دامنه و انواع آن

دامنه و انواع آن

دامنه و انواع آن

نام منحصر بفردی است که برای شناسایی سایت اینترنتی مورد استفاده قرار می گیرد و از چند قسمت تشکیل شده است که با نقطه (دات) از هم جدا شده اند. دامنه سایت، همان نام یا آدرس سایت می باشد که برای دسترسی به وب سایت مورد نظر خود از طریق دامین(Domain)، آن سایت را پیدا میکنیم. دامنه ها از چند قسمت تشکیل شده اند که این قسمت ها با دات (.) از یک دیگر جدا شده اند مانند دامین www.abrisho.com که www پیشوند دامنه، abrisho نام دامنه و .com پسوند دامنه می باشد. انتخاب و خرید دامنه پیش از طراحی سایت باید انجام شود.

 

به طور کلی دامنه ها در ۴ دسته قرار می گیرند:

دسته اول (۳ حرفی): دامنه های Top Level عمومی یا gTLDs:

سه دامنه Com , net , org به عنوان معمول و معروف ترین دامنه های جهانی شناخته می شوند که Com ابتدای کلمه Commerical به معنی تجاری و Net ابتدای کلمه Network به معنی شبکه و org نیز ابتدای واژه organization به معنی سازمان است . هر یک از این دامنه ها باید در جای صحیح خودش استفاده شود . به عنوان یک شرکت که در زمینه خدمات اینترنت فعالیت می کند بهتر است از دامنه Net استفاده کند . این قاعده توسط خیلی از شرکتهای مشهور جهان رعایت می شود.

 

دسته دوم (۳ حرفی جدی): دامنه های Top Level عمومی جدید (NEW gTLDs):

دامنه های Biz ، Info ، Pro ، Aero ، Coop و Museum و Name در این دسته قرار دارند . این دامنه های به منظور رفع نیاز در کمبود اسامی در دامنه های دسته اول ایجاد شده است و میشد گفت دامنه های جدیدی هستند . اخیرا دامنه Info به منظور ترغیب کاربران اینترنتی و صاحبان وب سایتها توسط بعضی از Server های ثبت دامنه دنیا به صورت اشانتیون و یکساله و رایگان ارائه می شود.

اما دقت کنید که صرف دامنه info فقط و فقط به صورت یکساله ثبت می شود و سال بعد مجبورید برای تمدید آن مبلغی تقریبا ۱٫۵ تا ۲ برابر دامنه های دسته اول برای آن بپردازید . چون این دامنه از ابتدا یکی از دامنه های گران بوده است و به دلیل عدم استقبال صاحبان وب سایتها از آن به این صورت ارائه می شود . پس اگر جایی دیدید که این دامنه را با قیمتهای پایین مثل ۲۹۰۰ تومان !!! ثبت می کنند حرص نزنید چون سال بعد پول سال قبل را هم از شما میگیرند !!

 

دسته سوم (۳ حرفی): دامنه های مخصوص sTLDs l) Top Level):

این دامنه ها هم جزو دامن های مخصوص و یا به قول معروف سلطنتی اینترنت محسوب می شوند همچون GOV اول کلمه Government به معنی دولت و یا EDU اول کلمه Education به معنی آموزش و یا دامنه های نامرسوم INT یاMIL

 

دسته چهارم (دو حرفی): دامنه های بین المللی کشورهای جهان (ccTLDs):

معروف ترین دامنه های اینترنتی دو حرفی متعلق به کشورها یا مناطقی از جهان است که در زیر لیست شده است. اکثرا توسط بعضی از افراد برداشت های نادرستی از آن شده است :

WS: Samoa

CC: Cocos

TV: Tuvalu

BZ: Belize و …

به عنوان مثال دامنه IR که توسط مرکز تحقیقات بنیادی زنجان ثبت می شود به عنوان دامنه بین المللی ایران در دنیا شناخته می شود . خوشبختانه در انتخاب این دامنه ، شانس با کشورمان همراه بوده است چرا که در حالی که دیکته سه کشور عراق Iraq یا ایرلند Ireland هر سه با دو حرف Ir شروع شده اما دامنه Ir به ایران اختصاص یافته است و دامنه عراق Iq و ایرلند Ie شده است.

 

دامنه و انواع آن:

 • دامنه .net‏

این دامنه یک دامنهٔ عام اینترنتی می‌باشد که در سیستم نامگذاری اینترنت کاربرد دارد و در سال ۱۹۸۵ ساخته شده‌است. این دامنه در حال حاضر توسط شرکت وری‌ساین اداره می‌شود.

 

 • دامنه .com

از معروفترین و پر استفاده ترین برای انواع دامنه سایت ها می باشد. پسوند com مخفف Commercial به‌ معنای تجاری است. البته بسیاری از سایت های ‌همه منظوره نیز از پسوند com استفاده می کنند.

 

 • دامنه ‎.info‏

‎.info‏ (کوتاه‌شده ‎.information‏) یکی از انواع دامنه های عمومی سطح بالاست که برای وب‌گاه‌های اطلاعاتی در نظر گرفته شده است و مصارف محدود ندارد.

 

 • org.

اختصار واژه Organizations به ‌معنی سازمان ‌، تشکیلات‌ می باشد و معمولاْ توسط مؤسسات و سازمانهای غیر انتفاعی که غالباْ فعالیت غیر تجاری (یا حتی تجاری) دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 • gov.

اختصار واژه Government به ‌معنی دولت می‌باشد و این پسوند مربوط به وب سایت نهادهای دولتی است.

 

 • edu.

مخفف واژه Education به‌ معنی آموختن دانش می‌باشد و برای مقاصد تعلیمی چون پایگاه های آموزشی به ‌کار می‌رود.

 

 • biz.

مخفف Business به معنی تجارت می‌ باشد که خــاص سایتهای شغلی، تجارتی به ویژه خدمات مربوط به‌ تجارت الکترونیکی، ایجاد گشته است.

 

 • دامنه name.

این از اولین انواع دامنه است که خاص افراد (اشخاص حقیقی) ایجاد شده است. در حقیقت کلیه افرادی که به‌هر منظور شخصی می خواهند برای خودشان Website ایجاد کنند می توانند از این پسوند استفاده کنند.

 

 • ws.

پسوند دامنه ملی کشور ساموا (Western Samoa) است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (WebSite) مورد توجه فراوان قرار گرفته است و می تواند هر نوع وب سایتی را در برگیرد.

 

 • int.

اختصار واژه International به معنی بین المللی می باشد که حوزه اینترنتی سازمان های بین المللی را نشان می‌دهند.

 

 • ac.

پسوند دامنه ملی جزایر آسنشن (Ascension Islands) است. از طرفی برای مراکز ارائه دهنده سرویس هم بکار می‌رود.

 

 • tv.

از انواع دامنه ای است که با وجود مخصوص بودن دامنه ملی برای کشور توالو (Tuvalu)، بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (Television) مورد توجه شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای قرار گرفته و به این دلیل نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 • travel.

این پسوند مختص شرکت ها و سازمان های ارائه دهنده خدمات مسافرتی می باشد.

 

 • mobi.

این پسوند برای پایگاهای فروش و سرویس دهی محصولات موبایل می باشد.

 

 • دامنه ‎.ir‏

پسوند ‎.ir‏ پسوند دامنه (Domain) اینترنتی کشور ایران است. مسئول ثبت دامنه‌های با این پسوند پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات) واقع در تهران است. طبق گزارش وب‌گاه این مرکز، تا اواخر سپتامبر ۲۰۰۹ بیش از ۱۲۰۷۰۰ دامنه با این پسوند در اینترنت ثبت شده‌است.

 

دامنه و انواع آن

 

پسوندهای عام این پسوند:

ac.ir: فقط برای دانشگاه‌ها یا مؤسسات آموزشی دارای مجوز رسمی از آموزش عالی ایران و تنها با ارائه مجوز رسمی و احراز هویت فرد ثبت کننده به عنوان نماینده و یا عضو رسمی هیئت علمی موسسه یا دانشکده، ثبت دامنه ممکن می‌شود.

co.ir: فقط برای شرکت‌های سهامی خاص، سهامی عام، مسئولیت محدود و تضامنی و با ارائهٔ مدارک ثبت شرکت و احراز هویت فرد ثبت کننده به عنوان نماینده و یا عضو هیئت مدیره شرکت قابل ثبت است.

gov.ir: فقط برای مؤسسات یا سازمان‌های دولتی و احراز هویت فرد ثبت کننده به عنوان نماینده و یا عضو هیئت رئیسه سازمان یا موسسه دولتی قابل ثبت است

id.ir: فقط برای افراد دارای ملیت ایرانی و با ارائهٔ کارت ملی و کد پستی ۱۰ رقمی قابل ثبت است.

net.ir: فقط برای سرویس‌دهندگان رسمی اینترنت و با فقط با ارائهٔ مجوز سازمان تنظیم مقررات رادیویی، مدارک ثبت شرکت و احراز هویت فرد ثبت کننده به عنوان نماینده و یا عضو هیئت مدیره شرکت قابل ثبت است.

org.ir: فقط برای مؤسسات و سازمان‌های خصوصی و فقط با ارائهٔ مدارک ثبت و احراز هویت فرد ثبت کننده به عنوان نماینده و یا عضو هیئت رئیسه سازمان یا موسسه خصوصی قابل ثبت است.

sch.ir: فقط برای مدارس و با ارائهٔ مجوز آموزش و پرورش و احراز هویت مدیر مدرسه قابل ثبت است.

ایران.ir مخصوص ثبت دامنه (دامین) با حروف فارسی مانند www.اینترنت-هوشمند.ایران.ir که البته این دامنه‌ها فقط از طریق مرورگرهای خاصی در دسترس قرار می‌گیرند (مانند Mozila Firefox)

به زیفا امتیاز دهید
مینو طاهری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *