روش های اساسی برای مقابله با کامنت های اسپم

روش های اساسی برای مقابله با کامنت های اسپم

روش های اساسی برای مقابله با کامنت های اسپم

کامنت های اسپم یکی از بزرگترین مشکلات وب مستر هاست و باید به صورت اساسی با آن ها مقابله شود. در این مطلب، چند مورد از بهترین افزونه های وردپرسی برای مقابله با اسپم و نکات مهم آن را با هم بررسی می کنیم. این موارد باعث صرفه جویی زیادی در زمان شما شده  علاوه بر آن اسپم نظرات در سایت شما را از بین می برند.

 

چرا باید با نظرات اسپم مقابله کنیم؟

فضای اینترنت مملو از ربات های اسپم است که به صورت اتوماتیک لینک سایت های مشخصی را در قسمت نظرات سایر وبسایت ها منتشر می کنند. هدف از این کار افزایش رتبه سایت از طریق بک لینک های اجباری می باشد. البته، همه این کامنت های اسپم توسط ربات ها ثبت نمی شوند بلکه برخی افراد واقعی نیز چنین اقداماتی را انجام می دهند. مقابله با این افراد به اندازه مقابله با ربات ها ساده نیست. در صورتی که نظارت کافی روی وب سایت خود نداشته باشید و چنین کامنت هایی بخش نظرات شما را پر کنند، آن گاه کاربران و موتور های جست و جو قادر به خواندن این لینک ها خواهند بود و رتبه سایت شما تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

  1. فعال سازی مدیریت نظرات در وردپرس

ابتدایی ترین اقدامی که برای مقابله با کامنت های اسپم می توانید انجام دهید، مدیریت دستی آن هاست. یعنی، هر نظر برای منتشر شدن ابتدا باید توسط مدیر سایت تأیید شود. این موضوع باعث می شود شما کنترل کامل روی نظراتی که ثبت می شوند داشته باشید و به طور دقیق کامنت های کاربران را فیلتر کنید. چنین حرکتی برای سایت های شرکتی به شدت توصیه می شود. تنظیمات مربوط به این قابلیت در بخش “تنظیمات >> گفتگو” قابل دسترسی می باشد.

  1. استفاده از افزونه Akismet Anti-Spam Protection

افزونه Akismet یک ابزار ضد اسپم است که معمولا به صورت پیش فرض با وردپرس نصب می شود. این ابزار روی نظراتی که کاربران ثبت می کنند فیلتر هایی اعمال می کند و جلوی متد های عام اسپم را می گیرد. لازم به ذکر است اگرچه Akismet به عنوان یک افزونه رایگان موجود می باشد اما برای دریافت کلید API باید ثبت نام کنید.

  1. استفاده از Sucuri برای مقابله با اسپم

اگرچه Akismet قادر است بسیاری از کامنت های اسپم را شناسایی کند اما نمی تواند اسپمر ها را از ورود به سایت شما باز دارد. به محض ورود اسپر ها به سایت و با تعداد درخواست های زیاد آن ها برای ثبت نظر در سایت شما، عملکرد وب سایت دچار اختلال شده و سرعت آن پایین می آید. افزونه Sucuri برای چنین شرایطی مناسب است. این افزونه به عنوان بهترین فایروال وردپرس شناخته می شود و قادر است جلوی درخواست های مشکوک اسپر ها را بگیرد. بدین ترتیب، ربات ها و اسکریپت ها خودکار دیگر قادر به ثبت نظر نخواهند بود.

  1. استفاده از Honeypot

افزونه دیگری که می توانید از آن برای مهار ربات های اسپم استفاده کنید Honeypot می باشد. این پلاگین، ربات های اسپمر را گول می زند تا خودشان را شناسایی کنند و زمانی که این ربات ها شناسایی شوند تمامی درخواست های آن ها مسدود خواهند شد. تنها کاری که باید انجام دهید نصب افزونه Antispam Bee و تنظیم کردن آن برای مهار ربات هاست.

  1. اضافه کردن درستی سنجی Google reCAPTCHA

reCAPTCHA حالت پیشرفته تری از CAPTCHA است و قادر است تفاوت ربات ها و انسان ها را تشخیص دهد. البته، این موضوع نارضایتی بسیاری از کاربران را بر می انگیزد اما یکی از بهترین راه های مقابله با ربات های اسپمر می باشد.

  1. غیر فعال کردن بازتاب ها و دنبالک ها

بخش عظیمی از کامنت های اسپم مربوط به دنبالک هاست. با این حال، برای بسیاری از وبسایت ها فعال کردن این مورد ضروری است. شما می توانید دنبالک ها را صرفا برای یک پست خاص یا کل سایت غیر فعال کنید. برای این کار کافی است به بخش گفتگو در تنظیمات مراجعه نمایید. با این روش ساده می توانید تا حد زیادی جلوی کامنت های اسپم را بگیرید.

  1. غیر فعال کردن امکان نظردهی در پست های قدیمی

در سیستم وردپرس قابلیتی تعبیه شده است که به شما این امکان را می دهد تا امکان ثبت نظر در پست های قدیمی تر از زمان خاصی را غیر فعال کنید. این تنظیمات نیز از بخش “تنظیمات >> گفتگو” قابل دسترسی می باشد. بدین ترتیب، کاربران نمی توانند در پست هایی که از زمان تعیین شده قدیمی تر باشند نظر ثبت کنند.

  1. غیر فعال کردن کامنت ها

یکی دیگر از اقداماتی که می توانید انجام دهید بستن بخش نظرات است. اگرچه این کار توصیه نمی شود اما ممکن است در شرایطی نیاز داشته باشید چنین اقدامی را انجام دهید. به این منظور، می توانید به تنظیمات  گفتگو مراجعه کرده و تیک گزینه “اجازه به دیگران برای ثبت دیدگاه ها روی نوشته های تازه” را بردارید.

سخن آخر

اسپمر ها همواره در صدد افزایش رتبه سایت خود از طریق دیگر وبسایت ها می باشند. این افراد با انتشار لینک سایت خود در وبسایت های دیگر بازدید های سایتاشان را افزایش داده و موتور های جست و جو را به این باور می اندازند که سایت با کیفیتی دارند. بنابراین، یکی از اصلی ترین مواردی که باید برای مدیریت سایت خود به خاطر داشته باشید مقابله با چنین کامنت هایی می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)
آیدین سلیمان بیگی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *