساده تا یک وب‌سایت فروشگاهی بزرگ می‌تواند با زبان برنامه نویسی پایتون توسعه داده شود. این زبان برنامه نویسی جزو زبان‌های برنامه نویسی سریع و آسان به حساب می‌آید. بهره وری و خوانایی و قدرت کاربردی این زبان برنامه نویسی مخصوصاً وقتی که با فریم ورک های دیگر به کار گرفته می‌شود به حد اعلای خود می‌رسد.

سایت های Pinterest و Instagram از جمله سایت های آشنایی هستند که از زبان پایتون استفاده می کنند.

 

 • #C

این زبان برنامه نویسی یکی دیگر از بهترین زبان‌های طراحی سایت است و نه تنها برای طراحی سایت بلکه می‌تواند برای انجام پروژه‌های بسیار بزرگ استفاده شود.

زبان سی شارپ که در فریمورک ASp.net به کار گرفته می‌شود می‌تواند جزو بهترین زبان طراحی سایت شناخته شود. زیرا هم از قابلیت‌های جاوا برخوردار است و هم کسانی که با این زبان برنامه نویسی و زبان‌هایی چون C و C++ آشنایی داشته باشند می‌توانند به راحتی آن را فرا گیرند.

 

 • زبان Jquery

فریمورک جی کوئری یکی از فریم ورک های محبوب پرطرفدار و کم حجم جاوا اسکریپ در مرورگر فایرفاکس است که درسال 2006 این زبان را معرفی کرد.
زبان جی کوئری کاملا رایگان است و تحت دو پروانه gpl و mtl توسعه می یابد جی کوئری برای کنترل عناصر صفحات وب دارای توابع بسیار زیاد و همچنین پلاگین های متعدد و پرکاربرد است .

 

 • زبان Asp.net

انواع زبان های طراحی سایت

 

یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه چارچوبی است که بهترین زبان‌های طراحی سایت را پشتیبانی می‌کند. بر مبنای آن زبان‌های برنامه نویسی مانند C#، ویژوال‌بیسیک و C++ و دیگر زبان‌های تحت این فریم ورک می‌توانند برای طراحی و توسعه یک وب سایت به کار گرفته شوند.

این کلمه مخفف active sever page یا صفحات فعال تحت سرور است که نسخه اولیه این زبان تحت فریم ورک دات نت در سال 2002 توسط کمپانی  مایکرو سافت برای تولید صفحات پویا معرفی شد و در حال حاضر به یکی از پرقدرترین زبان ها برای تولید اپلیکشین های وب مبدل شده است. اپلیکیشن های نوشته شده  بااین زبان در سرور های ویندوز قابل اجرا است و معمولا بانک اطلاعاتی آنها همان sql server معروف است. آخرین نگارش asp.net نسخه چهارم این زبان است که در آن توجه زیادی برروی معماری سه لایه یا mvc داشته است.

این فریمورک امروزه قادر است در بیشتر سیستم عامل‌ها و با بیشتر زبان‌های برنامه نویسی به کار گرفته شود. از asp.net برای انجام برنامه‌های تحت وب بزرگ که نیاز به پیچیدگی‌های زیاد دارند استفاده می‌شود.

از آنجایی که رابط کاربری آن ساده و کاربر پسند است و ماژول‌های آماده زیادی در اختیار برنامه نویس قرار می‌دهد برنامه نویسی با آن بسیار لذت بخش خواهد بود. البته توجه داشته باشید که برای استفاده از این امکانات نیاز به نصب نرم افزار ویژوال استودیو دارید که نرم افزار بسیار گرانی است البته نه در کشور ما!

 

 • زبان Php

انواع زبان های طراحی سایت

 

واژه php برگرفته از hypertext preprocessor می باشد که یک زبان منبع باز و قابل توسعه می باشد و درسال 1994 بوسیله راموس لردوف کانادایی به وجود آمد. برنامه های نوشته شده با این اسکریپتی تحت لینوکس اجرا می شود. ناگفته نماند که برنامه های نوشته شده بااین زبان قابلیت اجرا تحت ویندوز را هم دارا هستند نام بانک اطلاعاتی این زبان mysql است و آخرین نگارش این زبان نسخه پنجم آن است که نسبت به نسخه های پیشین خود توجه بیشتری روی معماری سه لایه داشته است.

زبان برنامه نویسی php یک زبان متن باز سمت سرور بوده و به جرأت میتوان گفت که بهترین زبان در طراحی وب سایت است.

این زبان علاوه بر قدرت زیاد از زمان بارگذاری سریع برخوردار است و همچنین ارزان بودن خود زبان برنامه نویسی و همچنین سرور و هاستی که قرار است بعد از طراحی سایت تهیه شود باعث شده است که بر محبوبیت آن روز به روز افزوده شود.

بسیاری از سیستم‌های مدیریت محتوا از این زبان برای طراحی خود استفاده می‌کنند از سایت‌های بزرگی که با این زبان حوزه داده شد نمی‌توان به فیس‌بوک و وردپرس اشاره کرد. زبان برنامه نویسی php فقط بر روی سرورهای که بر روی آن پی اچ پی نصب شده باشد قابل اجرا است.

PHP یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است که برای توسعه وب سایت‌های Static یا وب سایت‌های Dynamic یا برنامه‌های وب استفاده می‌شود. PHP مخفف Hypertext Pre-processor است، که در ابتدا برای طراحی و توسعه صفحات شخصی از آن استفاده می‌شد.

 

 • زبان Ruby

انواع زبان های طراحی سایت

 

یکی از بهترین انواع زبان های طراحی سایت است و بیشتر برای طراحی سایت و اپلیکیشن های موبایل استفاده می‌شود. زبان ruby جزو زبان‌های متن باز داینامیک به حساب می‌آید. به خوبی می‌تواند برنامه نویسی دستوری و توابع را با آن انجام داد و از مقیاس پذیری بالایی برخوردار می‌باشد.

طراحی و توسعه زبان رابی به اواسط دهه 1990 بازمی گردد. منتشر کننده این زبان فردی به نام یوکیهیرو ماتز ماتسوموتو بود . نسخه های متعددی ازاین زبان طی سال های متوالی توسعه یافت و نسخه پایدار آن در سال 2006 منتشر شد از محبوب ترین فریم ورک هایی که درچندسال اخیر برپایه این زبان توسعه یافته می توان ruby on rails را نام برد که باشعار کشف بن بست شکنانه برای کاهش موانع ورود به برنامه نویسی شهرت دارد . الگوی طراحی برنامه های این فریم وروک برپایه mvcاست.

درک کدهای نوشته شده با این زبان بسیار آسان است و راحت میتوان این زبان برنامه نویسی را یاد گرفت. اگر جزو افرادی هستید که دوست دارید کارهای خلاقانه و جالبی را با این زبان انجام دهید. برای طراحی سایت‌های خلاق و جذاب فریم ورک Ruby on Rails را که جزو فریم ورک های اصلی این زبان برنامه نویسی است را یاد بگیرید. در وب سرورهایی که از ترافیک بالایی برخوردار هستند استفاده از روبی توصیه می‌شود.

اگرچه این زبان برنامه نویسی بسیار قدرتمند و کارا است و در طراحی سایت می‌تواند به کار گرفته شود اما به دلیل این که برای اجرای آن نیاز به نیازمندی‌های جانبی بیشتری نسبت به php و java و پایتون دارد و همچنین‌هاست هایی که بتوانند این نیازمندی‌ها و ابزارهای لازم را در اختیار بگذارند بسیار کم هستند.

از پلتفرم‌های بزرگی که روبی را به کار می‌برند می‌توان به Twitter ، hulu و scribd اشاره کرد.

 

 • زبان Java

انواع زبان های طراحی سایت

 

این زبان یک زبان برنامه نویسی تمامشی گرا بوده و توسط شرکت sun Microsystems به وجود آمد. این زبان آن‌قدر بزرگ و کامل است که حتی به یک استاندارد برای کسانی که به توسعه بازی و برنامه‌های موبایل می‌پرداختند تبدیل شد. از این زبان می‌توان در طراحی سایت‌های بزرگ و کوچک استفاده کرد.

درابتدا باید توجه داشت که زبان جاوا و جاوا اسکریپ دو زبان کاملا مجزا ازهم هستند جاوا یکی از محبوب ترین زبان ها تا سال 2012بود . این زبان تحت لیسانس شرکت سان درسال 1995 خلق شد جاوا قابلیت پیاده سازی برروی تمام پلتفرم های استاندارد را دارد. برنامه‌هایی که به زبان جاوا نوشته می‌شوند می‌توانند در سیستم عامل‌های مختلفی مانند مک، لینوکس، ویندوز به کار گرفته شوند. پتانسیل و قابلیت این زبان برنامه نویسی به قدریست که می‌تواند در اکثر وسایل الکترونیکی و برقی مورد استفاده قرار گیرد.

در ابتدا که این زبان برنامه نویسی معرفی شد هدفش بیشتر بر طراحی صفحات وب و قابلیت اجرا بر روی اکثر سیستم عامل‌ها متمرکز بود، توانسته است در این چند ساله اخیر رشد فراگیری داشته باشد. تا جایی که بیشتر زبانهای برنامه نویسی که امروزه مشاهده میکنیم به نحوی از همین زبان برنامه نویسی جاوا در ساختارشان بهره برده‌اند.

از بزرگ‌ترین پروژه‌هایی که با زبان جاوا نوشته شده‌اند می‌توان به سایت ebay و youtube و آمازون و لیندکین اشاره نمود.

 </