ارائه ده روزه مجوز کسب و کار از حرف تا واقعیت

ارائه ده روزه مجوز کسب و کار از حرف تا واقعیت

ارائه ده روزه مجوز کسب و کار از حرف تا واقعیت

بارها در اخبار تلویزیون دیده ایم که مسئولین دولتی و مجلس شورای اسلامی در مورد تسهیل ارائه مجوز به کسب و کارها و ساده کردن آن سخن می گویند. خبرگزاری های بسیار زیادی از قول مسئولین کشور در مورد آسان سازی روند ارائه مجوز به مشاغل و کوتاه نمودن زبان آنها منتشر شده است.

این نوع اظهارات نشان دهنده آن است که مسئولین کشور نسبت به مشکلات کسب و کار ها در این زمینه واقف هستند .و چه بسا صدای اعتراض مردم و مطالبه عمومی در این زمینه برای آن ها آشکار شده است. سوال اینجاست که آیا مطالب ذکر شده توسط خدمت گزاران مردم آیا در واقعیت و در رده های پایین تر دولتی به وقوع پیوسته است یا خیر؟

در پاسخ این سوال باید گفت که متاسفانه همچنان یک استارتاپ برای دریافت مجوز فعالیت خود مجبور است که از هفت خان رستم عبور کند و سختی های زیاد و طولانی مدتی را در راه پله های ادارات متحمل شود و اگر خوش شانس باشد ، شاید بتواند مجوز خود را کسب کند.

 

وضعیت نابسمان اتحادیه کسب و کارهای مجازی کشوری

در این میان وضعیت اتحادیه کسب و کارهای مجازی کشوری در نوع خود بی نظیر است از سال گذشته مشکلات این اتحادیه با سازمان بازرسی و عدم حق امضای مدیر پروانه کسب بسیاری از استارت آپ ها را با مشکل مواجه نمود.

پس از آن نیز موضوع جابه جایی ساختمان اداری این اتحادیه دوماهی مشاغل مجازی را با درب های بسته و بلاتکلیفی مواجه نمود.

پس از جا به جایی و استقرار اتحادیه در دفتر جدید ، سایت ثبت نام اینترنتی و پیگیری امور مشاغل تغییر یافت و تمامی افرادی که در سایت قبلی مراحل را پیش برده بودند ، موظف شوند در سایت جدید ثبت نام کرده و مراحل را از نو سپری نمایند.

نهایتا نیز اتحادیه بدون اطلاع قبلی به کسب و کار ها مبلغ صدور مجوز با از 1.300.000 به 2.500.000 افزایش داد.

 

درد و دلی با آقایان و مسئولین ذیربط

امروزه فشار اقتصادی ناشی از تورم ، تحریم و … بر کسی پوشیده نیست. چه بسیار کسب و کارهایی که تحت این فشار ها در این سال های متمادی کمرشان شکست و متاسفانه کارشان به تعطیلی کشید و در این اتفاقات کسی حمایتشان نکرد و کسی ندید که با از رفتن این مجموعه ها چه افرادی بیکار شدند و زندگیشان دچار مشکل شد.

درد این است که آقایان مسئول با اینکه نسبت به این مسائل واقفند و می دانند استارت آپ ها با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند ، چرا آن ها را لنگ مجوز هایی می کنند که واقعا صدور آن ها نیاز به بیشتر از یک هفته زمان ندارد.

اینکه یک مجموعه بتواند در این شرایط اقتصادی سرپا بایستید خودش کاری دشوار است لذا خواهش می کنیم اگر تنها کمی دلسوزی درونتان هست، مشکلات را حل کنید و اگر کمکی به کسب و کار ها نمی کنید. حداقل سنگ جولی پای آن ها نیاندازید.

به امید روزی که شاهد این بروکراسی های اداری بیهوده نباشیم.

5/5 - (8 امتیاز)
آیدین سلیمان بیگی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *