معرفی الگوریتم RankBrain گوگل

معرفی الگوریتم RankBrain گوگل

معرفی الگوریتم RankBrain گوگل

این روزها بازار موتورهای جستجو داغ است و هرکسی وقتی بدنبال بدست آوردن اطلاعات است می تواند با استفاده از گوشی تلفن همراه یا کامپیوتر خود آن را در اینترنت بیابد و قاعدتا همان ابتدای کار به سراغ موتور جستجوی گوگل یا سایر موتورهای جستجو می رود.

این امر بازار بالقوه بسیار قدرتمندی را برای کسب و کارها به وجود آورده است ، و هر کسب و کار با توجه به خدمات یا محصولی که ارائه می دهد و اینکه چه رتبه ای در موتورهای جستجو دارد می تواند سهمی از این بازار را برای خود کند. اینجاست که میان سایت های مختلف رقابتی سخت شکل می گیرد و همه آن ها تلاش می کنند رتبه ی بهتر و بالاتری را در کلمات کلیدی مورد نظرشان بدست بیاورند. و به همین علل شناخت الگوریتم های موتور جستجوی گوگل که سهم بالای نود درصد در جستجوی کاربران را دارد امری ضروریست تا بتوانیم رتبه بهتری بدست بیاوریم.

در مقالات قبلی با تعدادی از الگوریتم های گوگل تحت عناوین ” معرفی الگوریتم پنگوئن گوگل ” ، ” معرفی الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل ” ، ” معرفی الگوریتم پاندای گوگل ” ، ” معرفی الگوریتم کبوتر گوگل ” ، ” معرفی الگوریتم Page Layout گوگل ” ، ” معرفی الگوریتم Mobile geddon گوگل ” و  ” معرفی الگوریتم گورخر گوگل ” به طور کامل آشنا شدیم و در این مقاله تحت عنوان ” معرفی الگوریتم RankBrain گوگل ” قصد داریم شما را با این الگوریتم به طور کامل آشنا کرده و نحوه تعامل با آن را آموزش دهیم.

 

 

الگوریتم رنک برین RankBrain  سیستم جدید رتبه بندی جستجوگر گوگل

دنیای سئو همواره در حال تغییرات و بروزرسانی است ،  فاکتورهایی که برای رتبه بندی سایت ها مد نظر موتورهای جستجو قرار دارد دائما دچار تغییرات می شود. جستجوگر گوگل به عنوان معروف ترین موتور جستجوی جهان نیز از این قاعده مستثنی نیست و با هدف بهبود نتایج جستجو و ایجاد رضایت برای کاربران ؛ بارها و بارها الگوریتم های خود را تغییر داده است.

از آن جا که تقریبا بازار جستجو در انحصار گوگل است  ؛ آگاهی و شناخت از الگوریتم های گوگل و بروزرسانی های آن ها امری لازم است ؛ چرا که اگر تعامل درستی با آن ها ایجاد نکنید می تواند پیامدهای ناخوشایندی داشته و باعث افت چشمگیر ورودی وبازدید سایتتان شود.

 

معرفی الگوریتم RankBrain گوگل

جستجوگر گوگل در سال های اخیر تمام تلاش خود را کرده تا نتایج جستجوی خود را بهبود ببخشد و از این طریق بتواند رضایت کاربران را هرچه بیشتر جلب نماید. گوگل همواره معیارهای رتبه بندی سایت ها و دقت نظر الگوریتم های خود را بهبود می بخشد تا بتواند وبسایت هایی که واقعا حقشان است را در رتبه های بالاتر قرار دهد و از ورود کاربران به سایت های ضعیف و نامناسب جلوگیری کند. یکی از جدیدترین اقدامات گوگل در این خصوص معرفی الگوریتم RankBrain گوگل است.

الگوریتم RankBrain ( رنک برین ) در اواخر ماه اکتبر سال 2015 توسط گوگل معرفی شد. رنک برین یک سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی است که از الگوریتم های یادگیری ماشینی ( machine learning )  بهره گیری می نماید. الگوریتم ها و سیستم های یادگیری ماشینی توان تحلیل داده ها ، انجام آزمایشات مختلف و ارتقای سطح درک را برای کامپیوترها ایجاد می نمایند. از طریق یادگیری ماشینی یک کامپیوتر می تواند با استفاده از تحلیل داده ها سطح خود را ارتقا ببخشد.

بنابراین الگوریتم RankBrain که نوعی هوش مصنوعی است می تواند عبارت مورد جستجوی کاربران و داده های وبسایت ها را دقیق تر تحلیل نماید و نتایج مناسب تری را به کاربرانش ارائه دهد.

 

یادگیری ماشین یا ماشین لرنینگ چیست؟

یادگیری ماشین Machine learning تکنیک ها و الگوریتم هایی است که جمع آوری اطلاعات، بدون کمک انسانها یا برنامه نویسی دقیق را به یک کامپیوتر می آموزد و از آن استفاده می کند. امروزه در بسیاری از صنایع استفاده از یادگیری ماشینی در حال گسترش است، ماشین های بدون راننده یا روبات های پیشرفته از این تکنیک ها برای تحلیل و انجام وظایف خود بهره می برند.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence)، یا AI به طور خلاصه، جایی است که کامپیوتر می تواند مانند یک انسان هوشمند عمل کند، یا حداقل با دستیابی به دانش و اطلاعات به صورت خودکار یاد گرفته و از آن برای ساخت ارتباط های جدید بهره بگیرید.

هوش مصنوعی زمانی فقط در رمان های علمی تخیلی وجود داشت، امروز دانشمندان با طراحی سیستم های کامپیوتری و ایجاد الگوریتم های ارتباطی در ایجاد AI گام بر می دارند. هوش مصنوعی با یادگیری ماشینی متفاوت است؟ از نظر الگوریتم RankBrain گوگل تقریبا با هم مترادف هستند. البته می توان یادگیری ماشینی را جهت توصیف یک نوع رویکرد هوش مصنوعی، بیشتر در این الگوریتم گوگل دید.

 

تاثیر الگوریتم RankBrain ( رنک برین ) بر رتبه سایت ها

براساس نظرات کارشناسان سئو ، این الگوریتم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و می تواند رتبه یک وبسایت را دچار تغییرات اساسی کند ، رنک برین (RankBrain) به دلیل استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین قادر خواهد بود تا معنای عبارات و واژه‌ها را بهتر تشخیص داده (پیشرفته تر از الگوریتم مرغ مگس خوار) و با بازخوردی که از کاربران گوگل دریافت می‌کند، نتایجی را به آن‌ها نمایش دهد که بیشترین شباهت را به چیزی که آن‌ها دنبالش بوده‌اند داشته باشد. در واقع این الگوریتم به گوگل کمک می‌کند تا حدس‌های بهتری از نظر معنایی در خصوص عبارات جستجو کاربران بزند.

 

الگوریتم RankBrain ( رنک برین ) چه تغییراتی ایجاد می نماید؟

RankBrain min 300x176 - معرفی الگوریتم RankBrain گوگلاین الگوریتم نیامده است تا همه چیز را دستخوش تغییر کند و اصول سئو را تغییر دهد. رنک برین نیز یک الگوریتم تکمیل کننده است که مقداری استراتژی ها و قواعد را بروزتر و دقیق تر می کند. اگر در گذشته چگالی کلمات کلیدی ، تیترهای مطالب ، بک لینک ها و … حائز اهمیت ترین مسائل سئو بودند اکنون کفیت محتوای صفحات ، کاربر پسند بودن سایت ها و موارد اینچنینی بالاترین اهمیت را خواهند داشت.

برای درک بهتر این نکته به مثال زیر توجه کنید. اگر رتبه سایت را همانطور که گوگل توصیف می‌کند، تحت تاثیر ۲۰۰ فاکتور در نظر بگیریم، در گذشته وزن این فاکتورها به طور تقریبی مشخص بود اما وزن این فاکتورها در آینده با توجه به نوع عبارات جستجو و سایت های ارائه دهنده محتوا، تغییر خواهند کرد. برای مثل ممکن است دو سایت مشابه برای رسیدن به رتبه ۱ به ازای یک کلمه کلیدی نیاز به بک لینک بیشتر داشته باشند، اما دو سایت دیگر برای کلمه کلیدی دیگر به جای تعداد بک لینک بیشتر نیاز به محتوایی تخصصی‌تر داشته باشند.

باید اذعان کنیم که گوگل از تمام این کارها تنها یک چیز را دنبال می کند و آن ارائه محتوای صحیح ، ارزشمند ، تخصصی و کاربر پسند است. اگر این مساله را سرلوحه قرار دهید ، دیگر لازم نیست از هیچکدام از الگوریت های گوگل بترسید.

حقیقتا الگوریتم RankBrain ( رنک برین ) می خواهد کاری که سایر الگوریتم های گوگل انجام می دهند را با دقت بسیار بیشتری انجام دهد. مزیت این الگوریتم یادگیری آن و پیشرفت درک آن به صورت اتوماتیک می باشد. رنک برین با گذشت زمان کامل تر و مسلط تر می شود و دقت نظرش را ارتقا می دهد.

 

 

معرفی الگوریتم RankBrain گوگل

معرفی الگوریتم RankBrain گوگل

معرفی الگوریتم RankBrain گوگل

 

 

به زیفا امتیاز دهید
admin
دیدگاه کاربران
11 دیدگاه
 • محمدرضا کریمی 1 دی 1397 / 11:43 بعد از ظهر

  سلام وقت بخیر
  این ربات امکان داره الگوهای اشتباهی رو برای سیستم خودش انتخاب کنه؟؟

  • رضا ترکی 2 دی 1397 / 11:47 قبل از ظهر

   با سلام و درود
   سوال شما برای ما واضح نبود.
   لطفا سوال خودتان را دقیق تر بپرسید.

 • علی محمدی تبار 2 دی 1397 / 12:16 قبل از ظهر

  سلام
  آیا امکان دارد چند تا از این الگوریتم ها همدیگر را نقض کنند؟
  مثل همین هوش مصنوعی؟

  • رضا ترکی 2 دی 1397 / 11:46 قبل از ظهر

   با سلام.
   قاعدتا الگوریتم های مختلف گوگل در یک راستا و در جهت تکامل یکدیگر کار می کنند.

 • مهدی 2 دی 1397 / 8:13 قبل از ظهر

  جایی هست که آنالیز یا گزارشی که نشان دهنده ایرادات عملکرد ما در مورد این الگوریتم ها باشه , ارائه بده؟!

 • محمد 2 دی 1397 / 8:25 قبل از ظهر

  مرسی از مطلب خوبتون ضمنا یه سوال اینکه اشتباه تایپی که گوگل متوجه میشود توسط همین الگوریتم است؟؟

  • رضا ترکی 2 دی 1397 / 11:48 قبل از ظهر

   سلام.
   توجه به اشکالات تایپی کار اصلی این الگوریتم نیست.
   در حقیقت الگوریتم رنک برین وظیفه تکامل و هوشمند سازی سایر الگوریتم ها را بر عهده دارد.

 • سولماز 5 دی 1397 / 11:51 قبل از ظهر

  خیلی جالبه که میشه این هوش مصنوعی رو ارتقا هم داد
  ممنون و تشکر از مقالات ارزشمندتون

 • علی باقرزاده 5 دی 1397 / 11:54 قبل از ظهر

  سلام خسته نباشید
  شما داخل مقاله فرمودید که : هوش مصنوعی با یادگیری ماشینی متفاوت است؟
  میشه بیشتر توضیح بدید

 • سیاوش امانی 16 آذر 1398 / 4:19 بعد از ظهر

  سلام
  خیلی ممنون از مطالب مفیدتون
  این الگوریتم به ما امکان اینکه بتونیم ایرادات عملکرد مون رو توش ببینیم رو میده؟
  همچین جایی وجود داره ؟؟؟؟

 • mona 22 تیر 1401 / 5:46 قبل از ظهر

  بیشتر الگوریتم های گوگل باهم همپوشانی دارند چرا به جای الگوریتم های کمتر از اینهمه الگوریتم استفاده میکنه؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.