مراحل طراحی سایت

مراحل طراحی سایت

مراحل طراحی سایت به صورت حرفه ای 

طراحی سایت از جمله شغل ها و حرفه هایی است که امروزه توانسته طرفداران زیادی را به خود جلب کند. اکثر کسب وکارهایی که راه اندازی شده اند یا قصد شروع به کار را دارند، به دنبال داشتن یک سایت هستند پس آموزش طراحی سایت می تواند یک امتیاز مثبت برای شما در کسب درآمد محسوب شود. در این مقاله مراحل طراحی سایت به صورت حرفه ای و کلی برای علاقه مندان به طراحی سایت گفته شده است.

قبل از اینکه سراغ مراحل طراحی سایت بروید، پیشنهاد میکنیم مقاله مهارت های اصلی برای طراحی سایت را مطالعه کنید.

 

انوع وبسایت

قبل از دانستن و انجام مراحل طراحی سایت در ابتدا باید بدانیم که سه دسته بندی کلی از انواع سایت موجود است. سایت های استاتیک، سایت های داینامیک و سایت های نیمه داینامیک.

در سایت ایستا یا Static طراحی یک بار و اکثرا با استفاده از HTML ، CSS و جاوا اسکریپت انجام میشود. در این نوع سایت ها تعداد تغییرات معمولا کم بوده و سالی 1 یا 2 بار ویرایش محتوا توسط طراح حرفه ای انجام میشود. با توجه به حجم نسبتا کم کد نویسی در سایت های استاتیک سرعت بارگذاری آن بالا بوده و همین امر تاثیر بسزایی در بهبود تجربه کاربری آن دارد. لذا از نظر موتورهای جستجو مانند گوگل نیز سریعتر موفق به کسب تاییدیه میشوند و در نتایج جستجو ظاهر میگردند. از نظر هزینه نیز، سایت های ایستا نسبت به دو نوع دیگر یعنی داینامیک و نیمه داینامیک تعرفه های پایین تری دارند. رعایت اصول سئو در سایت static به مراتب آسان تر از انواع دیگر است.

 

مراحل طراحی سایت

مراحل طراحی سایت از جمله مواردی است که باید مرحله به مرحله و پشت هم انجام شود تا در نهایت بتوانید به یک سایت درست و کار آمد، دست یابید. در این مقاله مراحل طراحی سایت را آورده ایم تا اگر شما هم به عنوان یک طراح وب می خواهید سایتی را طراحی نمایید، از مواردی که مطرح خواهد شد، استفاد کنید.

 

1- اهداف و استراتژی وب سایت

ابتدایی ترین گام در طراحی یک وب سایت بررسی و تعیین اهداف ، سیاست و استراتژی وب سایت شما در نحوه معرفی و ارائه خدمات ، نوع و نیاز مخاطبان ، امتیازات رقابتی ،نحوه ارتباط با مخاطبان و … می باشد. بررسی و مطالعه دقیق در این مرحله می تواند در بازدهی و بهره وری وب سایت و تبلیغات شما بسیار تعیین کننده و سودمند باشد . برای تعیین اهداف و استراتژی وب سایت تان موارد زیر را مدنظر قرار دهید :

 • هشت مرحله مهم در طراحی وب سایت
 • هدف شما از داشتن وب سایت
 • نوع مخاطبان
 • نوع خدمات
 • تحلیل خواسته های مخاطبان
 • فضای رقابتی و ویژگیهای رقابتی

 

2- جمع آوری اطلاعات

تحقیق و بررسی به منظور جمع آوری اطلاعات از شرکت یا کسب و کاری که می خواهید برای آن یک وب سایت را طراحی کنید، اولین مرحله از مراحل طراحی سایت است. در این مرحله باید در مورد کسب و کار مشتری، شناسایی بازار هدف و مشخص کردن هدف اصلی طراحی وب سایت اطلاعات جمع آوری کنید.

این مرحله به اندازه ای اهمیت دارد که اگر در تعیین هدف اصلی دچار اشتباهی شوید، ممکن است سایتی که طراحی می کنید، به درد هیچ کسی نخورد و کارآمدی نداشته باشد. از جمله مواردی که در جمع آوری اطلاعات لازم است عبارتند از:
 • جمع آوری اطلاعات در مورد کسب و کار مشتری
 • جمع آوری اطلاعات در مورد پروژه مورد نظر مشتری
 • جمع آوری اطلاعات در مورد مخاطبان وب سایت
 • هدف پروژه طراحی سایت
 • سن گروه مخاطب وب سایت

 

3- برنامه ریزی

پس از اینکه اطلاعات مورد نیاز برای طراحی سایت را به دست آوردید، سراغ برنامه ریزی بروید. با برنامه ریزی می توانید از هزینه های اضافی جلوگیری کنید و با در دست داشتن یک برنامه مشخص، مانند نقشه سایت شروع به طراحی سایت نمایید.

در این قسمت از جمله موارد مهمی که باید همواره به آن توجه کنید، مشتری است. سایتی که شما طراحی می کنید، باید بتواند یک ارتباط خوب با مشتری برقرار کند و او را به سمت محصول یا خدمت جذب نماید.

در مرحله برنامه ریزی از مراحل طراحی سایت در مورد اجزای وب سایت مانند قالب سایت، فروم ها، عناصر گرافیکی و … تصمیم گیری می کنند و برای رسیدن به آن برنامه ای مناسب در نظر می گیرند. همچنین این مرحله شامل سه بخش می شود که عبارتند از:

 

 • ایجاد یک استراتژی برای سئو سایت

برای این که طراح سایت بتواند یک سایت را طراحی کند باید یک استراتژی مشخص برای سئو سایت ایجاد کند. این استراتژی بهتر است شامل کلمات کلیدی مورد نظر مشتری، بررسی ارزش این کلمات کلیدی، تطبیق محتوا با اصول سئو، پر کردن خلأ های سایت با محتواهای سئو شده، باشد.

 

 • طراحی و ایجاد نقشه سایت

هنگامی که استراتژی سئو را ایجاد کردید، می توانید با استفاده از آن، نقشه سایت را طراحی کنید. این کار باید بر اساس مهمترین صفحات انجام بگیرد و بتوانید ایده هایی خوب در مورد تولید محتوا داشته باشید. همچنین این نقشه علاوه بر صفحات اصلی باید شامل صفحات مربوط به عبارات کلیدی نیز شود.

 

 • بررسی و توسعه محتوای سایت

این بخش، آخرین قسمت در مرحله برنامه ریزی از مراحل طراحی سایت بوده و بهتر است از یک کارشناس ماهر و با تجربه برای بررسی محتواها کمک بگیرید. همچنین در برخی موارد مشاهده شده که از مشتری ها در تولید محتوای با کیفیت استفاده می کنند. این محتوای ایجاد شده باید در زمانی مشخص در وب سایت قرار بگیرد که نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد.

 

4- طراحی

 

مراحل طراحی سایت

 

طراحی، سومین مرحله از مراحل طراحی سایت است که قالب کلی سایت و موارد اصلی مانند Header، ساختار منو، فوتر سایت و… مشخص می کند. در این قسمت چیزی که همواره طراحان سایت باید به آن توجه نمایند، برقراری ارتباط بین اجزای طراحی شده و کاربری سایت است. یک طراح سایت باید خلاق باشد و دقت کند که نباید طرح و فرمی را بدون هدف مشخص در سایت قرار دهید.

 

« یک طراح سایت ماهر همان قدر که به طرح های گرافیکی توجه می کند، برای کد نویسی نیز وقت می گذارد.»

 

همچنین در این مرحله باید قبل از شروع برنامه نویسی تمام موارد طراحی شده مانند فونت انتخاب شده، ظاهر آیکون و عکس ها و طرح کلی پروژه را به تایید مشتری برساند سپس سراغ مرحله بعد بروید. به این منظور سوالات زیر می تواند برای عملکرد بهتر در این قسمت به شما کمک کند:

 • هدف اصلی از ایجاد این صفحه چیست؟
 • آیا چیزی که باید در این صفحه به مشتری تحویل داده شود، به صورت مشخص و واضح نشان داده شده است؟
 • نوع طراحی چقدر می تواند کاربر را تشویق به ماندن در صفحه و خرید نماید

 

5- برنامه نویسی

در مرحله چهارم از مراحل طراحی سایت، طرح وب سایت باید به صورت کد های برنامه نویسی نوشته شود. این مرحله زمان بر بوده و نیاز به حوصله و دقت زیادی دارد. برای اینکه بتوانید مشتری را در جریان مراحل کار قرار دهید، می توانید با استفاده از ارسال ایمیل در مورد کارهایی که انجام داده اید و قصد انجامش را دارید، او را مطلع نمایید.

 

 6- بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو SEO

برای کسب رتبه بهتر و کسب مخاطبان بیشتر به صورت هدفمند ( کسب مخاطبانی که واقعا به دنبال خدمات ما هستند ) از موتورهای جستجو ، بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو امری لازم و ضروریست ، بهینه سازی وب سایت یک شاخه جدا از طراحی وب سایت نیست و طراحان وب باید راههای بهینه سازی وب سایتها را برای موتورهای جستجو به خوبی بدانند و در طول طراحی و کد نویسی یک وب سایت رعایت کنند.

به وسیله بهینه سازی سایت موتورهای جستجو ،راحتتر ، سریعتر و دقیقتر وب سایت ما را بررسی می کنند .برای بهینه سازی که امروزه شاخه ای از فعالیتهای تحت وب است و به صورت آکادمیک در دانشگاه های معتبر دنیا آموزش داده می شود روشهای متفاوتی وجود دارد.گاهی عدم آگاهی و یا استفاده نا مناسب از این تکنیکها باعث نتایج معکوس می شود.به این معنا که موتورهای جستجو وب سایت شما را تحریم می کنند. بنابراین انتخاب روش صحیح و استاندارد بسیار مهم است

این نکته بسیار مهم است که بخش عمده ای از بازدید کنندگان شما به دلیل مطالب مفید ، طراحی مناسب ، و خدمات خوب شما ، به وب سایت شما می آیند و تمامی موارد در مورد یک وب سایت به صورت زنجیره ای به یکدیگر پیوسته اند و شاید ضعف یکی از حلقه های این زنجیر باعث عدم بهره وری وب سایت شما باشد. اینکه تکنیکهای بهینه سازی به چه روش و ترتیبی اعمال شود ، در جایگیری و رتبه بندی شما در موتورهای جستجو بسیار تایین کننده است.

 

پروسه منطقی و استاندارد زیر می تواند بسیار مفید باشد :
 • استاندارد سازی کدهای HTML ، CSS و .. در وب سایت شما
 • ایجاد ساختار مناسب در وب سایت برای سهولت دسترسی موتورهای جستجو به وب سایت شما
 • بررسی رقبای شما
 • بررسی کلمات کلیدی مرتبط با محتوای وب سایت شما
 • بهینه سازی متون وب سایت شما
 • ایجاد لینکهای مناسب و مرتبط با وب سایت شما برای افزایش PageRank و رتبه در موتورهای جستجو
 • تبلیغات هدفمند

 

7- راه اندازی و تست و بازنگری سایت

راه اندازی و بالا آوردن سایت از جمله کار های سختی است، که باید در انجام آن دقت زیادی داشته باشید تا چیزی را در اجرای سایت فراموش نکنید. برای تست سایت باید سازگاری سایت را با انواع مرورگر بررسی کنید تا از نمایش آن اطمینان یابید.

 

8- تعمیر و نگهداری سایت

تعمیر و نگهداری سایت، آخرین بخش از مراحل طراحی سایت است که بسیار اهمیت دارد. این بخش می تواند در طولانی مدت سبب موفقیت سایت شود. همچنین پشتیبانی سایت شامل موارد زیر است:

 • بروز رسانی سایت در صورت نیاز
 • تهیه فایل Backup از محتوای سایت
 • تامین امنیت سایت
 • بررسی منظم ورود و خروج های سایت
 • بررسی تعداد کلیلک ها

 

نتیجه گیری

مراحل طراحی سایت را که شامل هشت مرحله بود، به طور کامل توضیح دادیم. در ابتدا مواردی را که قبل از این هشت مرحله احتیاج به یادگیری را دارید، بیان کردیم. مطمئن باشید با مطالعه و تمرین با توجه به موارد گفته شده، می توانید یک سایت جذاب و درست را طراحی کنید.

به زیفا امتیاز دهید
مینو طاهری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *