اهمیت لینک سازی داخلی در سئو سایت چیست؟

اهمیت لینک سازی داخلی در سئو سایت چیست؟

اهمیت لینک سازی داخلی در سئو سایت چیست؟

لینک سازی داخلی (Internal Link-building) یکی از اصول مهم در سئو است که معمولاً کمتر از حدی که شایسته‌ی آن است، جدی گرفته می‌شود. البته منظور ما این نیست که کسی به لینک سازی داخلی توجه نمی‌کند، بلکه مسئله این است که لینک سازی به شکل حرفه‌ای و جدی پیگیری نمی‌شود.

حتی گاهی افرادی که با تولید محتوا درگیر هستند، به لینک سازی‌های اتوماتیک که در بسیاری از پلتفرم‌های مدیریت محتوا وجود دارد، اکتفا می‌کنند و معتقدند که همین اندازه، می‌تواند برای بهبود جایگاه مطالب آن‌ها در صفحه‌ی نتایج جستجو کافی باشد.

 

تعریف لینک داخلی چیست؟

پیش از این‌که به اهمیت لینک سازی داخلی در سئو بپردازیم، مناسب است لینک داخلی یا Internal Link را تعریف کنیم:

هر لینکی در سایت شما که به صفحه‌ای دیگر از سایت‌تان اشاره می‌کند، یک لینک داخلی نامیده می‌شود. به عبارت دیگر، لینک داخلی صفحه‌ای روی یک دامین مشخص را به صفحه‌ی دیگری روی همان دامین پیوند می‌دهد. شما معمولاً در درس‌های متمم، نمونه‌های بسیاری از لینک‌های داخلی را مشاهده کرده‌اید: لینک‌هایی که شما را به مطلب دیگری در خود متمم هدایت می‌کنند.

 

دلیل اهمیت لینک سازی داخلی

نخستین علت و در واقع فلسفه‌ی وجودی لینک سازی داخلی این است که بازدیدکنندگان از سایت شما، بتوانند مطالب مختلف را پیدا کنند و به سادگی در سایت‌تان بچرخند. اگر بخواهیم این مسئله را به زبان رسمی‌تر بیان کنیم، می‌توانیم بگوییم که کاربرد لینک سازی داخلی برای Site Navigation است.

کسی که به سایت سر می‌زند، اگر مطلبی را دید و آن را پسندید، باید بتواند سایر مطلب مشابه و مربوط به آن را پیدا کند. هم‌چنین باید بتواند به خوبی متوجه شود که ساختار کلی سایت شما چیست و چه نوع مطالبی را می‌تواند در آن بیابد.

 

اهمیت لینک سازی داخلی در سئو

لینک سازی داخلی علاوه بر ایجاد مسیرهای دسترسی آسان برای کاربران، موجب میشود ارزش و اعتبار صفحات اصلی سایت در دید گوگل بالا رود. اگرچه موتورهای جستجو از قبیل گوگل محدودیت ۱۰۰ لینک بر روی یک صفحه را برداشته اند اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که هرچه تعداد لینک هایی که یک صفحه به صفحات دیگر می دهد کمتر باشد، میزان اعتبار صفحاتی که لینک دریافت می کنند بالاتر می رود.

بنابراین اگر شما بدون دلیل، از یک صفحه به صفحات دیگر سایت خود و یا سایت های دیگر لینک بدهید درصدی از اعتباری که لینک های شما به صفحات دیگر می دهند، کاسته می شود.

امیدوارم تا به این جای مطلب متوجه میزان اهمیت لینک داخلی در سئو شده باشید اما برای تکمیل این موضوع بد نیست که بدانید لینک داخلی به دو دلیل مهم می باشند

 1. برای کمک به موتورهای جستجو برای پیدا کردن صفحات جدید سایت
 2. انتقال ارزش به سایر صفحات

قبل تر اشاره کردیم که گوگل و دیگر موتورهای جستجو از لینک های داخلی استفاده می کنند تا راحت تر بتوانند به کشف و ایندکس شدن مطالب جدید وب سایت شما بپردازند بنابراین شما در نقش مدیر سایت باید مدام صفحات جدید وب سایت خود را جستجو کرده و آن ها را به صفحاتی که قبلا مطالب موجود در آن ها ایندکس شده است اضافه کنید این موضوع را فراموش نکنید اگر آدرس صفحه جدید در صفحات شناخته شده شما وجود داشته باشد به آسانی و در کوتاهترین زمان ممکن می توانید آن ها را شناسایی و ایندکس کنید.

 

برای لینک سازی داخلی موارد زیر را حتما رعایت کنید:

 1. کمتر از ۱۰۰ لینک بر روی هر صفحه از سایت خود داشته باشید.
 2. صفحات اصلی سایت شما مانند درباره ما، تماس با ما و … در منوی اصلی سایت و همه صفحات قابل دسترسی باشند.
 3. مسیر دسترسی به هر صفحه از سایت شما کمتر از “۳ کلیک” باشد.
 4. در تمام صفحات داخلی سایت لینک به صفحه اصلی موجود است.

هرچند که از طریق لینک های معتبر خارجی نیز می توان برای یک سایت اعتبار کسب کرد. اما لینک های داخلی باعث دسترسی و ایندکس شدن راحت تر صفحات سایت شما از طریق موتور های جستجو شده و موجب بهبود جایگاه یکدیگر خواهند شد.

 

کاربرد لینک سازی داخلی در سئو

از کارکرد اصلی لینک سازی داخلی که بگذریم، به کاربرد آن در سئو می‌رسیم. لینک سازی داخلی، می‌تواند عمق کلیک بازدیدکنندگان را در سایت شما افزایش دهد. عمق کلیک، متوسط تعداد صفحاتی است که یک بازدیدکننده، هنگام حضور در سایت شما می‌بیند. عمق کلیک یکی از شاخص‌هایی است که می‌تواند به موتورهای جستجو این سیگنال را بدهد که مخاطب از حضور در این سایت راضی است و می‌خواهد مطالب بیشتری از آن را بخواند.

طبیعتاً افزایش عمق کلیک، به معنای کاهش نرخ بانس هم هست. می‌دانیم که کاهش نرخ بانس هم اگر به صورت واقعی (نه با فشارِ تکنیکی و آزار مخاطب) انجام شود، می‌توان آن را یک بهبود در وضعیت سایت در نظر گرفت.

مستقل از بحث سئو، بسیاری از سیستم‌های ارزیابی دیگر هم به عمق کلیک توجه دارند و بالا بودن آن را یک ویژگی مثبت برای یک سایت می‌دانند. مثلاً هنگام مراجعه به سرویس الکسا، یکی از شاخص‌هایی که برای هر سایت به شما اعلام می‌شود، Page View است که برآوردی از عمق کلیک مخاطب است.

 

عوامل افزایش تاثیر سئو در لینک سازی داخلی

 1. یکی از کارهایی که میتوانید در این زمینه انجام دهید تغییر دادن رنگ لینک میباشد که بتواند نظر کاربران را به خود جلب نماید.
 2. این نکته را هرگز فراموش نکنید که با بولد کردن لینک ها میتوانید تاثیر مستقیم بیشتری را اعمال کنید.
 3. به هیچ عنوان لینک های داخلی خود را با تگ no follow قرار ندهید. زیرا با این کار شما به موتورهای جستجو خواهید فهماند که من به لینک های سایت خودم هم اعتمادی ندارم و این یعنی ضعف شما در دنیای وب.
 4. برای اینکه در محتواهای خود لینک داخلی بدهید و یا لینک سازی داخلی را انجام دهید نیازی نیست که عنوان مطلبی که قرار است به آن لینک دهید با کلمه ای که قرار است کلیک بر روی آن صورت گیرد یکی باشد.
 5. گوگل پیشنهاد میکند که هر صفحه از سایت حداکثر با ۳ کلیک از صفحه اصلی قابل دسترسی باشد. این امر هم برای کاربران سایت خوشایند خواهد بود و هم ارزش لینک سازی داخلی را نمایان میسازد.
 6. اگر شما میخواهید که رنکینگ یکی از صفحات جدید سایت خود را افزایش دهید میبایست اطمینان یابید که آن صفحه در یکی از صفحات معتبر سایت شما لینک شده است و چون در لینک های داخلی، شما خود صاحب سایت مورد نظر هستید میتوانید متن لینک شده را خود انتخاب کنید. بنابراین از عباراتی مثل “بیشتر بخوانید” و یا ” کلیک کنید” استفاده نکنید و به جای آن از کلمات کلیدی هدف گذاری شده در متن لینک شده استفاده کنید.
 7. لینک هایی که در منوی سایت قرار میگیرند چون در تمام صفحات تکرار میشوند ارزش و اعتبار بیشتری دریافت خواهند کرد. ولی بدان معنی نیست که شما موارد زیادی را در منوی خود قرار دهید تا همگی پیشرفت کنند. هرچه تعداد لینک ها در یک صفحه افزایش یابد، ارزش و اعتباری که به هرکدام میرسد کاهش خواهد یافت.

 

حرف آخر

لینک های داخلی به شیوه های مختلفی دسته بندی می شوند اما هیچ کدام از این دسته بندی ها خوب و یا بد نیستند و هر یک با توجه به هدفی که شما در محتوای خود دارید و مدل کسب و کارتان مشخص می شود که مناسب هستند و یا مناسب نمی باشند.

5/5 - (1 امتیاز)
مینو طاهری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *