پهنای باند چیست؟

پهنای باند چیست؟

پهنای باند چیست؟

پهنای باند یا Bandwidth به ظرفیت انتقال داده روی شبکه اشاره دارد و عامل مهمی در تعیین کیفیت و سرعت یک شبکه است.

لینکی که از آن برای ارتباط با اینترنت استفاده می کنیم، خواه وایرلس، خواه فیبرنوری و یا غیره، همچون همان لوله آب است و پهنای آن لینک نیز همچون قطر لوله است و دیتای منتقل شده از لینک همچون آب در جریان است. به‌ طور خلاصه، پهنای باند به‌ منزلهٔ ظرفیت است و منظور از سرعت ، میزان انتقال دیتا در آنِ واحد است. توجه داشته باشیم که پهنای باد بیشتر هرگز به‌ معنی سرعت بیشتر نیست! در مثال فوق، زمانی‌ که قطر لوله آب را دو برابر می کنیم، سرعت حرکت آب همچنان یکسان است.

واحد پهنای باند اینترنت به طور معمول بیت بر ثانیه است، مانند ۶۰ مگابیت بر ثانیه (60Mbps or 60Mb/s). این واحد نشان می دهد که سرعت انتقال داده ها برابر با ۶۰ میلیون بیت در هر ثانیه است.

 

پهنای باند چیست؟

انواع آن شامل:

۱) پهنای باند اشتراکی

ما از پهنای باند اشتراکی در طول روز استفاده می کنیم. در منزل، محل کار ، کافه و…. بطورکل از این سرویس در منازل ، دفتر کوچک و مکانهایی که نیاز آنچنان قوی به اینترنت نداشته باشند، استفاده میشود. این سرویس با قابلیت اتصال چند کاربر همزمان امکان استفاده اینترنت بطور اشتراکی را فراهم می کند. لازم به ذکر است که افت و نوسانات سرعت در این مدل پهنای باند زیاد است و برای تجارت های بزرگ پیشنهاد نمی شود. علاوه بر آن ترافیک مصرفی شما محدود است. به این معنی که حجم دانلود‌های شما در آخر ماه محاسبه می شود و شما موظف به پرداخت آن هستید.

 

2) پهنای باند اختصاصی

همناطور که از نامش پیداست این سرویس بطور اختصاصی و مختص به یک سازمان یا مجموعه انجام می‌گیرد. شرکت هایی با تجارت های بزرگ که نیاز مبرم به اینترنت دارند از پهنای باند اختصاصی استفاده می کنند. با استفاده از این سرویس دیگر با نوسان سرعت همراه نیستید. این مدل از پهنای باند صرفا برای بیزینس و شرکت های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد و برای مصارف خانگی یا محل کاری با فضای کوچک پیشنهاد نمی شود.

 

پهنای باند چیست و با پهنای سرعت چه فرقی دارد؟

اگر یادتان باشد، گفتیم که پهنای باند چیست و گفته شد که پهنای باند یعنی بیشترین مقدار داده ای که طی زمان مشخص، در شبکه از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال پیدا می کند. یعنی اگر ما بتوانیم در ۱ ثانیه ۵ تا داده انتقال بدهیم، پهنای باند مان ۵ است و اگر بتوانیم ۲ داده را در ۱ ثانیه انتقال دهیم، پهنای باندمان ۲ است.

اینجا باید دقت کنید که سرعت انتقال یک داده، ربطی به کم یا زیاد بودن پهنای باند ندارد. یعنی اگر ما همچنان ۵داده را بتوانیم انتقال دهیم، ولی به جای ۱ثانیه، ۲ثانیه زمان صرف انتقال هر داده شود، سرعتمان کند میشود. دقت کنید که حتی اگر سرعت اینترنت بالا باشد، ولی پهنای باند کم باشد، ترافیک در مسیر ایجاد شده و انتقال کمتری صورت میگیرد. برای اینکه نرخ انتقال داده در شبکه بالا برود، هم باید سرعت اینترنت بالا باشد و هم پهنای باند.

 

اهمیت پهنای باند چیست؟

اهمیت پهنای باند وقتی مشخص می شود که به دنبال ایجاد یک اتصال اینترنت پرسرعت و باکیفیت باشید. درواقع درک مفهوم پهنای باند و اینکه چه نقشی در اتصال اینترنت دارد، می تواند به شما برای نصب تجهیزات مناسب تر و پرسرعت تر کمک کند.

وقتی سرعت اینترنتتان به طور ناگهانی نسبت به روزهای دیگر افت میکند، ممکن است درباره نقش پهنای باند کنجکاو شوید. در این مواقع معمولا کاربران به فکر خرید پهنای باند بیشتر می افتند و یا اگر شناختی از پهنای باند نداشته باشند، احساس می کنند سرویس دهنده اینترنتی سرشان کلاه گذاشته است. شناخت دقیق مفهوم پهنای باند به شما کمک می کند در چنین مواقعی بتوانید علت مشکل را پیدا کنید.

موضوع برای کسانی که اهل بازی آنلاین یا تماشای فیلم و ویدئو به صورت آنلاین هستند، جدی تر هم میشود. این دو فعالیت بیشترین حجم پهنای باند را اشغال میکنند. کسانی که اهل این دو کار هستند، نیاز دارند بدانند چگونه از اینترنت استفاده کنند تا سرعت و کیفیت لازم برایشان مهیا باشد.

به زیفا امتیاز دهید
مینو طاهری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *