تفاوت های HTML و HTML5

تفاوت های html و html5 در چیست؟

تفاوت های میان زبان های HTML و HTML۵ در چیست؟

عناصر HTML5 در حال حاضر بلوک های سازنده صفحات وب در اینترنت هستند. شاید خیلی ساده به نظر برسد اما اینترنت در حال حاضر بسیار جالب تر از گذشته است. با توجه به گسترش صفحات وب به نظر میرسید که زبان HTML باید بهبود یابد که این اتفاق با عناصری جدید در زبان HTML5 محقق شده است. 

 

HTML چیست؟

واژه HTML کوتاه شده عبارت Hyper Text Markup Language است و به معنای زبان نشانه گذاری فوق متن می‌باشد. Html زبان استاندارد طراحی سایت است که برای ساختن و ارائه محتوا به شبکه جهانی وب کاربرد دارد. کليه کدهای صفحات در نهايت به کدهای HTML تبديل شده و توسط مرورگر نمايش داده می‌شوند به طوری که مرورگر‌ها نمی‌توانند هیچکدام از کدها از جمله کدهای asp و pup را شناسایی نمایند و  تنها کد قابل فهم برای آنها، HTML می‌باشد.

در HTML بخش‌های مختلف توسط اجزايی به نام تگ از هم جدا شده، که هر کدام دارای کاربرد و ویژگی‌های منحصر به فردی هستند. اين تگ‌ها به مرورگر اعلام می‌کنند که هر بخش از صفحه، چه نوع عنصری است و بايد به چه صورت نمايش داده شود.

در مقاله قبلی از زیفا تاریخچه زبان HTML – زبانی برای نشانه گذاری متن به صورت کامل در مورد HTML گفته شده است.

 

ویژگی‌های HTML چیست؟

در يک صفحه HTML می‌توان انواع عناصر از قبيل متن، تيتر، عکس، جدول  و … را قرار داد، که برای هر عنصر بايد از تگ‌های خاص آن استفاده نمود. صفحات HTML متشکل از کد‌هایی متنی‌ می‌باشد، بدین معنا که برای تصویر، جدول و … کدهای اچ تی ام ال مربوط به هر یک را باید نوشت و موتورهای جستجو به هنگام برخورد با این کد‌ و تگ‎ها، المنت‌های مرتبط با آن را نمایش می‌دهند.

HTML در بر گیرنده مفاهیم خاصی هستند که تأثیر مشخصی بر محتوا می‌گذارند، برای مثال برچسب‌هایی برای تغییر شکل ظاهری متن ، نظیر درشت و ضخیم کردن یک کلمه یا برقراری پیوند به صفحات دیگر در HTMLتعریف شده‌اند.

 

Html 5 چیست؟

Html5 یا زبان نشانه‌گذاری به عنوان پنجمین ورژن زبان نوشتاری در طراحی وب سایت به شمار می‌رود که در سال 1997 طراحی شده است و همچنان نیز در دست توسعه‌ است. اهداف اصلی Html5 پشتیبانی از  جدیدترین فناوری‌های چند رسانه‌ای است بطوری که خواندن آن را تسهیل نماید و به طور مداوم نیز توسط رایانه‌ها، مرورگرهای وب، تجزیه کننده‌ها و … قابل فهم باشد. Html5 در تلاش است تا بتواند HTML4، XHTML۱ و ۲HTML را نیز پشتیبانی نماید.

در واقع Html5 پاسخی به استفاده مشترک XHTML بر روی شبکه جهانی وب است که ترکیبی از ویژگی‌های معرفی شده توسط موتورهای جستجو می‌باشد. هم چنین پاسخی به بسیاری از خطاهای نحوی در مستندات وب موجود است که یک زبان نشانه گذاری یکتا را تعریف می‌نماید. HTML5 به دلیل وجود برخی ویژگی‌های منحصر به فرد آن، از سایر نسخه‌های قبلی برتری دارد.

 

تفاوت های میان زبان های HTML و HTML5:

مدیریت بهتر خطاها

یكی از تفاوتهای مهم بین HTML و HTML5 مدیریت بهتر خطاهاست. اما این قابلیت چرا مورد نیاز بود؟ خوب، متأسفانه کسی نمیتواند ادعا کند، کدی مینویسید که با خطا رو به رو  نمیشود. یكی از بزرگترین اهداف در توسعه HTML5، آسانتر كردن پارسرهای مرورگر برای توسعه دهندگان آنها بود.

HTML5 به منظور دستیابی به یک مدیریت کننده سازگار خطا ساخته شده است و این روند را یکنواخت تر کرده و تلاش و هزینه ساخت یک مرورگر وب را بطور چشمگیری کاهش می دهد. HTML5 به مرورگر کمک کند تا یک صفحه وب را به شکل مناسبی به شما نشان دهد، حتی اگر برنامه نویس مرتکب اشتباه شود.

 

پشتبانی از اپلیکیشن های مدرن وب

پشتیبانی از برنامه های کاربردی وب در نسخه HTML5 بهبود یافته است. اما چرا این قابلیت مورد نیاز بود؟ به یک وب سایت ۹۰ پوندی فکر کنید و همین طور بوتیوب یا نت فلیکس را هم در نظر بگیرید. وب سایت های مدرن بیشتر شبیه برنامه های مستقل هستند که در مرورگر وب شما کار می کنند.

HTML۵ یکی از دلایلی است که توسعه دهندگان می توانند محصولاتی مانند این را برای ما طراحی کنند. هنگامی که HTML۴ استاندارد مورد نظر برای طراحی بود، توسعه دهندگان برای رفع محدودیت های آن مجبور بودند از فلش و جاوا اسکریپت، برنامه های افزودنی مرورگر و راه های دیگر بهره ببرند. با معرفی HTML5، بسیاری از این راه حلها به بخشی از HTML تبدیل شدند و در وقت توسعه دهندگان صرفه جویی شد.

 

بهبود معناشناختی

تفاوت دیگر بین HTML و HTML5 معنی شناسی بهبود یافته یا به عبارتی نحو ساده شده است. طراحی یک وب سایت پیچیده می تواند ترسناک باشد. عناصر مختلفی در همه جا حضور دارند، شاید محبور باشید از صدها و یا هزارن عنصر به دنبال هم استفاده کنید.

HTML۵ برای رساندن HTML به استانداردهای قرن بیست و یکم ساخته شده است. نحو زبان HTML۵ ساده تر شده است. به عنوان مثال، اکنون برچسب هایی مانند <nav> وجود دارد که نشان دهنده بخش ناوبری سایت است. یا برچسب <footer> که به شما کمک می کند که بخش انتهایی صفحه خود را طراحی کنید. اینها همگی عناصر معنایی HTML۵ هستند که در این نسخه اضافه شده اند.

 

پیشرفت در پشتبانی از دستگاه های تلفن همراه

در سال ۱۹۹۷، هنگامی که HTML۴ منتشر شد، تلفن همراه چیز جدیدی بود. و بیشتر برای تماس گرفتن و ارسال پیامک مورد استفاده قرار میگرفت. در سال ۲۰۱۴، وقتی HTML۵ معرفی شد، در دنیای متفاوتی زندگی میکردیم. اکنون تلفن های همراه هوشمند با استفاده از اینترنت ۴G به یک نیروی قدرتمند در جیب همه تبدیل شده است. در نتیجه پشتیبانی برای تلفن های همراه در HTML۵ مورد توجه قرار گرفته است.

صفحه نمایش تلفن های همراه معمولاً عریض تر از پهنای آنها است، در حالی که مانیتور رایانه برعکس است. آنچه در رایانه عالی به نظر می رسد، به طور طبیعی در تلفن هوشمند جلوه خوبی ندارد، مگر اینکه وب سایت برای سازگاری با دستگاهی که در آن بارگذاری شده ساخته شده باشد. اینجاست که HTML۵ ایجاد وب سایتهای سازگار با تلفن را برای توسعه دهندگان در سراسر جهان آسان تر کرده است.

 

پشتیبانی از فیلم و صدا

نحوه برخورد با صدا و فیلم تفاوت دیگری میان HTML و HTML5 است. در سال ۱۹۹۷ زبان HTML4 به دلیل سرعت پایین اتصال و قدرت پایین کامپیوتر ها، به صورت یکپارچه از فیلم و صدا پشتیبانی نمیکرد.

اما در سال ۲۰۱۴ و حتی ۲۰۲۰ اوضاع کاملا متفاوت است، اینترنت بسیار سریعتر است، محتوای صوتی و تصویری فوق العاده مهم است. کاملاً مشهود است که پادکست ها و اشکال مختلف محتوای ویدیویی در اکثر موارد عملکرد بهتری نسبت به کلمه نوشتاری دارند. در این صورت لازم بود که HTML۵ از این رسانه ها نیز پشتبانی کند.

 

علت برتری کلی Html5 بر HTML 

 1. شامل جزئیات مدل‌های پردازش است تا پیاده سازی سازگارتری داشته باشد.
 2. نشانه گذاری برای اسناد در دسترس را گسترش، بهبود و توجیه می‌کند.
 3. نشانه گذاری و رابط برنامه نویسی کاربردی را برای برنامه‌های پیچیده تحت وب معرفی می‌نماید.
 4. کاندیدای بالقوه‎ای برای برنامه‌های کاربردی تلفن همراه کراس پلت فرم محسوب می‌شود.
 5. با در نظر گرفتن توانایی اجرا بر روی دستگاه‌های کم قدرت مانند گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها طراحی و ساخته شده است به همین دلیل قابلیت پشتیبانی از دستگاه‌های تلفن همراه را دارد.
 6. پشتیبانی مرورگرهای اصلی از جمله Chrome ،Safari ،Firefox ،Opera ،IE از Html5 وجود دارد.
 7. با استفاده از CSS3 کار می‌کند و استفاده از W3C ویژگی‌های بیشتر و چشمگیری به آن افزوده است.
 8. به دلیل انعطاف پذیری بالا، برای برنامه نویسی‌های ساده و منطقی مناسب است.
 9. قابلیت کدگذاری ویدئو، صدا و تصاویر را دارد.
 10. درحال تبدیل شدن به یک استاندارد جدید می‌باشد.
 11. در طراحی سایت به وسیله استانداردهای Html5، کاربران به آسانی و سرعت بیشتر به اطلاعات دسترسی پیدا میکنند، زیرا Html5 موجب client-storage database و در نتیجه امنیت اطلاعات می‌شود.
 12. local storage یکی از از ویژگی‌های برجسته Html5 به شمار می‌رود.

 

همچنین

 1. Html5 با اضافه کردن شرایط جدید برای فرم‌ها، امکان شناسایی و اعتبارسنجی فرم را به صورت لوکال و سمت کلاینت فراهم‌ می‌کند.
 2. استفاده از Html5 برای طراحی سایت موجب افزایش تعامل میان کاربران می‌شود. در گذشته نیاز به نرم افزارهای فلش و یا نوشتن کدهای جاوا این امر را امکان‎پذیر می‌کرد اما هم اکنون با استفاده از تگ‌هایی چون «canvas» امکانات بیشتری در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.
 3. با توجه به اینکه در Html5 برای طراحی گرافیکی از cuss استفاده‌ می‌شود، اجازه استفاده از تگ‌های تنظیم کننده را نمی دهد و به همین دلیل نوع فونت در کدهای html به صورت مستقیم قابل استفاده هستند.
 4. ساختار کد نویسی و طراحی صفحات وب در Html5 تمایل به مفهومی شدن دارد بطوری که استفاده از این تگ‌ها برای شناسایی بخش‌های مقاله ای در وب سایت مناسب است و موتورهای جستجو می‌توانند وب سایت‌هایی که با این کد طراحی‌ می‌شوند را بهتر شناسایی کنند که در مجموع به بالا رفتن رتبه وب سایت منتهی شود.
 5. Html5 برای ایجاد منوها، به دلیل دارا بودن تگ‌های جدید ، کارایی بهتری دارد. همچنین برای تنظیم و نظم دهی بین متن و عکس‌ها در وب سایت می‌توان از تگ جدیدی به نام <figure> استفاده نمود که در این کد موجود است.
 6. Html5 موجب از بین بردن مشکلات ناشی از پخش کننده یا پلیر صوت و تصویر‌ می‌شود زیرا دو تگ جدید در ساختار خود ایجاد کرده که به مرورگر اعلام می‌کند که فایل‌های صوتی یا تصویری در وب سایت وجود دارد و مرورگر یک پلیر یا پخش کننده ساده اما کاربردی را در کنار فایل‌های صوتی و تصویری نمایش می‌دهد. به عبارت دیگر وجود 5html  در طراحی سایت موجب بی نیاز شدن کاربران از نصب پلیرهای flash‌ می‌شود.

نتیجه گیری

زبان نشانه گذاری فرامتن (HTML) برای توسعه وب بسیار مهم است. در سال ۲۰۱۴ با منتشر شدن HTML۵ وب تغییرات مهمی را در خود مشاهده کرده است. این زبان قابلیت های جدید را معرفی کرده است که میتوان به مدیریت بهتر خطاها، نحو ساده تر، پیشتیبانی از موبایل ، فیلم و تصویر اشاره کرد.

پیشرفت های پشتیبانی از تلفن همراه و رسانه ها برای کاربران مهم ترین قابلیت ها هستند، اما همچنین طیف گسترده ای از ترفندها اتفاق افتاده است تا کار توسعه وب ساده تر شود.

به زیفا امتیاز دهید
مینو طاهری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *