بهترین ترکیب رنگ ها برای طراحی وب سایت

بهترین ترکیب رنگ ها برای طراحی وب سایت

بهترین ترکیب رنگ ها برای طراحی وب سایت

در دنیای بزرگ فناوری اطلاعات و اینترنت، انتخاب بهترین ترکیب رنگ ها برای طراحی وب سایت می تواند نوید بخش تمایز و نشان دهنده تفاوت چشمگیر سایت شما با رقبایتان باشد. مطمئنا انتخاب ترکیب رنگ وبسایت در مرحله طراحی سایت، طراحی لوگو، دکوراسیون محل کار و دیگر ملزومات برندینگ، یک فعالیت نو و یکی از سخت ترین چالش های پیش روی شما خواهد بود. گزینه های زیادی پیش روی شماست و انتخاب یک ترکیب رنگ مناسب می تواند برای شما شکوفایی و پیشرفت خارق العاده ای به ارمغان بیاورد. اما روی دیگر سکه، شرایط متفاوت و خطرناکی را برای یک تجارت نوپا رقم می زند.

 متاسفانه در کشور ما به دلیل وجود ضریب ریسک پذیری پایین در مشاغل نوپا، معمولا به این مورد اساسی یعنی انتخاب و استفاده از ترکیب رنگ مشخص، کم توجهی شده و با نگاهی گذرا به آن می نگرند. یکی از روش های مرسوم در گزینش ترکیب رنگ برای برندینگ در ایران، انتخاب رنگ‌های قدرتمندترین رقبا بدون اندکی تغییر و تفاوت است که بی شک نمی تواند پاسخگوی نیازهای درازمدت و دور اندیشی یک شرکت و یا مجموعه نوپا باشد.

 

با این اوصاف چه باید کرد؟

 تعیین رنگ بندی برای طراحی سایت در اولین مرحله می تواند از انتخاب یک رنگ اصلی به عنوان پایه آغاز شود. مطمئنا در نگاه اول گزینه های زیادی وجود ندارند، اما می توان با دقت بیشتر به گزینه های بیشتری دست پیدا کرد، مثلا رنگ آبی خود شامل طیف رنگ های آبی متفاوتی خواهد بود، از آبی آسمانی و لاجوردی گرفته تا نقره آبی، همگی آبی هستند و هر کدام حال و هوای متفاوتی دارند. ضمن این که ما معمولا برای برندینگ به دو یا چند رنگ نیاز داریم که بتواند تمام نیازهای ما را بر طرف کند. اینجا دقیقاً محل مناسبی برای اشتباهات بزرگ است. چگونه از رنگ پایه به ترکیب رنگ متمایزی برسیم؟ چالش بزرگ همین است.

راهکارهای متفاوتی برای رفع این مشکل وجود دارد، مانند مشاوره با یک طراح گرافیک و یا استفاده از ترکیب رنگ های معمول مثل رنگ آبی با رنگ سفید و یا زرد با قرمز؛ اما این راه ها نمی تواند تفاوت های چشمگیری برای شما ایجاد کند. ما در این مطلب سعی کردیم ضمن معرفی نمونه های جالب و جذاب از ترکیب رنگ های مختلف، راهکارهای کاربردی و جذابی را برای بدست آوردن بهترین هارمونی رنگ‌ها، در اختیار شما قرار دهیم.

پیشنهاد بهترین ترکیب رنگ ها برای طراحی وب سایت با موضوع میوه ها و الهام از طبیعت می تواند راهگشای مناسبی برای انتخاب رنگ بندی سایت توسط شما باشد. مغز انسان با توجه به دیدن رنگهای مختلف در طبیعت بسیاری از هارمونی ها را پذیرفته و نسبت به آنها احساس مشخصی دارد. از این تکنیک، معمولا در بسته بندی مواد غذایی و نوشیدنی‌ها استفاده می شود؛ مثلا یک نوشابه لیمویی در بسته بندی لیمویی قرار می گیرد و یا یک آدامس دارچینی در یک بسته‌ی قهوه ای. پس می توانیم از این روش برای ایجاد بهترین ترکیب رنگ ها برای طراحی وب سایت و هارمونی های مناسب استفاده کنیم. برای انتخاب رنگ بندی سایت می‌توانید از ابزارهای دیگری نیز استفاده کنید و عناصر مختلفی را متناسب با موضوع سایت خود در آن بگنجانید. یکی از محبوبترین ابزارها در میان طراحان Adobe Kuler است.

 

چگونگی انتخاب ترکیب رنگ مناسب برای طراحی سایت:

بهتر است قبل از هر چیز، با رنگ ها آشنا شوید. رنگ های اصلی یا بنیادین سه رنگ قرمز، آبی و زرد هستند که می توان با ترکیب آن‌ها، رنگ‌های دیگر را به دست آورد. همچنین رنگ ها به سه گروه سرد، گرم و خنثی تقسیم می‌شوند.

رنگ های سرد مثل آبی و سبز آرامش بخش هستند. رنگ های گرم مثل قرمز و نارنجی هیجان انگیزند و رنگ های خنثی مثل سیاه و سفید، از رنگ‌هایی هستند که باعث می‌شوند انسان به رنگ‌های دیگری که کنار آن ها هستند توجه نشان دهد.

 

الگوهای انتخاب رنگ

برای افراد مبتدی و حرفه ای که طراحی سایت انجام می‌دهند یا مدیر یک سایت هستند و می‌خواهند رنگ‌بندی سایت خود را تغییر دهند، روش‌های مختلفی برای انتخاب رنگ مناسب وجود دارد.

در ادامه بعضی از این روش‌ها را معرفی می‌کنیم:

 

الگوی مثلث

 

%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88%DB%8C %D9%85%D8%AB%D9%84%D8%AB - بهترین ترکیب رنگ ها برای طراحی وب سایت

 

همان‌طور که در شکل بالا می‌بینید، ترکیب رنگ‌های اصلی در این الگو مشخص شده و یک مثلث در میان آن وجود دارد که هر ضلع مثلث، یک رنگ را نمایش می‌دهد. با چرخاندن مثلث می توانید سه رنگ اصلی برای طراحی سایت خود را پیدا کنید.

برای استفاده از این الگو:
  1. دایره رنگ‌ها را در نظر بگیرید و رنگ اصلی سایت را انتخاب کنید
  2. با توجه به رنگ اصلی یک مثلث روی دایره رنگ‌ها بکشید
  3. سه رنگی که در ضلع های مثلث قرار می‌گیرد به عنوان رنگ‌های اصلی شما هستند.

 

الگوی ژاپنی

%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88%DB%8C %DA%98%D8%A7%D9%BE%D9%86%DB%8C - بهترین ترکیب رنگ ها برای طراحی وب سایت

 

در این الگو، مانند الگوی مثلث باید ابتدا رنگ اصلی مورد نظر برای طراحی سایت خود را انتخاب کنید. سپس با یک خط مستقیم به سمت دیگر دایره بروید تا رنگ بعدی مشخص شود. بعد از انتخاب شدن رنگ‌ها، می‌توانید در طراحی سایت خود از آن استفاده کنید.

 

الگوی ساعت

%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88 %D8%B3%D8%A7%D8%B9%D8%AA - بهترین ترکیب رنگ ها برای طراحی وب سایت

 

در الگوی ساعت بر خلاف دو الگوی قبلی که رنگ های متضاد انتخاب می‌شود، با یک ترفند ساده می‌توانید رنگ های هم خانواده را پیدا کرد.

برای استفاده از این الگو:
  1. ابتدا رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید.
  2. رنگ‌های قبلی و بعدی از رنگ انتخاب شما به عنوان رنگ‌های مکمل انتخاب می‌شوند.

با استفاده از این سه الگو به راحتی می‌توانید رنگ های هماهنگ برای طراحی سایت را انتخاب کنید. با کمی تمرین و مشاهده سایت های معروف و دقت در سیستم رنگ‌بندی آن‌ها، می‌توانید ایده های جدیدی کسب کنید.

 

روانشناسی رنگ‌ها در کسب‌وکار

رنگ‌ها بر روی عناصر مختلفی در وب‌سایت تأثیر می گذارند: زمینه، منو، دکمه‌ها، عناوین، متن، پیوندها و تصاویر. رنگ‌ها یک صفحه وب را قابل خواندن می‌کنند ، فروش را تحت فشار قرار می‌دهند و می‌توانند در اولین پیمایش در شناخت برند تأثیر داشته باشند. به همین دلیل ، رنگ ابزاری قدرتمند برای طراحی وب است. و دانستن روانشناسی رنگ در طراحی سایت بسیار مهم است.

وقتی صحبت از رنگ و طراحی وب می‌شود، تصمیم گیری اشتباهی، آسان می‌شود. رایج ترین اشتباهات در یک صفحه وب عبارتند از: از رنگ‌های خیلی زیاد استفاده کنید، برای متن و پس زمینه از رنگ‌های مکمل استفاده کنید، از رنگ‌های گرم و سرد خیلی زیاد استفاده کنید. در ادامه مقاله به مفهوم هر رنگ و استفاده از آن در برندهای مختلف خواهیم پرداخت.

 

قرمز

رنگ‌ قرمز نشان‌دهنده هیجانات، انرژی و احساسات شدید و خطر است. این رنگ معمولا برای ایجاد فوریت در اقدام به خرید و ایجاد هیجان استفاده می‌شود. معمولا این رنگ در رستوران‌ها برای غذا، مد و فشن، سرگرمی و سرویس‌های اضطراری خوب است. از برندهای معروفی که از این رنگ استفاده می‌کنند می‌توان به کوکاکولا، KMART ,H&M اشاره کرد.

 

آبی

رنگ آبی، رنگی آرام و امن است. این رنگ نشان‌دهنده اعتماد، دوستی و آرامش می‌باشد. از این رنگ در بانک‌ها استفاده می‌شود. برندهایی مانند فیس‌بوک، توییتر و دل نیز از آن استفاده می‌کنند.

 

سبز

رنگ سبز نشان‌دهنده قدرت، باروری، طبیعت و شانس می‌باشد. این رنگ اثری آرامش‌بخش بر روی شما می‌گذارد که در کسب‌وکارهایی مانند محیط زیست، علم، جهانگردی، منابع انسانی و … استفاده می‌شود.

 

زرد

رنگ زرد نشان‌دهنده نیروی جوانی، شادابی و خوش‌بینی است. عموما برای جلب رضایت مشتری استفاده می‌شود. در طراحی سایت، دقت داشته باشید که زیاد از آن استفاده نکنید، زیرا باعث خستگی چشم می‌شود. برندهایی که از این رنگ استفاده می‌کنند مک دونالد، Hertz , National Geographic

 

نارنجی

رنگ نارنجی نشان‌دهنده صمیمیت، جنبش و اشتیاق است. برای طراحی سایت‌های تجارتی، خودرو، تکنولوژی، سرگرمی و … مناسب است. فروشگاه آمازون در طراحی لوگوی خود از این رنگ استفاده می‌کند.

 

۴ اصول یافتن بهترین ترکیب رنگ ها برای طراحی وب سایت

حال که با روانشناسی رنگ در طراحی سایت آشنا شدیم. به معرفی چهار پالت رنگی متداول در طراحی سایت می‌پردازیم. پالت‌های رنگی، طرح‌هایی هستند که می‌توان از آن‌ها برای طراحی کمک گرفت. در واقع این پالت‌ها از دایره رنگ و کنتراست‌های هفتگانه‌ آن بدست می‌آید. دایره رنگ یکی از ابزارهای پایه طراحی است که در آن رنگ‌ها براساس فرکانس دورتا دور آن چیده شده‌اند و هر دو رنگ مقابل هم، مکمل هم خوانده می‌شوند. در تصویر زیر دایره رنگ را مشاهده می‌کنید.

 

color wheel - بهترین ترکیب رنگ ها برای طراحی وب سایت

 

۱- تک‌رنگ یا رنگ پایه

یک طرح رنگی تک‌رنگ فقط بر اساس یک رنگ پایه بنا شده است و سایه‌ها و رنگ‌های مختلفی با همان رنگ را شامل می‌شود.

 

gray 1 - بهترین ترکیب رنگ ها برای طراحی وب سایت

 

۲-رنگ‌های مکمل و آنالوگ

یک طرح رنگی مکمل، پالتی است که از دو رنگ مقابل هم در دایره رنگ استفاده می‌کند که باعث ایجاد یکنواختی در کل سایت می‌شود اما بدون اینکه خیلی یکنواخت به نظر برسد. از این پالت در سایت‌هایی مانند ادارات، مدرسه‌ها، دانشگاه‌ها، سایت‌های علمی و اخبار استفاده می‌شود.

 

light - بهترین ترکیب رنگ ها برای طراحی وب سایت

 

۳- رنگ‌های شاد و پویا

این رنگ‌ها می‌تواند از سایه‌های مختلفی از طیف رنگ موردنظر استفاده کند. این رنگ‌ها، رنگ‌هایی هستند که انرژی را به کاربر منتقل می‌کنند و برای تبلیغات و جلب توجه بهترین گزینه‌اند.

 

pink - بهترین ترکیب رنگ ها برای طراحی وب سایت

 

۴- رنگ‌های تاریک و روشن

زمانی‌که شما سایتی برای محتواهای آموزشی و امنیتی طراحی می‌کنید بهتر است از رنگ‌‌های تیره‌تر در قسمت‌های جزئی در سایت استفاده کنید. با توجه به کسب‌وکارتان رنگ مناسب سایت خود را انتخاب کنید تا در نگاه کاربرانتان متفاوت به‌نظر بیایید.

 

black light - بهترین ترکیب رنگ ها برای طراحی وب سایت

 

معرفی پنج سایت خوب در زمینه‌ی رنگ‌بندی سایت:

WWW.COLOURLOVERS.COM

Colourlovers یکی از منابعی است که دامنه های رنگی مختلفی را به نمایش می گذارد. در این منبع رنگ های متعددی برای استفاده در آگهی ها، طراحی پکیج و طراحی وب وجود دارد. شما می توانید رنگ بندی های مختلف را در قسمت Pattern پیدا کنید. رنگ بندی های جدید نمونه هایی از رنگ هایی هستند که در دنیای واقعی وجود دارند که این فرصت را برای شما فراهم می کند تا مناسب ترین آن‌ها را پیدا کنید.Colourlovers یکی از بهترین مکان هایی است که می توان در آن هارمونی ترکیب رنگ ها و ایده های جدید پیدا کرد.

 

WWW.COLOR.ADOBE.COM

Kuler یا Color فضای خوب و جالبی است که شرکت Adobe آن را طراحی کرده؛ جایی که شما می‌توانید رنگ بندی های ساخته شد‌‌ه‌ی مناسب را جستجوکرده و رنگ بندی مورد نظر خود را از رنگ ها و تصاویر ایجاد شده به دست آورید. شما می‌توانید تصاویر را از دسکتاپ یا سیستم خود آپلود کنید، که انجام این کار بسیار آسان است. برای ذخیره و دانلود تم ها، باید با اکانت Adobe خود وارد شده یا ثبت نام نمایید. شما در اینجا امکاناتی از قبیل دانلود نرم افزارKuler desktop تا جستجو و ذخیره ی مستقیم تم ها بر روی دسکتاپ خود را در اختیار دارید.

 

WWW.COLORBLENDER.COM

در ColorBlender تعداد زیادی از ترکیبات رنگ در دسترس قرار دارد و راه بسیار خوبی برای انتخاب آسان و سریع رنگ هاست. فقط کافی است رنگ مورد نظر خود را با استفاده از کالرپیکر یا جذب کننده ی رنگ و پالت رنگ انتخاب کنید. اگر جستجوگر شما را پذیرفت، پس از آن می توانید رنگ ها را ذخیره کرده و وقتی کار به پایان رسید، می توانید به آسانی ترکیب رنگ را با فرمت فتوشاپ *.act یا برای رنگ هایIllustrator با فرمت *.eps ذخیره کنید .

 

WWW.COLOREXPLORER.COM

ColorExplorer یک ابزار رایگان آنلاین برای کار کردن و ساختن پالت های رنگ است. در این سایت گزینه‌های زیادی به همراه چرخه رنگ و کتابخانه‌ی رنگ و جذب کننده رنگ وجود دارد. سری ابزارهای ColorExplorer عبارتند از color matching یا تطبیق رنگ از یک رنگ واحد گرفته تا یک پالت تطبیق کامل؛ Export برای استفاده در برنامه های خاص مانند Adobe Photoshop و Illustrator وInDesign. در این ابزار، پالت رنگ، تصاویر و عکس ها را تجزیه و آنها را import می‌کند. Centrally stored palettes (پالت های ذخیره شده ی مرکزی) برای دسترسی آسان فیلترهای پالت و حالات یا style ها می باشد.

 

WWW.COLORSCHEMER.COM

یکی از منابع جالب که تا کنون 2663 رنگ بندی مختلف ارائه کرده است ColorSchemer می‌باشد. با استفاده از این سایت، شما فهرست کوتاهی برای انتخاب رنگ در اختیار دارید. این منبع به دلیل فرومی که در اختیار کاربران قرار می‌دهد و در آنجا می توانید با سایر طراحان در مورد رنگ ها بحث کنید و پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید، و نیز بلاگش یعنی جایی که شما می توانید رنگ های متنوع و متعددی را تهیه و رنگ‌های خاص را جستجو نمایید، مورد علاقه ی بسیاری از طراحان می باشد.

 

چند پیشنهاد عملی برای انتخاب رنگ سایت‌

می‌توانید از ترکیب رنگ میوه‌ها و مناظر طبیعی برای انتخاب رنگ‌های سایت استفاده کنید، زیرا بهترین ترکیب‌بندی‌ها در طبیعت وجود دارند:

 

best color for web 2 - بهترین ترکیب رنگ ها برای طراحی وب سایت
ترکیب رنگ سایت با الهام از هندوانه

 

best color for web 3 - بهترین ترکیب رنگ ها برای طراحی وب سایت
ترکیب رنگ سایت با الهام از لیمو

 

best color for web 6 - بهترین ترکیب رنگ ها برای طراحی وب سایت
ترکیب رنگ سایت با الهام از توت فرنگی

 

the best color for web 4 - بهترین ترکیب رنگ ها برای طراحی وب سایت
ترکیب رنگ سایت با الهام از مزرعه لاوندر

 

the best color for web 8 - بهترین ترکیب رنگ ها برای طراحی وب سایت
ترکیب رنگ سایت با الهام از مزرعه آفتابگردان

 

برای مثال اگر رنگ اصلی که انتخاب کردید رنگ زرد است، می‌توانید از ترکیب رنگ مزرعه آفتابگردان الهام بگیرید. تم اصلی را به رنگ زرد انتخاب کنید، رنگ متن را سیاه، رنگ منو را خاکستری و رنگ لینک‌ها را نارنجی. یعنی رنگ‌های اصلی تصویر را برای مطالب مهم استفاده کنید و به همین ترتیب برای عناصر کم اهمیت‌تر، رنگ هایی را استفاده کنید که در این تصویر کمتر دیده می‌شوند. به این شکل سلسله مراتب را در سایت بوجود می آورید.

در راهکار‌ها و پیشنهاد‌های عملی، تصاویری را قرار دادم، تا بر اساس ترکیب بندی از آنها الهام بگیرید ولی یک راه عملی دیگر هم وجود دارد. اگر برای طراحی وب سایت از تصویر سازی اختصاصی استفاده می‌کنید می‌توانید ترکیب بندی رنگ‌ها را از تصویر اصلی سایت انتخاب کنید. در تصویر زیر این عکس می‌تواند تصویر اصلی سایت باشد و در ترکیب بندی رنگ هم از آن استفاده شود.

 

the best color for web 7 - بهترین ترکیب رنگ ها برای طراحی وب سایت

 

نکته آخر

برای انتخاب رنگ سایت، ایده‌های جدید پیاده کنید و کاربران را در اولویت قرار دهید. یکی از نمونه کارهای موفق در انتخاب رنگ هنگام طراحی سایت شهرآهن بود که از یک مجموعه رنگ بسیار زیبا تشکیل شده است.

به زیفا امتیاز دهید
مینو طاهری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.