اصولی که باید هنگام طراحی گرافیک وبسایت بدانیم

اصولی که باید هنگام طراحی گرافیک وبسایت بدانیم

اصولی که باید هنگام طراحی گرافیک وبسایت بدانیم


گرافیک وبسایت ، در واقع همان چیدمان المان‌ها ، مقالات ، ماژول‌ها ، منوها و موارد مختلف وبسایت را شامل می‌شود. اولین چیزی که پس از ورود به سایت ، نظر کاربر را جلب می‌کند ؛ گرافیک وبسایت است. لازم است بدانید که هر چه یک وبسایت ، از لحاظ اصول برنامه نویسی بسیار خوب و قوی باشد ؛ باز هم نیاز به یک گرافیک بسیار خوب و گیرا دارد تا بتواند نظر کاربران را بیشتر جلب کند. گرافیک وب ، با توجه به نوع وبسایت و کسب و کار ، بسیار متفاوت بوده و همین تفاوت از نظر زیبایی شناختی ، باعث انتقال حس خوب به کاربران می‌شود. علاوه بر این توضیحات اولیه در رابطه با گرافیک وبسایت ، در این مقاله قصد داریم اصول کلیدی و مهم طراحی گرافیک وبسایت را مورد بررسی قرار دهیم. اگر شما هم برای تبدیل شدن به یک طراح گرافیک وبسایت ، نیازمند دانستن نکات اصلی و کلیدی مربوط به آن هستید ؛ پیشنهاد می‌شود که تا پایان این مقاله با زیفا همراه باشید.

 

طراحی گرافیک وبسایت چیست؟

به طور کلی ، طراحی گرافیک وبسایت ، به معنای شکل دهی به ظاهر یک وبسایت می‌باشد. این شکل دهی شامل نحوه‌ی قرارگیری پست‌ها ، منوها ، عناصر گرافیکی ، گالری تصاویر و سایر عناصر وبسایت می‌باشد. به بیان دیگر طراحان وبسایت یک جنبه‌ب بصری و زیبایی شناختی بر سایت اعمال می‌کنند تا با ورود کاربر به سایت ، سبب جلب رضایت و جذب کاربر شوند.

 

اصولی که باید هنگام طراحی گرافیک وبسایت بدانیم

برای داشتن یک وبسایت گرافیکی خوب ، نیاز است که به نکات کلیدی در رابطه با چیدمان عناصر ، ترکیب بندی رنگ‌ها ، محتوای گرافیکی و … بسیار توجه کنید. در ادامه هر یک از این موارد را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

محتوای گرافیکی : با توجه به رقابتی که در دنیای کسب و کار کنونی وجود دارد ؛ شما باید کاربران و مخاطبان را طوری جذب نمایید که برای خواندن و یادگیری مطالب مربوط به طراحی سایت و موضوعات مربوط ، در ابتدا به دنبال سایت شما باشند. تولید محتوای گرافیکی ، یکی از راهکارهایی است که می‌تواند نظر کاربر را به سایت شما جلب کند. گرافیک با استفاده از داده‌های کمی ، تجزیه و تحلیل اجزای مختلف ، تصاویر و انواع نمودارها ، می‌تواند برخی مفاهیم را به شکل بصری و در قالبی زیبا و جذاب به کاربر توضیح دهد. محتوای گرافیک ، شامل انواع عکس نوشته‌ها ، موشن گرافیک ، اینفوگرافیک ، اسلایدهای مختلف ، طراحی استیکر و … می‌باشد که شما می‌توانید با توجه به مهارت‌های خود به شکل متفاوت و به درستی از آن‌ها استفاده کنید و به سایت خود جلوه ببخشید.

ترکیب بندی رنگ‌ها : با توجه به نوع سایت و کسب و کار ، ترکیب رنگ‌های مورد استفاده نیز تغییر می‌کند و همین رنگ ، اگر به شکل درست انتخاب شده باشد ؛ می‌تواند حس و فضای سایت شما را به راحتی برای کاربر شرح دهد. بنابراین ، می‌توان این گونه بیان کرد که رنگ‌ها ، یکی از ابزارهای قدرتمند و مهم در طراحی گرافیک سایت شما به شمار می‌روند.

طراحی تجربه‌ی کاربری : طراحی تجربه‌ی کاربری یا همان UX ، به معنای تجربه و حس کاربر از سایت شما می‌باشد. بنابراین شما باید در ابتدا ، سایت خود را از دریچه‌ی نگاه کاربر ببینید و به این نکات توجه کنید که آیا مطالب سایت مورد استفاده‌ی کاربر قرار می‌گیرد؟ دسترسی به بخش‌های مختلف سایت ، به راحتی امکان پذیر است؟ تمامی متون و مطالب ، قابل فهم و به طور کاملا واضح است؟ وبسایت از لحاظ زیبایی و بصری ، سبب رضایت و جلب نظر مخاطب می‌شود؟ با توجه به مفاهیم UX یا همان تجربه‌ی کاربری ، شما به راحتی می‌توانید وبسایت گرافیکی خود را به شکل ایده‌آل طراحی کنید.

اندازه‌ی تصاویر در وبسایت : همانطور که می‌دانید تصاویر یکی از عناصر تولید محتوای گرافیکی می‌باشند. استفاده از تصاویر خوب و با کیفیت ، با در نظر گرفتن تناسب رنگ و اندازه ، می‌تواند به وبسایت شما روح ببخشد. استفاده از تصاویر هم نکات و قوانید مربوط به خود را دارد. تصاویر استفاده شده در وبسایت ، باید با رنگ‌های استفاده شده در وبسایت ، هم‌خوانی داشته باشد. این تصاویر باید با کیفیت عالی و حجم کم باشد تا سایت در هنگام لود شدن به مشکل بر نخورد. لازم به ذکر است که برای به وجود نیامدن مشکل ، در هنگام لودینگ صفحات ، حتما از تصاویر در سایزهای کوچک استفاده کنید.

فونت متون وبسایت : به دلیل محدود بودن فونت‌های فارسی ، طراحان گرافیک با چالشی مواجه هستند. شما می‌توانید یک فونت را به عنوان فونت مرجعه انتخاب کنید و تمامی اجزای سایت را با توجه به آن طراحی کنید.

 

سخن پایانی

در این مقاله با مفاهیم کلیدی و مهم طراحی گرافیک وبسایت آشنا شدید و نکات اولیه در جهت یک وبسایت گرافیکی را آموختید. به نظر شما یک طراح گرافیک ، چه مهارت‌های دیگری باید داشته باشد تا بتواند با استفاده از آن کاربران بیشتری را به وبسایت خود جذب کند؟ نظرات خود را در بخش دیدگاه برای ما بنویسید.

5/5 - (1 امتیاز)
admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *