طراحی اسکیومورفیسم چیست؟

طراحی اسکیومورفیسم چیست؟

واژه‌ی اسکیوموفیسم (Skeuomorphism) ریشه در کلمات یونانی skeuos به معنای دربردارنده یا ابزار و morphe دارد که به معنای اشاره به شکل است. این واژه در تمایل انسان به ساخت ابزارهای جدید با شبیه سازی و تقلید از اشکالی که به دیدن آن‌ها عادت دارد تداعی می‌شود. برای مثال، اولین ماشین‌های تولید شده توسط انسان ظاهری شبیه به کالسکه‌های قدیمی داشتند. اما در حیطه‌ی طراحی سایت، منظور از طراحی اسکیومورفیسم چیست؟ در این مقاله قصد داریم به این پرسش پاسخ دهیم.

 

طراحی اسکیومورفیسم چیست؟

طراحی اسکیومورفیسم سبکی از طراحی رابط کاربری (UI) است که در آن، طراح سعی دارد دنیای واقعی را در فضایی مجازی شبیه سازی کند. در این گونه از طراحی برای نزدیک شدن دنیای مجازی به واقعیت، از المان‌هایی مانند اشکال سه بعدی، رنگ‌های تدریجی، سایه روشن و برجستگی‌ها استفاده می‌شود. پیدایش طراحی اسکیومورفیسم به دهه 1980 بازمیگردد و محبوبیت زیادی در میان کاربران و شرکت‌هایی مانند شرکت اپل داشت. اما با گذر زمان این طراحی جای خود را به طراحی فلت و متریال دیزاین داد. در ادامه به بررسی مزایا و معایب طراحی اسکیومورفیسم می‌پردازیم.

 

مزایای طراحی اسکیومورفیسم چیست؟

با اینکه طراحی اسکیومورفیسم  سبکی قدیمی در طراحی به شمار می‌رود، اما در زمان خود جذابیت‌های زیادی داشت. این طراحی دارای مزایایی است که در اوایل ظهور خود کاربران را به وجد می‌آورد. ادامه‌ی این مطلب به بررسی نکات مثبت این سبک ظراحی اختصاص دارد.

 

تجربه کاربری بهتر و رابط کاربری ساده

همانطور که گفته شد، طراحی اسکیومورفیسم تجربه‌ای از واقعیت را در دنیای مجازی نمایان می‌کند. به طور مثال، در این طراحی کاربر می‌تواند فایل‌ها را کشیده و به سطل زباله بیاندازد. این گونه از طراحی موجب می‌شود تا کاربر به راحتی کاربرد عناصر مختلف سیستم یا سایت را دریابد و تعامل آسان‌تری با آن داشته باشد.

 

جلوه‌های بصری

در طراحی اسکیومورفیسم، طراحان المان‌هایی مانند اشکال متحرک، تغییر حالات و انیمیشن‌ها را به کار می‌برند که این امر باعث جذابیت بیشتر سایت برای کاربران می‌شود. همچنین استفاده از این جلوه‌های بصری سبب می‌شود تا کاربر ارتباط بیشتری با سایت برقرار کند، چرا که به فضای واقعی که کاربر به آن عادت دارد نزدیک‌تر است.

 

معایب طراحی اسکیومورفیسم چیست؟

شاید علت کمرنگ شدن طراحی اسکیومورفیسم داشتن معایبی باشد که امروزه اهمیت بیشتری در میان کاربران پیدا کرده‌اند و موجب آسیب رسیدن به سئوی سایت می‌شوند. این نواقص کاربران و طراحان را به سمت طراحی فلت و متریال دیزاین سوق داده است. در ادامه به چند مورد از ایرادهای وارد بر طراحی اسکیومورفیسم اشاره شده است.

 

حجم بالا و کاهش سرعت سایت

امروزه حجم زیادی از اطلاعات در شبکه‌ی اینترنت قرار دارد و کاربران به دنبال دریافت سریع اطلاعات مورد نیاز خود هستند، به همین دلیل ترجیح کاربران استفاده از سایت‌هایی است که به سرعت لود شده و محتوای مورد نیاز را در اختیار آن‌ها قرار دهند. عناصر پیچیده‌ی استفاده شده در طراحی اسکیمورفیسم، حجم بالایی داشته و زمان بیشتری برای لود شدن نیاز دارند. بنابراین، سبب کاهش بازدید کاربران از سایت می‌شود.

 

ریسپانسیو نبودن

ریسپانسیو بودن سایت به معنای قابلیت انطباق آن با دستگاه‌های مختلف مانند موبایل، مانیتور کامپیوتر و تلویزیون هوشمند است. المان‌های استفاده شده در سایت ریسپانسیو می‌توانند به تناسب دستگاه در حال استفاده، تغییر مقیاس داده و اندازه‌ی خود را با همه‌ی دستگاه‌ها تطبیق دهند. طراحی اسکیومورفیسم به علت استفاده از المان‌های پیچیده و سه بعدی ریسپانسیو نبوده و به همین دلیل، در دنیای امروز که کاربران بسیاری با دیوایس‌های مختلف کار می‌کنند، کارآمد نخواهد بود.

 

نیاز به صرف وقت زیاد برای طراحی و کاهش خلاقیت

با توجه به اینکه سبک طراحی اسکیومورفیسم بر اساس شبیه سازی دنیای واقعی است، احتیاج به زمان زیادی برای شبیه سازی جزئیات دارد. همچنین، این مساله باعث کاهش خلاقیت طراح در طراحی عناصر جدید و کاهش تنوع در سایت‌ها می‌شود.

 

سخن آخر

در این مقاله سعی داشتیم به سوال «طراحی اسکیومورفیسم چیست؟» پاسخ دهیم و مزایا و معایب این گونه از طراحی را دریافتیم. اگرچه نواقص این طرح موجب کمرنگ شدن استفاده از آن در طراحی سایت شده است، اما این سبک طراحی هنوز هم در برخی موارد طرفداران خود را داشته و کاربرد خود را به طور کامل از دست نداده است.

به زیفا امتیاز دهید
کیمیا قورچیان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *