چگونه فرم نظرسنجی در وردپرس بسازیم؟

چگونه در وردپرس فرم نظرسنجی بسازیم؟

آموزش تصویری نصب و تنظیم افزونه Wp-polls

نظرسنجی در وردپرس و ایجاد یک فرم نظرسنجی و پرسشنامه در وردپرس یکی از امکاناتی است که ما کاربران وردپرسی از آن برای جمع آوری آمار مختلفی در سایت خودمان استفاده می‌کنیم. به عنوان نمونه ممکن است بعد از مدتی بخواهیم بازخورد کاربران خود را از فعالیت وبسایتمان به دست بیاوریم و ببینیم که چه بخش‌هایی از سایت نیاز به بهبود دارد یا چه کارهایی میتوانیم انجام دهیم تا سایت بهتری داشته باشیم.

اینجاست که ایجاد نظرسنجی در وردپرس به کار شما می اید و میتوانید با طرح سوال و جواب‌هایی که برای آن قرار میدهید یک نظرسنجی ساخته و در نهایت با قرار دادن شورت کد نظرسنجی در وردپرس که می توانید آن را در قالب وبسایت و یا در ابزارک وردپرس قرار دهید تا در هر بخش از سایتتان نمایش داده شود و کاربران با تکمیل نظرسنجی وردپرس به ثبت آرا خودشان بپردازند. با این مقاله از فناوری اطلاعات زیفا همراه باشید.

 

نصب افزونه Wp-polls

برای نصب این افزونه طبق تصویر زیر اقدام کنید:

 1. یا از قسمت افزونه‌ها روی گزینه بارگذاری افزونه کلیک کنید و از لینک زیر افزونه را دانلود کنید و در قسمت بارگذاری، افزونه را بارگذاری کنید.
 2. یا اینکه از قسمت کلیدواژه Wp-polls را تایپ کنید و افزونه Wp-polls را نصب و سپس فعال‌ کنید.

 

آموزش نصب Wp-Polls

 

بعد از نصب و فعال‌سازی این افزونه در پیشخوان گزینه‌ای بانام Polls ایجاد خواهد شد که با کلیک بر روی این گزینه ؛ گزینه‌هایی همانند:

Manage Polls: مدیریت نظرسنجی

Add Poll: افزودن نظرسنجی جدید

Poll Options: تنظیمات نظرسنجی‌ها

Poll Templates: قالب نظرسنجی در آموزش افزونه Wp-polls یک به یک به معرفی گزینه های این افزونه می‌پردازیم.

 

پیشخوان گزینه Polls

 

Manage Polls:

اولین گزینه “Manage Polls” برای سازمان‌دهی کردن نظرسنجی‌هایی که ایجاد کرده‌ایم می‌توانیم در این قسمت حذف یا ویرایش کنیم یا اینکه تمام اطلاعات موردنیاز ما در نظرسنجی‌های ایجادشده را به دست بیاوریم برای مثال آیدی نظرسنجی، تعداد نظرسنجی و حذف کردن نظرسنجی‌ها یا تغییر مواردی که نیاز هست را اعمال کنیم. از ID نظرسنجی ایجادشده برای فراخوانی در قسمت کد کوتاه استفاده می‌شود.

 

آموزش نصب Wp-Polls

Add Poll

برای ایجاد یک نظرسنجی روی گزینه‌ بعد یعنی گزینه “َAdd Poll” کلیک می‌کنیم و نظرسنجی موردنظر را با استفاده از سؤال و پاسخ‌هایی ایجاد می‌کنیم.

 

افزونه WP-Polls

 

همان طور که در تصویر بالا می بینید در قسمت بالا question یا سوال را مطرح می کنید و در ادامه جواب ها را وارد می کنید. در قسمت پایین صفحه می توانید تنظیمات بیشتری را اعمال کنید.

 

افزونه نظرسنجی در وردپرس

 

 • ?Allows Users To Select More Than One Answer: اگر این گزینه را بر روی yes قرار دهید کاربران می توانند بیشتر از یک جواب را انتخاب کنند.
 • ?Maximum Number Of Selected Answers Allowed: اگر حالت قبل را بر روی yes قرار دهید این گزینه فعال می شود که می توانید تعیین کنید که حداکثر تعداد جواب هایی که کاربر می تواند انتخاب کند چه تعداد باشد.
 • در قسمت آخر می توانید یک تاریخ انقضا برای نظرسنجی تعیین کنید یا تیک پایین آن را بزنید تا فرم، انقضا نداشته باشد.

در نهایت با کلیک بر روی add poll، افزونه برای شما فرم نظر سنجی را می سازد.

نمایش فرم نظرسنجی

برای نمایش فرم دو راه وجود دارد اولین راه این است که به قسمت ابزارک ها بروید و ابزارک Polls را انتخاب کنید تا در سایدبار شما به نمایش در آید.

در قسمت title عنوان رو وارد می کنید. قسمت دوم مربوط به لینک آرشیو نظرسنجی هاست که می توانید غیر فعال کنید. و در نهایت در قسمت آخر باید فرم مورد نظر خود را انتخاب کنید که به نمایش درآید. با ذخیره کردن فرم نتیجه به صورت زیر خواهد بود.

 

 

اگر می خواهید که فرم نظرسنجی را در بخش های دیگر مثل پست ها به نمایش درآورید می توانید از کد کوتاه این افزونه وردپرس استفاده کنید. کد کوتاه این افزونه به صورت [poll id=”2″] است. برای id می توانید از قسمت manage polls، آیدی فرم مورد نظر خود را وارد کنید. اگر می خواهید که فرم ها به صورت تصادفی به نمایش درآیند می توانید از کد کوتاه [poll id=”-2″] استفاده کنید.

 

تنظیمات افزونه WP-Polls

Poll Option:

در قسمت Poll Option تنظیمات مورد نیاز برای هر قسمت ازنظر سنجی وجود دارد، در این افزونه می‌توانید از تنظیمات ظاهری تا تنظیمات نمایشی به‌ صورت کامل بهره‌مند شوید که عبارتند از:

Poll bar style

بعد از رای دادن توسط کاربر آمار نظرسنجی برای کاربر به نمایش در می آید که درصد آراء را مشخص می کند. به تصویر زیر دقت کنید.

 

افزونه WP-Polls

تنظیمات زیر مربوط به استایل همین بخش است:

 • Poll bar stylle: استایل نوار درصد را می توانید انتخاب کنید. در حالت سوم  Use CSS Style را اگر انتخاب کنید می توانید خودتان استایل دهی کنید.
 • Poll Bar Background: رنگ پس زمینه نوار درصد را می توانید انتخاب کنید.
 • Poll bar border: رنگ خط دور نوار درصد
 • Poll Bar Height: ارتفاع نوار به پیکسل را می توانید وارد کنید.

Polls AJAX Style

یکی از ویژگی های این افزونه حالت ایجکس است یعنی بعد از ارسال نظرات کاربران، صفحه مجدد لود نمی شود و به همان صورت نظر ارسال می شود.

 

Sorting Of Poll Answers

در این قسمت می توانید تعیین کنید که جواب سوالات به چه ترتیب مرتب شود (عالی، خوب و …) که می تواند به صورت الفبایی، یا براساس تعداد رای ها و حتی تصادفی به کاربران نمایش داده شود. قسمت دوم هم مربوط به صعودی یا نزولی بودن آن است.

قسمت بعد Sorting Of Poll Results هم تنظیمات مشابهی دارد با این تفاوت که آمار جواب های کاربران را مرتب می کند که می تواند بر اساس بیشترین رای ها (votes cast) یا حتی به صورت تصادفی مرتب شود.

 

Allow To Vote

در این قسمت می توانید تعیین کنید که چه کاربرانی می توانند رای دهند. که به ترتیب شامل کاربران مهمان، کاربران وارد شده و بهترین گزینه هردو می باشد.

در ادامه قسمت Logging method مربوط به ایجاد فایل های لاگ یا همان وضعیت است که می توانید آن را به حالت پیش فرض رها کنید.

 

Poll Logging Method

تعیین می‌کنید که در logشرکت‌کنندگان چه مشخصاتی ثبت شود که به ترتیب از بالا به پایین شرح زیر می‌باشد:

 1. بدونِ Log
 2. فقط کوکی‌ها را ثبت(Log) کند
 3. فقط IP را لاگ کند
 4. کوکی‌ها و IP را لاگ کند
 5. نام کاربری اعضا را لاگ  کند

 

Expiry Time For Cookie And Log

تعیین زمان برای ثبت کوکی و IP فردی که در نظرسنجی شرکت کرده است.

 

Poll Archive

این تنظیمات مربوط به صفحه آرشیو فرم های نظرسنجی است. که می تواند همه ی نظرسنجی ها را به نمایش درآورد.

Number Of Polls Per Page: تعداد نظرسنجی ها در صفحه آرشیو

Type Of Polls To Display In Poll Archive: نوع نظرسنجی های به نمایش درآمده در صفحه آرشیو شامل نظرسنجی های بسته، باز یا هردو.

Poll Archive URL: برای دسترسی به آرشیو نظرسنجی باید یک صفحه URL برای آن تعریف کنید.

 

Current Active Poll

این قسمت مربوط به نمایش فرم های جاری است که به ترتیب شامل آخرین فرم ها یا حتی به صورت تصادفی است. در نهایت فراموش نکنید که بر روی ذخیره کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شود.

 

تنظیمات فارسی سازی

 Poll Templates:

اگر به منوی آخر افزونه نظرسنجی WP-Polls به نام poll templates بروید کدها و متغیر های مختلف افزونه را می بینید که اگر به کدنویسی آشنایی ندارید بهتر است آن ها را دستکای نکنید. همان طور که در قسمت های قبل دیدیم برخی قسمت ها مثل دکمه رای دهی به انگلیسی است در این صورت به طور مثال به قسمت Voting Form Footer بروید و کد ها را ویرایش کنید و مانند تصویر زیر Vote را به رای تغییر دهید.

در نهایت با ذخیره سازی نتیجه نهایی به صورت زیر خواهد بود.

 

جمع‌بندی

نظرسنجی در سایت های وردپرسی از کاربران سایت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که این کار بیشتر برای جمع‌آوری اطلاعات موردنیاز در مورد بخشی یا محصول خاصی از سایت است. اگر به دنبال یک نظر سنجی سفارشی هستید، حتما از افزونه WP Polls استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
مینو طاهری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *