چه مواردی در سئو تصاویر مهم است؟

چه مواردی در سئو تصاویر مهم است؟

چه مواردی در سئو تصاویر مهم است؟

سئو تصاویر در واقع بخشی از سئو محتواست. اما نکته مهمی در مورد آن وجود دارد آن هم اینکه شما با سئو کردن تصاویر هر صفحه از سایت، صرفا به سئو شدن خود صفحه کمک نمیکنید. بلکه با سئو عکس ها، کمک میکنید این تصاویر در نتایج جستجو و مخصوصا در بخش تصاویر گوگل نمایش داده شده و از این طریق هم به سایت تان بازدید جذب میکنید.

چک لیست سئو تصاویر یا عکس سئو

 

سئو تصاویر چیست؟

سئو تصاویر در واقع بخشی از سئو محتوا است. شما با سئو کردن تصاویرِ هر صفحه از سایت، صرفا به سئو شدن خود صفحه کمک نمیکنید. بلکه با سئو عکس ها، کمک میکنید این تصاویر در نتایج جستجو (بخصوص در بخش تصاویر گوگل) نمایش داده شده و از این طریق هم بازدید جذب میکنید.

چند تصویر در مقاله به کار ببریم؟

اگر بخواهم در جواب، عددی اعلام کنیم، تا حدود زیادی شما را به اشتباه انداخته ام، شما در هر مقاله به تعداد مورد نیاز کاربر باید از تصویر استفاده کنید، اما به طور کلی خوب است هر 300 کلمه حداقل یک تصویر بگذارید.

 

چرا جستجوی تصاویر اهمیت دارد

در حالی که آمار دقیقی وجود ندارد،‌ اما گوگل اعلام کرده است که هر روزده ها میلیون ها نفر از Google Images برای کشف و جستجوی محتوای تصویری موجود در وب استفاده می کنند. با توجه به گفته های سایت Moz، از کل پرس و جو های انجام شده در امریکا، تقریبا ۲۷٪ آن مربوط به جستجوی تصاویر می باشد.

 

جستجوی تصاویر - سئو تصاویر

 

حدودا یک سال پیش گوگل دکمه ی «View Image» را با دکمه ی «Visit» جایگزین کرد با این کار به جای اینکه گوگل تصاویر را به نمایش در اورد شما را به صفحه ای که حامل این تصاویر است هدایت می کند. در نتیجه ی این کار تحلیل گر ها افزایش بی سابقه ای را در انتقال تعداد بازدید کنندگان تصاویر و محتوا از طریق تصاویر گوگل به سایت های میزبان ثبت کردند. در کنار پشتیبانی از محتوا و ارتقای تجربه ی کاربری، تصاویر بار دیگر منبعی بسیار مهم برای کسب ترافیک بشمار می روند و نباید آن را درست کم بگیریم.

از چه عکسی در مقالات استفاده نکنیم؟

راست‌ش را بخواهید وضعیت محتوای تصویری در مقالات فارسی اصلاً خوب نیست! قبل از انتخاب یک تصویر به موارد زیر توجه کنید:

 • حذف آن هیچ تاثیری در کیفیت محتوا ندارد
 • بیشتر عکس‌های استفاده شده در مقالات فارسی برگرفته از تصاویر stock سایت‌های بانک عکس است. این تصاویر هیچ مفهوم و منظور خاصی ندارند و تنها هدف استفاده از آن‌ها، بودن عکس در مقاله است! فراموش نکنیم که هدف نهایی ما بهبود تجربه کاربری است در نتیجه؛ نداشتن تصویر از درج عکس‌های استوک و بی‌ربط بهتر است!
 • در سایت‌های مشابه استفاده شده‌ است
 • جستجوی کلمه کلیدی هدف در گوگل و پیدا کردن تصاویر مرتبط با آن، ساده‌ترین و همزمان بدترین روش برای انتخاب عکس است. الگوریتم‌های گوگل به‌قدری باهوش شده‌اند که با دیدن نسخه‌های تکراری از یک تصویر، تنها یکی را در نتایج جستجو نشان می‌دهند.

مراحل اجرای تکنیک های سئو کردن تصاویر سایت

1- نام تصویر در سئو

بله نام تصویر شما بر سئو آن تاثیر گذار است. این یعنی بهتر است قبل از اینکه تصاویر را در سایت تان آپلود کنید، نام خود آنها را تغییر دهید. چطور و چه نامی؟ کاری که من میکنم این است:

همه تصاویر مورد نظرم برای صفحه را در ویندوز انتخاب میکنم، بعد از راست کلیک، گزینه rename را انتخاب کرده و سپس کلمه کلیدی صفحه به انگلیسی را درون یکی از آنها مینویسم. به این ترتیب نام تمام عکس ها به کلمه کلیدی تغییر پیدا میکند. حالا آنها را در سایت بارگذاری میکنم.

 

2- متن ALT یا متن جایگزین

نوشتن متن جایگزین در وردپرس یکی از مهم ترین موارد سئو تصاویر در وردپرس است که  از طریق پنل پایین امکان پذیر است:

 

ALT در سئو تصاویر

 

متن آلت یا متن جایگزین، یک متن است که در کدهای هر تصویر در سایت شما قرار میگیرد. در واقع شما به عنوان مدیر سایت، در نوشتن، ننوشتن و چه چیزی نوشتن آن آزادید. به شکل اصولی قرار است متن جایگزین، یک متن توصیف کننده تصویر باشد.

این متن در ابتدا قرار است زمانی که تصاویر سایت بارگذاری نمیشوند، به کاربر نمایش داده شود. بعد از آن قرار است به نابینایانی که با دستگاه های مخصوص خودشان به شکل صوتی محتوای متنی سطح وب را میشنوند، در درک مفهوم تصاویر کمک کند. در نهایت هم به گوگل برای بررسی سئو محتوا و سئو تصاویر سایت شما کمک میکند.

این متن مهمترین عامل سئو عکس محسوب میشود! در واقع شما باید در این بخش عبارتی که تصویر را توصیف کند قرار دهید و ترجیحا جهت سئو بهتر، کلمه کلیدی را در هر جا که امکانش بود، قرار دهید.

متن بالا برای شما خیلی مفهوم نبود؟ پس بگذارید مثال بزنم: فرض کنید صفحه ای دارید با عبارت کلیدی “ساخت بک لینک رایگان” وسط متن هم 10 عکس دارید.

 • یکی تصویر یوتیوب
 • یکی تصویر مراحل ساخت لینک
 • و… .

در آلت تصویر اول چه چیزی قرار خواهید داد؟

عبارت “عکس صفحه یوتیوب” یک متن جایگزین خوب خواهد بود. (که شامل کلمه کلیدی هم نیست)

در alt تصویر دوم چه چیزی قرار خواهید داد؟

عبارت “ثبت نام در سایت x جهت ساخت بک لینک رایگان” یک عبارت خوب خواهد بود. (که شامل کلمه کلیدی است)

همانطور که در مثال بالا میبینید، یک تصویر با متن جایگزینی حاوی کلمه کلیدی و یکی بدون کلمه کلیدی قرار گرفت. هر دو هم کاملا مرتبط با تصویر خود هستند.

 

3- عنوان

title تصاویر، معمولا (با توجه به پوسته سایت شما) در صفحات و زیر عکس ها نمایش داده میشود. دقیقا همان جایی که قرار است در سایت متن جایگزین عکس را بنویسید، یک بخش هم برای نوشتن “عنوان” یا title عکس تعیین شده. میتوانید برای سئو بهتر تصاویر، این قسمت را هم پر کنید. البته حواستان باشد که متن نوشته شده در این قسمت، در صفحه به کاربر شما نمایش داده میشود. پس حسابی در موردش وسواس به خرج بدهید.

 

4- ویرایش اگزیف عکس (EXIF تصاویر)

EXIF یک سری متن های داخل کدِ تصویر شماست (!) بله دقیقا، هر تصویر شامل یک سری کد است که گوگل در زمان بررسی سئو عکس های سایت شما، آن کدها را مشاهده میکند. حالا شما میتوانید از این استفاده کرده و با نوشتن کلمات کلیدی و آدرس سایت تان در این کدها، سئوی تصاویر را بیشتر از قبل بهبود بدهید.

اما چطور باید اگزیف عکس نوشت ؟

سه راه برای اگزیف نویسی وجود دارد

 1. از طریق محیط ویندوز
 2. با نرم افزار فتوشاپ (مسیر file، سپس گزینه file info )
 3. از طریق گوشی همراه

با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر آموزش عملی نوشتن اگزیف عکس را دریافت کنید.

 

5- خود تصویر

بله گوگل مدت هاست میتواند خود تصاویر را پردازش کند و بخواند. پس توصیه میکنم تصاویر بی ربط در مقالات و صفحات سایت خودتان نگذارید. در حداقل ترین حالت ممکن، بهتر است کلمه کلیدی صفحه تان را به انگلیسی در گوگل جستجو کنید، سپس از میان تصاویر، عکس های مرتبط را دانلود و در صفحه بگذارید.

6– تاثیر تصاویر در سرعت سایت

ابتدای مقاله هم گفتم که تصاویر در سئو سایت ما تاثیر خوبی دارند‌، اما اگر حواسمان را جمع نکنیم به سئو سایت حتی ضربه هم میزنند. سالهاست که سرعت یکی از پارامترهای مهم سئو سایت محسوب میشود. اما با روی کار آمدن الگوریتم Rank Brain، اهمیت سرعت از قبل هم بالاتر رفت.

همانطور هم که میدانید، در هر سایت یکی از دلایل اصلی کاهش سرعت، تصاویر پرحجم هستند. در اینجا چند مورد برای کاهش حجم تصاویر (بدون کاهش کیفیت) که باعث بهبود وضعیت سئو سایت میشود را با هم مرور میکنیم:

 1. استفاده از گزینه Save For Web در فتوشاپ
 2. کاهش حجم تصاویر با imagecompressor (با نام قدیمی Optimazilla)
 3. فعال سازی لود تنبل یا همان Lazy Load تصاویر (توضیح در ادامه)
 4. تنظیم سایز تصاویر

7- فعال سازی لود تنبل

در حالت عادی کاربر زمانی که وارد سایت شما میشود، باید تمام تصاویر و عکس های صفحه را دانلود کند. این یعنی کاربر باید زمانی زیادی را برای مشاهده کل صفحه صرف کند. اما زمانی که شما گزینه Lazy Load یا لود تنبل را فعال کنید، کاربر میتوانید ابتدا وارد صفحه شده و سپس با اسکرول آن به پایین و رفتن به سراغ تصاویر، آنها را دانلود کند.

بنابراین لود تنبل به شدت روی افزایش سرعت سایت شما تاثیر مثبت دارد. برای فعال سازی لود تنبل در وردپرس میتوانید از افزونه هایی که در ادامه مقاله توضیح میدهم، کمک بگیرید.

8- استفاده از افزونه های سئو تصاویر

خیلی از راهکارهایی که تا اینجای مقاله آموزش بهینه سازی تصاویر وب سایت به شما پیشنهاد انجامش را دادم، به کمک یک سری افزونه های وردپرسی به شکل راحت تری انجام میشوند. این یعنی مثلا میتوانید با نصب یک افزونه، به راحتی تصاویر سایت تان را در عین نگهداری کیفیت، کاهش حجم داده و فشرده کنید! در ادامه مهم ترین افزونه های مناسب در این زمینه را به شما معرفی میکنم:

 

 • افزونه lazy load تصاویر

lazy load - سئو تصاویر

 

کمی بالاتر در مورد لود تنبل سایت با شما صحبت کردم. حالا اگر قرار است این قابلیت را روی سایت وردپرسی خودتان فعال سازی کنید، میتوانید از افزونه bj-lazy-load کمک بگیرید.

 

 • افزونه wp-smushit برای سئو تصاویر

افزونه Smush برای سئو تصاویر

 

افزونه wp-smushit، یک افزونه فوق العاده برای سئو تصاویر در وردپرس است. این پلاگین به شما کمک میکند تمامی تصاویر قبلی سایت را با یک کلیک از نظر حجمی بهینه کنید. همینطور تمامی تصاویر جدید سایت تان را هم بهینه کرده و از کاهش سرعت سایت جلوگیری میکند. در ضمن به تازگی این افزونه گزینه لود تنبل را هم به قابلیت های قبلی اش اضافه کرده.

 • افزونه w3-total-cache

افزونه w3-total-cache - سئو تصاویر

 

و در نهایت برایسئو تصاویر میتوانید از افزونه w3-total-cache استفاده کنید. این افزونه با فعال سازی کش سایت شما، باعث میشود کاربران قبلی که یک بار وارد سایت تان شده اند، مجبور نباشند در بازدیدهای بعدی زمان زیادی را صرف دانلود دوباره تصاویر و دیگر محتوای صفحه تان کرده و با سرعت بیشتری به سایت وارد میشوند.

9- رعایت اصول ابعاد تصاویر

برای ابعاد تصاویر (طول و عرض)، اطمینان داشته باشید که ابعادی را انتخاب کنید که متناسب با صفحه نمایش رایج کاربران و قالب سایت است (معمولا صفحه های نمایش ۲۵۶۰ پیکسل در طول خود دارند که در صورتی که از ابعادی بیشتر از این استفاه کنید مرورگر ها بصورت خودکار آن را کاهش می دهند) ، همچنین می توانید با استفاده از CSS کاری کنید که تصاویر شما ریسپانسیو و واکنش گرا باشد(با این کار تصاویر بصورت خودکار خود را با ابعاد صفحه نمایش و پنجره مطابقت می دهند).

بسته به نیازهای بصری وب سایت شما، ممکن است مجبور شوید که نسخه ها و ابعدا متفاوتی را از یک تصویر یکسان ذخیره کنید که بصورت پویا بتوانید بهترین و بهینه ترین مورد را بسته به صفحه نمایش کاربر عرضه کنید(برای موبایل، تبلت، یا تغییر اندازه در پنجره های دسکتاپ). این کار می تواند به صورت خودکار از طریق استفاده از پلاگین ها یا با استفاده از عناصر <picture> و یا المان <srcset> انجام شود.

علاوه بر این، تصاویری که بی جهت سایز بزرگتر از اندازه استاندارد دارند، حجم بیشتری هم دارند. بنابراین بهتر است قالب تصاویر وبلاگ و بقیه بخش های سایت تان را به دست آورده برای بارگذاری تصاویر از آن استفاده کنید.

10- انتخاب فرمت مناسب برای تصاویر

حجم فایل تصویر می تواند تاثیر بسیاری بر روی مدت زمان بارگذاری صفحه بگذارد پس مهم است که آن را به درستی انتخاب کنید. معمولا فرمت تصویر JPEG نسبت به PNG بیشتر با سئو سازگار هستند.

لوگوها و دیگر گرافیک های باکیفیت با وضوح بالا می توانند به طور معمول از فرمت SVG مبتنی بر بردار (vector) استفاده کنند (مطمئن باشید که سرور های شما آن ها را فشرده و کش میکنند). از فرمت GIF برای نمایش انیمیشن های ساده ای استفاه کنید که به مقیاس رنگ زیادی نیاز ندارند (معمولا بهتر است آن ها را به ۲۵۶ رنگ محدود کنید). در صورتی که می خواهید از انیمیشن های با کیفیت و طولانی استفاده کنید بهتر است آن ها را در قالب ویديو به کاربر نمایش دهید.

در تصاویر نکته ای که حائر اهمیت است اندازه واقعی آن ها است که باید کیلوبایت (KB) باشد. تا جایی که امکان دارد سعی کنید آن را به کمتر از ۱۰۰ کیلوبایت برسانید. در صورتی که لازم است از یک فایل بزرگ درصفحه استفاده کنید (برای نمونه hero ها و بنر های)، شما می توانید از فرمت تصویر progressive در JPG استفاده کنید. در این مورد تصاویر به مرور زمان بعد از صفحه بارگذاری خواهند شد، و در ابتدا یک نسخه بسیار کم حجم از تصویر به صورت تار به نمایش در خواهد آمد و به مرور زمان با دانلود بیشتر حجم، تصویر شفاف تر خواهد شد تا اینکه کل حجم تصویر دانلود میشود. 

Google Lighthouse و PageSpeed Insights به شما فرمت های خاص تر فشرده سازی را پیشنهاد می کنند (مانند JPEG 2000، JPEG XR و WebP). ما هنوز توصیه نمی کنیم که از این فرمت های تصویر استفاه کنید چون هنوز بسیار از مرورگر ها و ارائه دهنده های CDN از این فرمت ها پشتیبانی نمی کنند.

چگونه حجم عکس ها را کاهش دهیم ؟

برای این کار چند روش وجود دارد:

 1. استفاده از گزینه Save For Web در فتوشاپ
 2. کاهش حجم تصاویر با imagecompressor (با نام قدیمی Optimazilla)
 3. فعال سازی لود تنبل یا همان Lazy Load تصاویر
چند ابزار فشرده سازی تصویر محبوب:
 • GIMP: نرم افزار ویرایشگر تصویر قابل دانلود شدن بصورت کراس پلتفرم است.
 • TinyPNG: از تکنیک های فشرده سازی هوشمند برای کاهش حجم فایل فایل های PNG و JPG استفاده می کند.
 • Smush: پلاگین فشرده سازی تصویر و بهینه سازی برای وردپرس.
 • MinifyWeb: خدمات رایگان برای فشرده سازی فایل های آنلاین وب.

توجه داشته باشید که در حال حاضر Google از متا داده ی EXIF ​​استفاده نمی کند، اما ممکن است از متا داده ی IPTC در خصوص اطلاعات کپی رایت استفاده کند.

11- فعال سازی نقشه سایت تصاویر

 

سئو تصاویر با نقشه سایت

 

اگر از آن دسته افرادی هستید که عادت دارید همه کار را به بهترین شکل ممکن انجام داده و تمام جزئیات را اجرا کنید، بعد از انجام همه چیزهایی که در بالا گفتم، به سراغ فعال سازی نقشه سایت تصاویر بروید. در واقع sitemap تصاویر به گوگل کمک میکند تصاویر سایت شما را بهتر و سریع تر ایندکس کرده و در نتایج نمایش دهد.

راستش را بخواهید خود من تا الان آنقدرها در سئو تصاویر ریز نشده ام که بخواهم برای آنها سایت مپ هم ایجاد کنم. اما در هر حال اگر شما قصد انجام چنین کاری را دارید، یا از یک متخصص سئوکار کمک بگیرید یا از افزونه هایی مشابه Simple Image XML Sitemap استفاده کنید. (دقت کنید که من این افزونه را تست نکرده ام.)

دیگر نکات مهم در مورد سئو تصاویر

1- Hotlink را غیر فعال کنید!

تصور کنید الان مدیر یک سایت تازه کار وارد سایت تان میشود، بخشی از مقاله شما را کپی کرده و در سایت خودش قرار میدهد. خب تا اینجا مشکلی نیست و حتی گوگل با شناخت منبع اصلی محتوا که شما هستید، امتیاز سئوتان را افزایش میدهد. اما مشکل از آنجایی شروع میشود که مدیر گفته شده، در میان محتوای کپی کرده چند تصویر را هم از سایت شما کپی میکند.

یعنی فرد بدون اینکه تصاویر را دانلود کند، لینک تصاویر شما را در سایت خودش قرار میدهد. در این حالت به جای اینکه از منابع سرور خودش برای نمایش تصاویر استفاده کند، منابع سرور شما را استفاده میکند. در واقع این هات لینک است!

با توجه به توضیحات گفته شده و در جهت کاهش استفاده از منابع، پیشنهاد میکنم Hotlinking را در سایت تان غیر فعال کنید. چطور؟

 • از پشتیبان هاست خودتان بخواهید این کار را برایتان بکند،
 • یا یک cdn با قابلیت محافظت از هات لینک بخرید،
 • یا از افزونه هایی مثل All in One Security and Firewall استفاده کنید.

2- از تصاویر لینک بدهید!

یک تکنیک جالب سئو سایت؛ از تصاویر لینک سازی کنید! چه کسی گفته همیشه باید برای لینک سازی از متن استفاده کرد؟ در واقع شما میتوانید هم برای لینک سازی داخلی و هم برای لینک سازی خارجی(بک لینک) از تصاویر استفاده کرده و آنها را به صفحات مورد نظر لینک کنید. در این صورت چه اتفاقی می افتد؟

در لینک سازی خارجی، هر از گاهی انجام این کار باعث عادی شدن بک لینک های شما و افزایش اعتماد گوگل میشود. در لینک سازی داخلی هم کمک گرفتن از تصاویر، باعث بهبود شرایط سئو داخلی میشود. البته قرار نیست در این کار زیاده روی کنید.

3- تاثیر عکس در سئو با افزایش On Time Page و On Time Site

 • On Time Page = مدت زمان ماندگاری کاربر در یک صفحه خاص از سایت
 • On Time Site = مدت زمان ماندگاری کاربر در کل سایت (میانگین)

نکته مهمی که در بحث تاثیر عکس در سئو باید به آن بپردازیم، اهمیت عکسهای داخل صفحات در افزایش مدت زمان ماندگاری کاربران در صفحات سایت ما است. هرچه کاربران مدت زمان بیشتری را در سایتتان بگذرانند، از نظر گوگل سایت شما بهتر و مفیدتر است.

منطقی هم هست، وقتی یک سایت محتوای به درد نخور دارد، (محتوای بدون Value) یا محتوای آن از سایت های دیگر کپی شده و… چرا باید کاربر در آن سایت بماند؟ مسلما سایت را بسته و سراغ سایت دیگری میرود. گوگل هم از همین مورد استفاده میکند تا بتواند میزان مفید بودن سایت شما و محتوای شما را درک کند بنابراین سئو محتوا از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

تاثیر عکس در سئو با افزایش On Time Page - سئو تصاویر

 

حالا نکته ای که اینجا وجود دارد این است که تصاویر به راحتی باعث افزایش Time On Site و Time On Page میشوند. این کاملا طبیعی هست که وقتی داریم یک متن بلند بالا را میخوانیم، گاهی اوقات حوصله ما سر رفته و سریع اسکرول کنیم. گاهی اوقات هم در همان ابتدا کاربر سریع اسکرول میکند تا یک نمای کلی از محتوا را ببینید (اصطلاحا کاربر محتوا را اسکن میکند.)

در این مواقع تصاویر به شدت کمک کننده هستند. تصاویر، در این اسکرول کردن های سریع نظر کاربر را به خود جلب میکنند و آنها لحظاتی را برای دیدن تصاویر صبر میکنند. به همین طریق تصاویر باعث افزایش خوانایی محتوا ،افزایش حس خوب در کاربر و افزایش زمان ماندگاری در صفحات و سایت میشود.

4- چند تصویر در مقاله به کار ببریم؟

 1. تعدادی که باعث افزایش رضایت کاربر شما بشود (جواب صحیح)
 2. هر 300 کلمه حداقل یک تصویر / هر 300 کلمه حداکثر 3 تصویر (جواب نسبتا اشتباه!)

چرا یک جواب صحیح و یک جواب اشتباه؟

چون بسیاری از افرادی که در ابتدای راه یادگیری سئو هستند، نیاز به جواب هایی به سبک جواب دوم دارند تا خیالشان راحت شده و کار را شروع کنند. اما وقتی که وارد کار انجام پروژه های سئو شوند و چند پروژه را پیش ببرند متوجه خواهند شد که عدد دهی در سئو کاملا اشتباه است. 

نکته بسیار بسیار مهم: حتما بخش انتهایی این مطلب با عنوان “محتوای شما یک گالری تصویر است؟ یا یک مقاله با تصویر؟” را بخوانید تا از اهمیت تعداد تصاویر بیشتر مطلع شوید و اینکه همه چیز در سئو نسبی هست را بهتر متوجه شوید.

5- عکس کپی (یا استوک) بهتر است یا عکس جدید؟

به طور کلی ما میتوانیم به چهار شکل تصویر مناسب برای مطلب خود تهیه کنیم:

 1. تولید عکس های جدید
 2. کپی برداری از سایت های دیگر
 3. استفاده از تصاویر استوک یا Stock Image (تصاویری که از سایت های دانلود تصویر مثل ABSFreePic برداشته میشود)
 4. تبدیل تصاویر کپی و استوک به تصاویر جدید!

حالت اول که مشخص است. شما باید با توجه به حوزه کاری خود تصویری گرفته یا آن را با فتوشاپ ایجاد کنید. گوگل تولید محتوا را به شدت میپسندد و این کار را دوست دارد. پس وقتی که شما با دوربین خود عکسی مرتبط با محتوا میگیرید و قرار میدهید، یا با فتوشاپ یک تصویر گرافیکی درست میکنید و… یکی از بهترین کارها را از نظر گوگل انجام داده اید. اما این کار بعضا مستلزم صرف زمان و هزینه است. پس معمولا افراد در این مواقع به سراغ راهکار دوم میروند.

 •  کپی تصاویر از سایت های دیگر؟