5 نکته کلیدی در طراحی گرافیک

5 نکته کلیدی در طراحی گرافیک

طراحی گرافیک هنر ارتباط بصری از طریق عکس ها، نماد ها، متن ها و … می باشد که توسط یک طراح گرافیک انجام می شود. زیبایی دنیای امروز وابسته به خلاقیت و هنر های آمیخته شده در شاهکار های افراد خلاق و با استعداد است. طراحی گرافیک فرآیندی خلاقانه می باشد که با ترکیب هنر و تکنولوژی ارتباط زیبایی میان ایده ها به وجود آورده است. به سبب اهمیت این هنر، در این مقاله قصد داریم به 5 نکته کلیدی در طراحی گرافیک بپردازیم.

 

5 نکته کلیدی در طراحی گرافیک

1. خلاقیت و تفکر گرافیکی

در طراحی گرافیک، تنها تسلط بر ابزارهای گرافیکی و ویدیویی کافی نمی باشد و بدون خلاقیت و تفکر گرافیکی بسیار ضعیف خواهید بود. هر طراح بایستی دارای ذهن خلاق و پویا باشد تا هرچه مشتری نیاز دارد به تصویر بکشد. طراحان گرافیک می بایست پیش از هر چیزی طراح ذهن خود باشند و به توانایی های خود شاخ و برگ ببخشند.

 

2. رنگ

هرچند اهمیت رنگ را هر کسی می داند اما لازم است باز هم یک سری نکات در این خصوص تکرار شوند. رنگ یکی از مهمترین ارکان طراحی می باشد که به شکل، رنگ و بویی دیگر می بخشد. هدایت حس و حال و جو تصویر بر عهده رنگ می باشد که می تواند موجب شکست یا موفقیت آن طرح شود. رعایت هارمونی رنگ ها و استفاده صحیح از فیلتر های رنگی سبب پرانرژی تر شدن طرح مورد نظر می شود و کیفیت آن را بهبود می بخشد.

بهترین سایت های انتخاب رنگ عبارتند که می توانید از آن ها بهره ببرید عبارتند از:

1. Coolors

2. Flat UI Colors

3. Paletton

 

3. به کارگیری تایپوگرافی

تایپوگرافی از شاخه های جذاب طراحی گرافیک است که چشم پوشی از آن خالی از لفط است. در واقع این سبک هنر حروف نگاری است که شامل طرح حروف، ارتفاع خط، فاصله بین حروف و نحوه چینش آن ها است. به عبارتی دیگر تصویر سازی به وسیله نشانه های زبان شناسی انجام می شود و سبب غنی شدن نوشته می شود که تاثیر گذاری آن نیز بالا می رود.

 

4. استفاده صحیح از فضا

شما اول باید در مورد عکس ها و یا طرح های گرافیکی که می خواهید از آن‌ها استفاده کنید تصمیم گیری کنید. برخی از طراحان سعی می کنند از فضاهای باز زیاد برای ایجاد یک محیط تاثیر گذار استفاده کرده و مطلب را در یک قسمت محدود متمرکز کنند. عده ای دیگر از طراحان ترجیح می دهند از تصاویر گرافیکی زیاد استفاده کنند، که باعث تخریب تخیلات و تصورات آن‌ها نسبت به آنچه در مورد طرح نهایی پوستر در ذهن داشته اند می گردد. در اینجا نقش فونت بسیار اهمیت دارد چون یک فونت مناسب در یک پوستر باعث جلب توجه بیننده برای خواندن مطالب آن می شود.

 

5. فشرده سازی تصاویر

یکی از مهم ترین اصولی که بایستی به آن توجه شود، کاهش حجم تصاویر می باشد. این کار تا جایی که کیفیت تصاویر از بین نرود ادامه دارد. حجم بالا موجب کاهش سرعت لود سایت می شود که تاثیرات مخربی بر روی بازدید کاربران خواهد داشت، لذا اکثر طراحان با کمپرس عکس ها موجب افزایش سرعت سایت می شوند.

 

سخن آخر

حرفه گرافیک نیز مانند سایر حرفه ها از نظریات و نکات گوناگونی برخوردار است و ممکن است خیلی از افراد با آن آشنا نباشند. این حرفه، همواره برای کسب و کار ها و شرکت ها مهم و مؤثر بوده است. از این رو، در این مطلب به 5 نکته کلیدی در طراحی گرافیک اشاره شد تا در پروژه های بعدی تان نتایجی با کیفیت بالاتر حاصل شود.

5/5 - (2 امتیاز)
آیدین سلیمان بیگی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *