تاریخچه زبان HTML – زبانی برای نشانه گذاری متن

تاریخچه زبان HTML - زبانی برای نشانه گذاری متن

تاریخچه زبان HTML – زبانی برای نشانه گذاری متن | 

 

HTML چیست؟ 

HTML زبانی برای نشانه گذاری متن می باشد که توسط مرورگر ها قابل درک و فهم هستند. با استفاده از HTML مرورگر می تواند تشخیص دهد که متن چگونه در صفحه به نمایش در بیاید.

زبان نشانه‌گذاری ابرمتنی یا زنگام یا اچ‌تی‌ام‌ال ، HTML یا HyperText Markup Language در کنار CSS هستهٔ فناوری ساخت صفحه‌های وب هستند. اچ‌تی‌ام‌ال زبان توصیف ساختار صفحه‌های وب است. زبانی است برای نشانه گذاری ابرمتن ( فرامتن ) که برای تدوین قالب و طراحی صفحه های‌ وب به کار میبرند. دستورالعمل‌های این زبان ، برچسب ( Tag ) نام دارند که محتوای یک صفحهٔ وب ، با آن‌ها ، نشانه‌گذاری شده و بدین‌ترتیب ، نحوهٔ نمایش آن صفحه برای مرورگرهای وب ، توصیف می‌شود. تاکنون ۵ نسخه از اچ تی ام‌ال عرضه شده‌است.

HTML چه کاربردی دارد؟ 

ما از زبان HTML استفاده می کنیم تا بتوانیم متن را تگ گذاری کنیم تا توسط مرورگر در دستگاه های مختلف قابل مشاهده باشد. با استفاده از تگ گذاری HTML ، می توانیم مشخص کنیم که هر بخش به چه صورت باید به نمایش در بیاید.

 

تاریخچه HTML

توسعه

در سال ۱۹۸۰ فیزیکدانی به نام تیم برنز لی که با پروژهٔ CERN همکاری داشت ENQUIRE را طراحی و ارائه کرد که یک سیستم مهم برای محققان CERN بود تا اینکه از این داده‌ها به شکل مشترک استفاده کنند. در سال ۱۹۸۹ ، Berners- Lee یک یادداشت پیشنهاد یک سیستم ابر متن مبتنی بر اینترنت نوشت. Berners- Lee یک نوع خاص HTML را مشخص نمود و یک نسخهٔ جستجوگر و نرم‌افزار سرور را در انتهای۱۹۹۰ نوشت. در این سالیان این فیزیکدان و مهندس سیستم‌های داده‌های CERN به نام Robert Cailliau یک سرمایه‌گذاری مشترک را انجام داد ولی این پروژه به شکل رسمی توسط CERN دنبال نشد.

در یادداشت‌های شخصی او از سال ۱۹۹۰ اشاره شده ‌است که برخی از مناطق مختلف ابر متن ( hypertext ) به کار گرفته شده است و در ابتدای آن از یک دائرةالمعارف استفاده گردید. اولین بار شرح کامل HTML به این شکل بود که به آن در نسخه‌های قبلی ” HTML Tags ” گفته شد که برای اولین بار توسط Berners –Lee در سال ۱۹۹۱ روی اینترنت قرار گرفت ؛ که آن توصیف ۱۸ عناصر شامل عناصر اولیه ، طراحی نسبتاً ساده از HTML بود. به غیر از Hyperlink این موارد تحت تأثیر SGMLguid در فرمت مبتنی بر SGML قرار گرفت و در پروژهٔ CERN به کار رفت یازده مؤلفه از آن در HTML 4 نوشته شده است.

 

زبان نشانه‌گذاری ابرمتنی

به شکلی است که مرورگرهای وب برای تحلیل و نوشتن متون تصاویر و دیگر مواد روی صفحات قابل شنیدن و قابل دیدن وب به کار می‌رود. ویژگی‌های پیش‌فرض برای هر مورد در ساختار HTML در جستجوگر تعریف شده‌ است و این ویژگی ‌ها را می‌توان تغییر داد یا اینکه توسط CSS بر اساس طراحی صفحه افزایش داد. بسیاری از اجزای متن در گزارش فنی 1988 ISO به شکل TR9537 ارائه شده‌ است که نام این جزء روش‌های استفاده از SGML بود که در آن ویژگی‌های اولیه ساختار زبانی مانند آنچه که در مورد فرمان RUNOFF دیده می‌شود ، استفاده شد. که در ابتدای دهه ۱۹۶۰ برای CTSS ارائه شده ‌است.

این فرمان‌های ساختاری از فرمان‌های مورد استفاده توسط typesetters استفاده می‌کند که به شکل دستی برای فرمت های مختلف در نظر گرفته شده‌ اند. اما اصل SGML برای ساختار کلی بر اساس اجزای مختلف است ( محدوده ‌های حاشیه ‌نویسی تو در تو به همراه ویژگی‌هایی که دارد ) تا اینکه از اثرات چاپ استفاده شود. همچنین جداسازی ساختارها و شکل ترکیبی نیز باید در نظر گرفته شود. اچ‌تی‌ام‌ال به شکل مداوم به این صورت با CSS به کار گرفته می‌شود.

Berners- Lee از HTML به عنوان یک ابزار برای SGML استفاده کرده‌است. به‌طور کلی آن را به عنوان دستور نیروی ضربت مهندسی اینترنت ( IETF ) تعریف کرده‌است که در سال ۱۹۹۳ نسخه‌های اولیه از آن را بر اساس HTML ارائه نمود. ” زبان نشانه‌ گذاری ابرمتنی HTML ” پیش‌نویسی اینترنتی توسط Dan Cannolly و Berners- Lee ارائه گردید و درون تعریف نوع سند SGML برای تعریف گرامر ارائه شد. این نسخه اولیه پس از شش ماه منقضی گردید ولی قابل توجه اینکه از جستجو گر NCSA Mosaic به شکل جستجو گر پیش‌فرض برای تصاویر بر خط استفاده شد. که نشان دهندهٔ فلسفهٔ IETF در استانداردهای ساختارهای موفق است.

 

رقابت

به همین شکل Dave Raggett’s رقابت خود را با ارائه ( Internet-Draft ، HTML+ Hypertext Markup format ) از انتهای ۱۹۹۳ شروع کرد و پیشنهاد کرد که یک ساختار اجرایی مانند جداول و شکل‌های پر شونده را می‌توان برای این منظور به کار گرفت.

پس از آنکه HTML و +HTML به شکل پیش‌نویس در ابتدای ۱۹۹۴ منقضی گردید،IEFT یک گروه کاری HTML را ایجاد کرد که در سال ۱۹۹۵ نسخهٔ HTML 2.0 تکمیل گردید ، HTML اولیه با این قصد ساخته شده که به شکل یک ساختار استاندارد در آینده از آن استفاده شود.

پس از آن پیشرفت‌هایی در IETF در نظر گرفته شد که مورد توجه رقیبان قرار گرفت. تا سال ۱۹۹۶ ویژگی‌های HTML حفظ شد و ورودی‌هایی از نرم‌افزارهای تجاری گرفته شد که این کار توسط کنسرسیوم وب جهان‌گستر انجام شد. اما در سال 2000 HTML یک استاندارد بین‌المللی ( ISO/IEC 15445:2000 ) گردید. HTML4.01 در انتهای ۱۹۹۹ انتشار یافت و پس از آن ساختار بعدی آن در سال ۲۰۰۱ به شکل کامل منتشر شد. در سال ۲۰۰۴ پیشرفت‌هایی در HTML5 در ( WHATWG ) در نظر گرفته شد و شکل قابل انتشار آن به شکل W3C در سال ۲۰۰۸ ارائه گردید.

 

نسخه‌های HTML جدول زمانی

۲۱ نوامبر ۱۹۹۵

HTML 2.0 به شکل IETF RFC 1866 انتشار یافت. RFCs تکمیلی ظرفیت‌های زیر را داشت:

۲۵ نوامبر RFC 1867 : 1995 ( آپلود فایل مبتنی بر فایل )

می RFC 1942 : 1996 ( جداول )

اگوست RFC 1980 : 1996( نقشه‌های تصویری سمت مشتریان )

ژانویه RFC 207O : 1997 ( بین‌المللی شدن )

 

ژانویه ۱۹۹۷

HTML3.2 به شکل توصیه‌نامهٔ کنسرسیوم وب جهان‌گستر انتشار یافت. نسخه اول پیشرفت داده شد و استاندارد کردن آن به شکل انحصاری توسط W3C انجام شد به همین شکل IETF گروه کاری خود HTML را در سپتامبر ۱۹۹۶ کاملاً ارائه کرد. در ابتدا این فرمان را Wilbur نامید. HTML3.2 فرمول‌های ریاضی را به‌طور کامل به کار گرفت، که در آن همپوشانی‌هایی در اجزای مختلف پیشرفت کرده آن داشت و از مهم‌ترین ابزارهای تصویری Netscape استفاده شده بود. عناصر مبهم Netscape و عناصر متحرک Microsoft مورد استفاده قرار نگرفت که دلیل آن توافق دو طرفه میان دو شرکت بود. ساختار ریاضی مورد استفاده مشابه با اچ‌تی‌ام‌ال بود ولی استاندارد کردن آن تا ۱۴ ماه پس از MathML انجام نگرفت.

 

دسامبر ۱۹۹۷

html 4.0 توصیه W3C را ارائه کرد که در آن سه تفاوت عمده اعمال شده بود :

  • مشکل کلی که در آن اجزای بد پنهان شده بودند.
  • انتقالی که در آن اجزای بد اجازه داده شده بودند.
  • قاب که در آن قاب با اجزای مختلف مرتبط اجازه داده شده بودند.

درابتدا با کد نام ” Cougar ” نامگذاری شده بود و 0.HTML4 از انواع اجزای خاص جستجوگر و ساختارهای مختلف استفاده کرده بود ولی در همان زمان مرحله‌ ای در نظر گرفته شد که از ویژگی‌های نشانه‌گذاری بصری Netscap را با مارک آن‌ها به عنوان نفع شیوه نامه‌ها توصیه نمی‌شود. HTML 4 یک برنامه SGML مطابق با ISO 8879 است.

 

آوریل ۱۹۹۸

HTML4.0 برخی تغییرات اندک را دوباره انجام داد بدون آنکه تعداد نسخه‌ها را افزایش دهد.

 

دسامبر  ۱۹۹۹

HTML4.01 به توصیهٔ W3C انتشار یافت. در آن سه تغییر کلی به شکل HTML4.0 در نظر گرفته شد و آخرین غلط نامه در ۱۲ می ۲۰۰۱ انتشار یافت.

می ۲۰۰۰

2000:ISO/IEC ۱۵۴۴۵ به عنوان استاندارد بین‌المللی ISO/IEC انتشار یافت. در ISO این استاندارد در حوزه ISO/IEC JTC1/SC34 قرارگرفت. در اواسط ISO/IEC15445:2000,HTML4.01 ، 2008 جدیدترین نسخه‌های HTML ارائه شد. پیشرفت‌های موازی صورت گرفته ، باعث شد که XHTML مبتنی بر XML حاصل شود که توسط گروه کاری W3CHTML در طی اوایل و اواسط ۲۰۰۰ اشغال شده بود.

جدول زمانی نسخه‌های پیش نویس HTML

اکتبر ۱۹۹۱

برچسب‌های HTML فهرستی از نسخه‌های غیررسمی CERN که در آن ۱۸ برچسب‌های HTML وجود دارد که برای اولین بار برای عموم مورد استفاده قرار گرفت.

 

ژوئن ۱۹۹۲

پیش‌نویس غیررسمی اول HTML DTD هفت بار مورد اصلاح قرار گرفت ( ۱۵ ژوئیه ، ۶آگوست ، ۱۸ آگوست ، ۱۷ نوامبر ، ۱۹نوامبر ، ۲۰نوامبر و ۲۲ نوامبر )

 

نوامبر ۱۹۹۲

HTML DTD1.1 اولین نسخه دارای اعداد بر مبنای اصلاحات RCS که با ۱٫۱ شروع شد تا اینکه با ۱٫۰ شروع شود و این به عنوان نسخه غیررسمی درآمد .

 

ژوئن ۱۹۹۳

زبان ساختاری Hypertext توسط گروه کاری IETF IIIR به عنوان نسخهٔ اینترنتی درآمد که یک پیش‌نویس برای استاندارد در نظر گرفته شد . و این جایگزین نسخه دوم شد که یک ماه بعد از این اتفاق افتاد و پس از آن شش پیش‌نویس توسط IETF انتشار یافت و در نهایت منجر به ارائه HTML 2.0 در RFC1866 گردید.

 

نوامبر ۱۹۹۳

HTML+ توسط IETF انتشار یافت که یک پیش‌نویس اینترنتی بود و رقیب پیش‌نویس زبان ساختاری Hyper textگردید. در می ۱۹۹۴ این نسخه منقضی گردید.

 

آوریل ۱۹۹۵

( تا مارس ۱۹۹۵ نسخه‌های نهایی آن ارائه شد ) : HTML3.0 را می‌توان یک استاندارد برای IETF در نظر گرفت ولی پیش‌نویس آن ۵ ماه بعد بدون هیچگونه اقدامی منقضی گردید. این شامل ظرفیت‌هایی بود که در پیش‌نویس +Raggett’s HTML دیده شده و برای پشتیبانی جداول و متون در اطراف تصاویر به کار گرفته شد و می‌توانست که فرمول‌های ریاضی پیچیده را نمایش دهد. W3C برای جستجوگر Arena پیشرفت کرد و به عنوان یک بستر آزمایشی برای HTML3 و صفحات آبشاری شکل استفاده شد ولی HTML3.0 به دلایل مختلف موفق نبود.

این پیش‌نویس بسیار بزرگ بود و ۱۵۰ صفحه در آن دیده شد و تعدادی از اجزای جالب به آن اضافه شد و منابع IETF در خارج آن قرار گرفت. ارائه کنندگان جستجوگر شامل Netscape ,Microsoft در همین زمان زیر مجموعه‌های مختلفی از HTML3 را انتخاب کردند تا اینکه پیشرفت‌هایی در آن ایجاد شود. این پیشرفت‌ها برای کنترل جنبه‌های مختلف در نظر گرفته شد که رنگ متن ، بافت پیش تصویر ، اندازهٔ فونت و شکل فونت در خارج از محدود ی زمانی قرار می‌گرفت و این می‌توانست نشان دهد که چگونه این بخش سازماندهی شده‌است. Dave Raggett برای چندین سال از W3C استفاده کرده بود که یک مثال مطلوب برای این منظور بود. مطمئناً مایکروسافت براساس صفحات وب ساخته شده بود و از ویژگی‌های HTML انتخاب شده بود. 

 

ژانویه ۲۰۰۸

HTML5 به عنوان پیش‌نویس کاری توسط W3C انتشار یافت ولی syntax یک HTML5 ، SGML را ارائه کرد که تلاش کرده بود که از SGML استفاده کند و HTML5 تلاش‌های مختلفی را برای SGML انجام داد و آن را سری ” html ” تعریف نمود که به سری‌سازی XML- مبتنی بر XHTML5 جایگزین منجر شد.

 

می ۲۰۱۱

در ۱۴ فوریه ۲۰۱۱ ، W3C ویژگی گروه کاری اچ تی ام ال را پیشرفت داد و یک ساختار مشخص برای HTML5 ارائه کرد. در می ۲۰۱۱ گروه کاری HTML5 پیشرفته را ارائه کرد که آخرین مورد بود و به دنبال آن بود که W3C خارجی را ارائه کند تا اینکه این ویژگی را به خوبی تعریف نماید. W3C آزمون جامعی را توسعه داد که در آن ویژگی‌های کامل به آن تا ۲۰۱۴ اضافه شد و اکنون این تاریخ هدفی برای توصیه‌ها شده بود.

 

نسخه‌های XHTML

XHTML یک زبان جداگانه است که به شکل فرمول بندی دوباره HTML 4.01 خود را نشان می‌دهد و از XML1.0 استفاده نموده ‌است. اما به عنوان یک استاندارد جداگانه نمی‌توان از آن نام برد.

XHTML 1.0 در ۲۶ ژانویه ۲۰۰۰ انتشار یافت که به عنوان توصیهٔ W3C از آن نام بده شد و پس از آن دوباره اصلاح شد و انتشار دوبارهٔ آن در اول اوت ۲۰۰۲ بود که در آن از سه نسخهٔ یکسان به عنوان HTML 4.0 و ۴٫۰۱ استفاده شد و فرمول بندی دوبارهٔ آن در XML با محدودیت‌های خاص در نظر گرفته شد.

XHTML 1.1 در ۳۱ می ۲۰۰۱ انتشار یافت که توصیهٔ W3C محسوب شد. مبنای آن XHTML 1.0 بود ولی تغییرات اندکی در آن اعمال شده بود و فرمول بندی آن از ساختارهای تعدیل شده XHTML استفاده کرده بود که در ۱۰ آوریل ۲۰۰۱ انتشار یافته بود و توصیه W3C محسوب می‌گردید.

XHTML 2.0 یک نسخه پیش نویس کاری بود ولی در ۲۰۰۹ انتشار یافت که برای کارکرد مطلوب HTML5, XHTML5 بود. XHTML2.0 ناسازگاری‌هایی با XHTML1.X داشت و در نتیجه به شکل زبان جدید XHTML درآمد تا اینکه به روزرسانی آن تا XHTML 1.X صورت گیرد .

XHTML Syntax را می‌توان به عنوان XHTML5.1 دانست که بر اساس آن HTML5 در پیش نویس HTML5 تعریف شده بود .

 

نسخه های HTML

HTML 1.0 :
اولین نسخه از HTML در سال 1991 به بازار معرفی شد که در قالب نوشتاری و ارئه مطالب بسیار محدود بود. که تنها در آن 18 برچسب HTML وجود داشت.
HTML 2.0:
نسخه دوم HTML در سال 1995 به بازار معرفی شد و اولین نسخه استاندارد شده توسط توسط بنیاد IETF بود. در این نسخه تمام ویژگی های نسخه قبل پشتیبانی می شد اما چند ویژگی جدید به آن اضافه شده بود و بسیاری از ویژگی های اصلی اچ‌تی‌ام‌ال را برای اولین بار تعریف کرد.
HTML 3.2:
به منظور استاندارد شدن زبان های نرم افزاری لازم برای وب ، کنسرسیوم جهانی وب ( به اختصار W3C ) در سال 1994 تاسیس شد. ریاست این شرکت به دست برنز-لی است. اولین کار آنها به نام WILBUR بود که بعد ها به عنوان HTML 3.2 شناخته شد. این نسخه در ماه ژانویه 1997 همراه با CSS ارائه شد . معرفی HTML با CSS یک انقلاب بزرگ در دنیای HTML به شمار می رفت و امروزه تمام مرورگر ها از آن به طور کامل پشتیبانی می کنند.
HTML 4.01:
در بیست و چهارم دسامبر سال 1999 این نسخه  توسط W3C به صورت رسمی ارائه شد. برای رفع برخی از مشکلات که در نسخه های قبل به وجود آمده بود این نسخه از اچ‌تی‌ام‌ال ارائه شد. HTML 4.01 یک تحول و تغییر عمده و تکامل زیادی نسبت به نسخه های استاندارد قبلی با خود به همراه داشت از جمله این تغییرات می توان به اضافه شدن تنظیمات بیشتر برای مالتی مدیا ، امکاناتی برای بهتر اجرا کردن CSS ، جای دادن زبان های اسکریپتی و به کارگیری جداول اشاره کرد.
XHTML: 
W3C در اوایل قرن بیستم نسخه XHTML را به بازار معرفی کرد. W3C در تاریخ 26 ژانویه 2000 آن را به عنوان استاندارد مشترک با HTML 4.01 معرفی می کند. در واقع XHTML یک زبان جداگانه است که به شکل فرمول بندی شده HTML 4.01 خود را نشان می دهد. با ظهور این نسخه از اچ‌تی‌ام‌ال دست طراحان وب به مراتب بازتر شد تا بتوانند وب سایت های بهتری به نمایش بگذارند. این استاندارد تفاوت های قابل توجهی نسبت به نگارش های قبلی داشت. مهم ترین تفاوت سخت گیرانه بودن XHTML در مقایسه به HTML است . و تمامی محدودیت های ایجاد شده با ورود XHTML باعث شد تا توجه همگانی روبه آن کاهش یابد و تمایل به استفاده از استاندارد جدید و منعطف HTML5 افزایش یابد.
HTML5:
در سال 2014 اخرین نسخه HTML ، با نام HTML5 به دنیای وب معرفی شد که همچنان این نسخه در حال توسعه است. عناصر و ویژگی های به کار رفته در این نسخه بی نظیر است. یکی از ویژگی های مهم  HTML5 مشخص نمودن نوع محتوا است که می تواند تحولی عظیم برای موتور های جستجو و ایندکس شدن مطالب باشد. برخی از عناصر جدید به کار رفته در HTML5 :
عناصر معنایی : <header> ،<footer> ،<article> و <section>
عناصر گرافیکی : <svg> و <canvas>
عناصر چند رسانه ای  : <audio> و <video>
امیدواریم این مقاله از فناوری اطلاعات زیفا پاسخ نیاز شما سروران را داده باشد.
به زیفا امتیاز دهید
مینو طاهری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *