تبلیغات ویدئویی (ویدیو مارکتینگ)

تبلیغات ویدئویی (ویدیو مارکتینگ)

تبلیغات ویدیویی دیجیتال با سرعتی بی‌سابقه در حال رشد است و ۳۵ درصد از کل هزینه‌های تبلیغات دیجیتال در‌ این حوزه صورت می‌گیرد. دلایل خوبی برای توجه به‌ این روش تبلیغاتی وجود دارد: انواع مختلفِ تبلیغات ویدیویی بیننده‌ها را به هواداران و هواداران را به مشتریان جدید تبدیل می‌کنند. اما متخصصان بازاریابی تازه شروع به کشف قدرت تبلیغات ویدئویی (ویدیو مارکتینگ) کرده‌اند. صدا و تصویر امکان درگیر کردن حواس و عواطف مخاطب را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد و این شانس مورد توجه قرار گرفتن (Attention) و نرخ تعامل (Engagement)  تبلیغات را بیشتر می‌کند.

 

 تبلیغات ویدیویی چیست؟

تبلیغات ویدیویی در فضای آنلاین همان طور که از اسمش مشخص است برمی‌گردد به تبلیغات ویدیو محور که قالبا به تبلیغاتی اطلاق می‌شود که به پخش ویدیو تبلیغاتی قبل، بعد و حتی بین پخش یک ویدیو دیگر به نمایش درمی‌آید. این نوع از تبلیغات با نام‌های پری رول (pre-roll)، مید رول (mid-roll) و پست رول (post-roll) شناخته شده و همانند تبلیغاتی است که شما بارها و بارها در تلویزیون‌های خانگی در حین تماشای یک برنامه با آن مواجه شده‌اید، با این تفاوت که این تبلیغات در فضای آنلاین و در سرویس‌های پخش ویدیو مانند سرویس‌های نت فلیکس، آمازون پرایم و نمونه‌های ایرانی مانند آپارات، جعبه و فیلیمو نمایش داده می‌شوند.

 

انواع مدل های تبلیغات ویدئویی (ویدیو مارکتینگ)

تبلیغات ویدئویی هم مانند دیگر تبلیغات شامل مدل‌هایی برای نمایش دادن تبلیغ شما می باشند که تنها تفاوتی که اینجا وجود دارد، نوع محتوای تولید شده می باشد که محتوای ما دیگر تبلیغ متنی نمی باشد بلکه ویدیو می باشد، به معرفی کوتاهی از چند مورد آن‌ها می پردازیم:

تبلیغات Cost Per Video) CPV): تبلیغات به ازای پرداخت هزینه به ازای هر بازدید می باشد، یعنی زمانی که بازدید کننده ها ویدیو را کامل مشاهده میکنند، تبلیغ کننده باید مبلغی را دریافت کند، که این مدل تبلیغات بیشتر برای افزایش آگاهی برند مناسب می باشند.

تبلیغات Cost Per Install) CPI): تبلیغات به ازای هر یک نصب می باشد که به ازای دریافت یک نصب برای اپلیکیشن خود مبلغی را دریافت می کند.

تبلیغات کلیکی ( Cost Per Click): در این نوع تبلیغات، تبلیع دهنده باید به ازای هر کلیکی که انجام می شود هزینه پرداخت کند که بهترین مدل تبلیغات برای افزایش ترافیک سایت می باشد.

 

انواع تبلیغات ویدئویی

تبلیغات خطی (Linear video ads)

همانطور که در ابتدا گفته شد بخشی از تبلیغات ویدیویی مربوط به پخش یک ویدیو تبلیغاتی قبل، در انتها و یا در هنگام متوقف کردن ویدیو اصلی می‌باشد. به این گونه از تبلیغات ویدیویی، تبلیغات خطی می‌گویند. اما این تمام ماجرا نیست و انواع دیگری از تبلیغات ویدیوئی نیز وجود دارد.

تبلیغات غیرخطی (Non-linear video ads)

که شامل تبلیغاتی است که کاربر همزمان با تماشای ویدیو اصلی و یا هنگامی که ویدیوی اصلی را متوقف می‌کند، به نمایش گذاشته خواهد شد؛ مانند ویدیوهایی که به صورت Overlay یا تبلیغات متنی و بنری که بر روی ویدیو اصلی به نمایش درمی‌آیند.

تبلیغات همراه (Companion ads)

این دسته از تبلیغات به طور معمول شامل تبلیغات بنری و تصویری است که در اطراف ویدیو اصلی نمایش داده می‌شوند.

 

جالب است که بدانید

حجم تبلیغات در دنیا به شدت و به صورت چشمگیری در حال افزایش است. بگذارید ابتدا به چند جمله کوتاه بپردازیم:

  • ۸۱ درصد از کسب و کارها در سال 2022 از تبلیغات ویدئویی استفاده خواهند کرد در حالی که در سال گذشته این آمار ۶۳ درصد بوده است. (منبع: Hubspot)
  • کاربران یوتیوب روزانه بیش از ۱ میلیارد ساعت به تماشای ویدیو می‌پردازند. (منبع: YouTube)
  • ۷۵٪ از کل حجم تماشای ویدیوها از طریق گوشی‌های هوشمند صورت می‌گیرد.(منبع:‌ eMarketer)

جالب است: این جملات تنها بخش کوچکی از دنیای تبلیغات ویدیویی در فضای وب را به ما نشان می‌دهند. طبق گفته eMarketer، در سال 2022 بودجه مصرفی برای تبلیغات ویدئویی (ویدیو مارکتینگ) در فضای آنلاین ۲۷.۲۳ میلیارد دلار خواهد بود که این ۴۷.۵٪ از حجم کل بودجه مصرفی تبلیغات در ایالات متحده است.

 

در آخر سه مورد که لازم است در تبلیغات ویدیوئی (ویدیو مارکتینگ) به آن‌ها توجه کنیم!

  • ۵ ثانیه اول را دریابید!
  • محتوای فوق جذاب تولید کنید.
  • در چه نوع رسانه‌ای تبلیغ می‌دهید؟
به زیفا امتیاز دهید
آیدین سلیمان بیگی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *