شناخت انواع لوگو

شناخت انواع لوگو

طراحی لوگو همواره یکی از اصلی ترین اهداف شخصی محسوب می شود، که برای برند خود ارزش قائل اند. در واقع هدف یک لوگو، شناسایی و نشان دادن پیام مورد نظر مالکان است. گرفتن رای اعتماد و آنچه حائز اهمیت است، لوگوی خوب است  که می تواند مسیر موفقیت را در راستای رسیدن به هدف هموار سازد. به طور کلی، لوگو حکم امضای برند را دارد. در نظر داشته باشید که حتی ساده ترین لوگو ها نتیجه تلاش برای پیروی از مبنا و اصول بنیادی برند است. بنابراین مشتری به دنبال یک علامت از چیزی که می خواهد خریداری کند را در لوگو خواستار است. لوگوی شما باید با تصاویر نمادین و اشکال هندسی مشخص شود. از این رو، سعی بر این است در این مقاله به شناخت انواع لوگو بپردازیم.

 

 

معرفی ویژگی های یک لوگوی مناسب

عناصر مختلفی را می توان در طراحی یک لوگو به کار برد که با بهره گیری از آن ها می توان به نتیجه و هدف مناسب مالک برند روح بخشید. با به کارگیری این عناصر، طراح باید یک نماد یا علامت برای کسب و کار خلق نماید که مفهوم، عمق و حقیقت نام تجاری را نشان دهد. عناصری چون رنگ، نوشته و نماد از مهم ترین این عناصر می باشند. روانشناسی رنگ ها در طراحی لوگو و همچنین استراتژی موجود در برند نیز نقش مهمی در ایجاد یک لوگو دارند.

 

شناخت انواع لوگو پایه و Basic طراحی

  • نمادین (Symbolic)
  • لوگوتیپ ها: به عبارتی دیگر لوگوی نوشتنی یا علامت نوشتنی (Logotypes)
  • علامت ترکیبی: ترکیبی از دو نمومه ی بالا (Combination Mark)

 

نمادین (Symbolic)

لوگوی نمادین به عنوان علامت یا آیکون شناخته می شود. آرم نمادین بیشتر به شکل حروف و علائم انتزاعی تقسیم می شوند. تمرکز اصلی نمادین بر روی تصاویر برای شناسایی نیاز مالک است. این لوگو، معمولا برای شرکت ها و مؤسسه های شناخته شده بهره گرفته می شود که از قبل ثابت شده و رسمیت دارند. 

 

لوگوتیپ ها (Logotypes)

در لوگوتیپ ها بیشتر از حرف نخست مؤسسه یا شرکت بهره گرفته می شود؛ بنابراین حائز اهمیت است که حروف بسیار خوانا و قابل رؤیت باشند. لوگوتیپ ها به عنوان نشانه های (ورد) شناسایی می شوند. لوگوی حرف فارسی، هر چقدر هم که تکنیک های فنی و زیبایی ظاهری در آن رعایت شده باشد در صورتی که قابلیت خواندن سریع را نداشته باشد هیچ جایگاهی در ذهن مخاطب ایجاد نمی کند. پس مهم ترین موضوع در ساخت لوگوتیپ ها خوانایی آن نوشته است. به این نکته هم توجه کنید که دو چشم انسان در کنار هم و به صورت افقی قرار گرفته است و هر آنچه به صورت افقی باشد جذاب تر به نظر می رسد. پس این قانون را فراموش نکنید که لوگوتایپ را یک مستطیل فرضی قرار دهید.

 

علامت ترکیبی (Combination Mark)

همانطور که از نام آن پیداست لوگوهایی که ترکیب تصویر و نوشتار را به همراه دارند لوگوهای ترکیبی نامیده می شوند . از این رو می بایست در این نمونه به ترکیب هارمونی این دو توجه نمود. به عنوان مثال اگر در راستای طراحی یک لوگویی هستیم که نمادین دایره ای دارد، خوب است که نوشته آن را نیز به صورت دایره ای و منحنی دار طراحی کنیم.

 

برای سفارش طراحی لوگو کلیک نمایید

به زیفا امتیاز دهید
آیدین سلیمان بیگی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *