بهینه سازی تصاویر با Alt Tag

بهینه سازی تصاویر با Alt Tag

در مقاله‌های قبلی، به شما کمک کردیم تگ‌های عنوان، توضیحات متا و URL های اینترنتی را برای سئو سایت خود بهینه کنید. اکنون قصد داریم به شما در بهینه سازی تصاویر با Alt Tag کمک کنیم.

استفاده از تصاویر در کنار محتوای متنی و در بخش های مختلف سایت امری ضروری است اما گوگل نمی‌تواند محتوای تصاویر را مانند متون تشخیص دهد. در واقع، هنگامی که ربات آن از صفحه ای از وب سایت شما عبور می کند، فقط کلمات و نشانه های کد HTML را می فهمد. بنابراین، تصویری که نام و نشانی ندارد از نظر گوگل اصلا وجود ندارد. اینجاست که اهمیت Alt Tag یا متن جایگزین واقعاً نمایان می شود چرا که به گوگل این امکان را می دهد تا منظور تصاویر شما را بفهمد.

 

منظور از Alt Tag چیست؟

متن جایگزین یا به طور دقیق تر ویژگی Alt Tag به گوگل اجازه می دهد تا بداند معنی یک تصویر چیست و در آن چه می گذرد. این ویژگی مربوط به بخشی از کد HTML یک صفحه است، اما نترسید! نیازی نیست به کدنویسی مسلط باشید تا بدانید چگونه تصاویر خود را پشت نویسی کنید. تمام CMS ها همچون WordPress، Magento، Shopify و … یک فیلد مشخص برای این کار دارند که باید هنگام آپلود کردن هر یک از تصاویر پر کنید.

اگر می خواهید مطمئن شوید که این ویژگی ها به درستی روی تصویر شما تنظیم شده اند، می توانید محتوای HTML خود را بررسی کنید (محل نمایش آلت تگ در کد HTML در ویدیو نشان داده شده است). همچنین، اگر از افزونه های سئو استفاده می کنید، می توانید بخش تجزیه و تحلیل افزونه را بررسی نمایید. به این ترتیب، به راحتی می توانید تصاویر بدون تگ را شناسایی کرده و آن ها را پشت نویسی کنید.

 

چرا بهینه سازی تصاویر با Alt Tag در سئو مهم است؟

بهینه‌سازی تگ ALT به معنای بهینه‌سازی سئوی تصاویر شماست. کلمات کلیدی موجود در متن جایگزین، برای موقعیت‌یابی موتور جستجو در نظر گرفته می‌شوند: این ویژگی به Google کمک می‌کند تا معنی و مفهوم تصاویر شما را درک کند.

به علاوه، با این کار تصاویر شما نیز در موتورهای جستجو قابل مشاهده خواهند بود و بدین گونه می توانید از طریق Google Images نیز بازدید دریافت کنید.

آلت تگ همچنین توسط صفحه خوان ها برای افراد کم بینا نیز استفاده می شوند. اگرچه این موضوع بیشتر برای زبان‌هایی غیر از فارسی کاربرد دارد، اما نرم افزار های Text to Speech از متن جایگزین نوشته شده برای خواندن تصاویر استفاده می کنند.

افزون بر همه این موارد، اگر وب سایت شما به دلیلی  مانند مشکلات سرور، قطعی اینترنت و … کند شود، به جای بارگذاری تصاویر آلت تگ ها نمایش داده می شوند. بنابراین واضح است که با پشت نویسی تصاویر، تجربه کاربری یا UX سایت شما نیز افزایش می یابد.

 

نحوه نوشتن متن مناسب برای تصاویر

تگ ALT را با توصیف تصاویر خود به زبان ساده و به صورت مختصر بنویسید. همچنین، از کلمات کلیدی که می خواهید در موتورهای جستجو نشان داده شوند در متن خود استفاده نمایید. به عنوان مثال، برای تصویر زیر، می توانید از عبارت آموزش گروهی آشپزی یا کلاس آشپزی گروهی به عنوان آلت تگ استفاده کنید.

 

بهینه سازی تصاویر ممکن است در ابتدا کمی خسته کننده به نظر برسد، به خصوص اگر تصاویر فراوانی در سایت خود آپلود کرده باشید. با این حال، این سرمایه گذاری برای کسب رتبه و بازدید بیشتر مفید خواهد بود. از بهینه سازی تصاویر با آلت تگ غافل نشوید، چرا که یک شیوه کارآمد سئو است و امکان حضور شما در صفحه اول موتورهای جستجو را ارتقا می دهد!

 

 

5/5 - (4 امتیاز)
آیدین سلیمان بیگی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *