کارهایی که قبل از سفارش طراحی سایت باید انجام شود

کارهایی که قبل از سفارش طراحی سایت باید انجام شود

کارهایی که قبل از سفارش طراحی سایت باید انجام شود

راه اندازی وب سایت یکی از دغدغه های امروزه می باشد. طراحی سایت چه برای معرفی محصولات شرکتتان باشد ، چه یک فروشگاه آنلاین و چه حتی یک وب سایت شخصی ساده، می تواند به پروژه ای چالش برانگیز و حتی طاقت فرسا تبدیل بشود. برای رونق کسب‌وکار خود بهتر است ابتدا مراحل سفارش طراحی سایت را بدانید تا بر اساس آن عمل کنید. یکی از عواملی که معمولا به طراحی یک سایت ناموفق و نامناسب ختم می شود، عدم آشنایی با کارهایی است که باید قبل شروع طراحی سایت از طرف شما انجام شود.

شما به عنوان متقاضی طراحی وب سایت باید اطلاعات کافی از خواسته های خود داشته باشید و کارهایی را قبل از تماس با شرکت طراح به سرانجام برسانید. در این قسمت ما به شما یک دید کلی از سفارش طراحی سایت خواهیم داد. سپس می توانید جهت سفارش طراحی سایت با کارشناسان ما در فناوری اطلاعات زیفا در تماس باشید.

 

سفارش طراحی سایت

 

کارهایی که قبل از سفارش طراحی سایت باید انجام شود به شرح زیر است:

1. تعیین هدف

مهمترین سوالی که پیش از طراحی سایت باید به آن پاسخ دهید این است که با این کار می خواهید به چه نتیجه ای برسید. در واقع هدف شما از طراحی و ایجاد یک سایت چیست و این سایت قرار است برای شما چه کارهایی انجام دهد.

هدف از ایجاد یک سایت نوع آن را مشخص می کند و امکاناتی را که باید داشته باشد، تعیین می کند. به علاوه شما باید بدانید که با سایت خود می خواهید چه دستاوردهایی داشته باشید تا بتوانید برای آن برنامه ریزی کنید. آیا می خواهید با استفاده از آن در سطح گسترده ایی کسب و کار خود را گسترش دهید یا این که صرفا از آن برای تبلیغات و معرفی خدمات و محصولات خود استفاده می کنید؟

این هدف از ایجاد طراحی سایت است که گام های بعدی و چگونگی انجام آن ها را تعیین می کند. پس بسیار مهم است که قبل از هرکاری ابتدا بررسی کنیم که یک سایت چه خدماتی را می تواند به ما بدهد و ما به کدام یک از این خدمات نیاز داریم و به چه هدفی می خواهیم برسیم.

 

کارهایی که قبل از سفارش طراحی سایت باید انجام شود

 

2. تعیین و بررسی میزان هزینه طراحی سایت

تعیین قیمت و تعرفه طراحی سایت به عوامل متعددی بستگی دارد همچون :

 • نوع وب سایت ( فروشگاهی ، شرکتی یا تخصصی )
 • گرافیک ( UI&UX )
 • سیستم برنامه نویسی طراحی وب سایت
 • میزان حرفه ای بودن تیم طراحی
 • امکانات مورد نیاز

بخش مهمی از هزینه های یک وب سایت اختصاصی حرفه ای را دستمزد برنامه نویسی، گرافیک، راه اندازی و پشتیبانی تشکیل می دهد. استفاده از برنامه نویس های حرفه ای اصلا ارزان نیست. بنابراین به هیچ وجه یک سایت خیلی ارزان نمی تواند حرفه ای و با کیفیت باشد. البته برعکس این نکته صادق نیست یعنی باید توجه داشت که اعلام هزینه های خیلی گزاف لزوما به معنی کیفیت بالای خدمات نمی تواند باشد.

با توجه به این که کار طراحی سایت یک کار تخصصی و حرفه ای است و البته سطح های مختلفی دارد، یک کار هزینه بردار است و با توجه به سطح های آن، قیمت های متفاوتی نیز دارد. در واقع هر قسمتی از فرآیند ایجاد سایت هزینه های متفاوتی دارد که در تعیین کیفیت نهایی موثر است. بدیهی است که هرچه سایت باکیفیت تر و با امکانات بیشتری سفارش دهید، باید هزینه آن را بپردازید. به همین دلیل باید قبل از این که اقدام به سفارش برای طراحی سایت کنید ببینید که می خواهید چقدر برای این کار هزینه کنید.

همچنین بهتر است قبل از سفارش طراحی سایت مشخص کنید که تا چه اندازه سئو سایت برای شما مهم است و می خواهید برای آن هزینه کنید تا آن را به طراح سایت اطلاع دهید. معمولا هزینه های سئو سایت بالاست اما نتیجه آن ارزش این هزینه را دارد.

 

3. تعیین نوع وب سایت

در مرحله اول بررسی کنید میخواهید چه نوع وب سایتی برای شما طراحی شود. وبسایتهای مختلف دارای امکانات متفاوتی هستند و همین موضوع روی قیمت نهایی طراحی سایت و همچنین کارایی سایت اثرگذار است. معمولا وب سایت ها به چند نوع مختلف تقسیم بندی می شود.

 

کارهایی که قبل از سفارش طراحی سایت باید انجام شود

 

4. تحقیق درمورد مشتریان

امکانات وب سایت شما باید متناسب با نیازهای مشتریانتان باشد. بنابراین یک کار مهم قبل از سفارش طراحی سایت تحقیق در مورد مشتریان است. در اینجا لازم است بررسی کنید که چه کسانی از طریق وبسایت شما با فعالیت شما آشنا خواهد شد. این کار به افزایش تاثیرگذاری وبسایت و راندمان آن کمک می کند.

پس از این که مخاطبان را شناختید و دسته بندی کردید باید در مورد علاقه مندی های آن ها که به حوزه ی سایت شما مربوط می شود، تحقیق کنید و ببینید که چه خصوصیاتی سایت شما را در نظر آن ها محبوب خواهد کرد.

هنگام طراحی سایت نباید فراموش کنید که موفقیت هر سایتی بستگی مستقیم به میزان بازدیدهای آن دارد. اگر کاربران از سایت شما راضی نباشند به سایت شما مراجعه نخواهند کرد و در این صورت سایت طراحی شده عملا بی فایده بوده و به اتلاف وقت و هزینه منجر می شود.

 

5. بررسی جزئیات و امکانات مورد نیاز

پیش از سفارش طراحی سایت باید جزئیات امکاناتی که می خواهید سایت شما داشته باشد را تعیین کنید. امکاناتی که هم اهداف و نیازهای شما و هم اهداف و نیازهای مشتریان و بازدیدکنندگان سایت شما را برآورده کند. این جزئیات در تعیین هزینه سایت نیز نقش مهمی دارند و معمولا شرکت های معتبر و افراد متخصص برای آن یک جلسه مشاوره برگذار می کنند.

برای این که بتوانید به بهترین شکل این کار را انجام دهید توصیه می کنیم تا به چند سایت مشابه مراجعه کنید و از قسمت های مختلف آن دیدن کنید و بررسی کنید که هر قسمت آن چه کارهایی انجام می دهد و چه فوایدی دارد. از هر کدام از این قسمت ها که به آن علاقه مند بودید، یک لیست تهیه کنید. همانطور که گفته شد امکانات یک وب سایت متناسب با نیازهای مشتری های آن است. شما باید با توجه به نیازهای مشتریانتان بررسی کنید که وب سایتتان چه امکاناتی نیاز دارد.

اگر احساس می کنید نیاز به ویژگی یا امکان خاصی دارید بدون نگرانی با شرکت طراحی سایت مورد نظر خود در میان بگذارید و از آنان مشورت بگیرید. گاهی اوقات یک ویژگی بدون استفاده در وبسایت میتواند هزینه زیادی را به شما تحمیل کند. گاهی نیز عدم توجه به یک امکان و قابلیت خاص باعث می شود مشتریان زیادی را از دست بدهید.

 

6. ساخت شعارهای جذاب

برای آن که مشتری از خدمات وب سایت شما استفاده کند؛ باید ابتدا با وب سایت شما آشنا شود. برای این منظور به بازاریابی احتیاج دارید. داشتن شعارهای جذاب به بازاریابی بهتر کمک می کند.

 

7. تعیین مطالب سایت

تعیین مطالب و محتوای سایت از امکانات طراحی سایت متفاوت است اما با آن ها ارتباط نزدیکی دارد. در واقع در هنگام طراحی اولیه برای ظاهر و پیکربندی سایت، باید به مطالبی که می خواهد در آن قرار بگیرد توجه کرد و برای هر کدام از آن ها جایگاه مناسبی در نظر گرفت. همچنین برای رسیدن به مطالب خاص باید مسیر مشخص و مفهومی وجود داشته باشد که کاربر به راحتی بتواند مطلب مورد نظر خود را در آن پیدا کند.

به همین دلیل بسیار مهم است که پیش از طراحی سایت بدانید که می خواهید از چه مطالبی در سایت خود استفاده کنید و آن ها را به شرکت یا شخصی که می خواهد کار طراحی سایت را برای شما انجام دهد ابلاغ کنید تا برای این مطالب پیش بینی و برنامه ریزی شود. همچنین مطالب سایت نیز تاثیر بسیار زیادی در کسب تعداد بازدید و جلب نظر کاربران دارد. پس باید محتوایی کاربر پسند برای مشتریان و کاربران خود پیدا کرده و آماده قرار دادن در سایت کنید.

 

کارهایی که قبل از سفارش طراحی سایت باید انجام شود

 

8. انتخاب تکنولوژی طراحی سایت

برای طراحی سایت روشهای مختلفی وجود دارد که هرکدام از آنها از تکنولوژی خاصی برای پیاده سازی سایت استفاده میکنند. این تکنولوژی ها نه تنها در قیمت سایت تاثیر گذارند، بلکه در تعیین کیفیت نهایی آن نیز بسیار موثرند. به عنوان مثال برخی ابزارها برای ایجاد سایت هستند که بدون نیاز به کدنویسی می توان با آن ها یک سایت طراحی کرد.

البته این ابزارها در واقع یک سایت آماده را در اختیار قرار می دهند که با توجه به درخواست مشتری شخصی سازی و تنظیم می شوند. سایت سازهای آماده یا سیستم های مدیریت محتوایی مانند وردپرس در این دسته قرار می گیرند و هزینه طراحی سایت با آن ها پایین تر است. البته حتی ظاهر این سایت ها با سایت های حرفه ای بسیار تفاوت دارد.

ابزارهای دیگری مانند ASP.NET هستند که با نرم افزارهای حرفه ای مانند ویژوال استدیو کار می کنند و نیاز به دانش کدنویسی بسیار پیشرفته ای دارند. طراحی سایت با این روش ها بسیار زمان بر است و گاهی نیاز به یک تیم متخصص دارد. بدیهی است که هزینه ی ایجاد سایت به این شکل بسیار بالا است اما نتیجه کار می تواند یک سایت بسیار حرفه ای و روان با ظاهری فوق العاده و با امکانات بی نظیری مانند امنیت و سرعت بالا باشد.

 

به صورت کلی 3 نوع روش طراحی سایت مرسوم و پرطرفدار وجود دارد :
 1. وب سایت های CMS آماده مانند WordPress ، Joomla ، WIX ، Drupal و ..
 2. وب سایت های اختصاصی PHP
 3. وب سایت های اختصاصی  ASP.NET

پیشنهاد ما این است در صورتی که خدماتی همچون بانکها ، موسسات ، درگاه های واسطه ، فروشگاه های زنجیره ای و یا همچون دیجی کالا هستید به سمت PHP و ASP.NET بروید. در غیر این صورت از CMS آماده WordPress و … استفاده نمائید و بودجه اصلی خودتان را صرف گرافیک و تبلیغات نمائید. و تحت تاثیر افکار منفی همکاران ما که برای اینکه هزینه گزافی از شما دریافت نمایند با کدنویسی اختصاصی قرار نگیرید. زیرا اگر وردپرس خوب نبود شرکت جهانی مایکروسافت با این همه عظمت و بزرگی که خود نیز پیشرو در برنامه نویسی می باشد، بلاگ خود را با وردپرس انجام نمی داد. blogs.microsoft.com

البته اگر از نظر بودجه مشکلی نداشته باشید ، استفاده از ASP.NET شرکت مایکروسافت تحت الگوی بسیار پیشرفته MVC، که تمامی نیازهای شما را برآورده کرده و این مزایا را نیز به دنبال دارد :

 • امکان گسترش وب سایت با کمترین زمان و هزینه (به دلیل جدا بودن لایه های مختلف سایت در MVC )
 • سرعت بسیار بالا
 • امکان توسعه و شخصی سازی با هر امکانات دلخواه
 • امنیت بسیار بالا به دلیل استفاده از سیستم های رمزگذاری پیشرفته شرکت مایکروسافت

 

9. انتخاب دامنه و نام تجاری

هر سایتی برای دسترسی در اینترنت نیاز به یک دامنه یا ادرس سایت دارد که از طریق آن می توان به سایت دسترسی پیدا کرد. اگر هدف شما از طراحی سایت ایجاد یک شعبه دیگر از کسب و کار فعلی خود بر روی اینترنت است، بهتر است از نام تجاری خود در دنیای واقعی استفاده کنید. در غیر این صورت فراموش نکنید که حتما یک نام با معنی و مناسب برای سایت خود انتخاب کنید که آدرس سایت نیز بر اساس آن باشد. طراحی یک لوگو برای سایت نیز یکی از ضرورت ها برای طراحی سایت است.

کارهایی که قبل از سفارش طراحی سایت باید انجام شود

 

10. انتخاب شرکت طراحی وب سایت مناسب

طراح وب سایت کسی است که فرآیند ساخت وب سایت را انجام می شود. شما تنها باید از طراحان حرفه ای کمک بگیرید. برای یافتن یک طراح وب سایت حرفه ای در مورد افراد فعال در این زمینه تحقیقات انجام دهید و نمونه کارهای آن ها را ببینید. همچنین شما می توانید با مشتریان قبلی طراحان ارتباط برقرار کرده و در مورد میزان رضایت آن ها پرس و جو کنید.

پس از بررسی امکانات مورد نیاز ، تعیین نوع وب سایتی که میخواهید طراحی کنید و کسب آگاهی در مورد انواع وب سایت ها و روش های برنامه نویسی باید یک شرکت طراحی سایت مناسب را انتخاب نمائید. البته شما می توانید به جای یک شرکت طراحی سایت پروژه خودتان را به یک فریلنسر بدهید (که خب پیشنهاد نمیکنیم).

به این دلیل که با راه اندازی وبسایت شما تازه کار شما آغاز می شود و پشتیبانی وبسایت از راه اندازی وبسایت خیلی مهمتر می باشد و این کار خیلی سختی است که هر شرکت طراحی سایتی از عهده آن بر نمی آید چه برسه به فریلنسر!

ملاک هایی که با بررسی آنها می توانید انتخاب یک شرکت خوب و حرفه ای را داشته باشید :

 • بررسی نمونه کارهای شرکت طراحی سایت
 • بررسی رضایت مشتریان
 • ملاقات حضوری با کارشناسان شرکت طراحی سایت
 • بررسی سبک طراحی ها و همچنین دقت در وب سایت خود شرکت طراح سایت
 • مطالعه مطالب و مقالات نوشته شده در سایت شرکت طراحی

 

11. نکاتی که هنگام بستن قرارداد باید توجه کنیم

به هر شرکتی که سفارش طراحی سایت دادید، باید پس از مشاوره یک قرارداد منعقد کنید. معمولا شرکتها قراردادهای آماده ای دارند که موارد تعهد و خدمات آنها در آن به طور کامل نوشته شده است.

این بندهای قرارداد را حتما به دقت مطالعه کنید و هر سوالی که در مورد آن ها داشتید حتما بپرسید. در کنار آن دقت کنید که حتما تمام خواسته های شما در قرارداد درج شده باشد و برای انجام ندادن آن ها و یا دیرکرد در تحویل سایت جریمه و ضمانتی در نظر گرفته شده باشد. هنگام تحویل گرفتن سایت دقت کنید که به تمام بندهای قرارداد عمل شده باشد. زیرا پس از تحویل گرفتن کار امکان تغییر وجود ندارد و باید برای آن هزینه بپردازید.

نکته مهم دیگر اینکه اگر از درست طی شدن مراحل قبلی اطمینان دارید و احتمال زیادی می دهید که شرکت طراحی سایت مناسبی را انتخاب کرده اید، در امضای قرارداد و بررسی جزییاتِ کم اهمیت، وسواس زیاد به خرج ندهید و زمان زیادی را صرف این موضوع نکنید چراکه حساسیت های زیاد در بند بند مفاد قرارداد تنها موجب طولانی شدن بیش از حد پروسه می گردد و در عمل تاثیری در کیفیت پروژه نهایی نخواهد داشت.

 

12. انتخاب طرح و دیزاین مناسب برای وب سایت

انتخاب طرح اصلی از جمله مواردی است که هم می توانید از ابتدا در فکر آن باشید و طرح سایت را مشخص کنید، و هم در انتهای مراحل و پس از عقد قرارداد. بهترین راه حل این است که دیزاین مناسب را با همکاری و همفکری و تجربه شرکت طراح سایتی که انتخاب کرده اید پیدا کنید.

 

کارهایی که قبل از سفارش طراحی سایت باید انجام شود

اطلاعاتی كه بايد پیش از سفارش طراحی سایت آماده کنید :

 • لوگو

لوگوی شرکت و سازمان یکی از مهمترین مواردی است که پیش از اقدام به سفارش وب سایت باید نسبت به طراحی آن اقدام کنید. در صورتی که قبلا لوگو را طراحی کرده اید حتما فایل های با کیفیت و ترجیحا لایه باز آن را در اختیار طراح سایت قرار دهید. در صورتی که لوگو ندارید یا نیاز به ریدیزاین دارید می توانید از کارشناسان ما برای طراحی لوگو کمک بگیرید.

 

 • اطلاعات مربوط به صفحه های درباره ما و تماس با ما

تقرییا همه وب سایت ها در ایران دارای دو قسمت درباره ما و تماس با ما هستند. این دو قسمت یکی از پر کاربردترین قسمت ها برای آشنایی کاربرانِ ریزبین با فعالیت ها، سوابق، وجود یا عدم وجود تلفن ثابت یا آدرس مشخص و … می باشد. لازم است متن درباره ما خلاصه، اما مفید تهیه شود و اطلاعات تماس شامل شماره تلفن، آدرس، لوکیشن و … آماده شود.

 

 • گروه بندی های اصلی خدمات یا محصولات

بسته به اینکه وب سایت شما شرکتی است یا فروشگاهی باشد دارای لیستی از گروه بندی های اصلی برای بخش خدمات یا محصولات و یا هردو این بخشها میباشد. البته تمامی وب سایت هایی که ما طراحی میکنیم داینامیک هستند و قابل تغییر می باشد.

 

 • آماده سازی محتوای اولیه همچون مقاله و خبر

در صورتی که مایل هستید وب سایتی که برایتان طراحی می شود شامل صفحه های مقالات و اخبار نیز باشد لازم است حتما زمانی را صرف آماده سازی و جمع آوری مطالب اولیه ای که میخواهید در این بخش ها به نمایش بیاید .

 

کارهایی که قبل از سفارش طراحی سایت باید انجام شود

 

 • آماده سازی شعار و متون تبلیغاتی

در صورتی که قصد دارید در وب سایتی که طراحی می شود متن و نوشته خاصی از ابتدا قرار گیرد، بهتر است این متن ها را هر چه سریعتر جمع آوری کنید تا طراحان نسبت به طرحی توافق  کرده اید آنها را در بخش های مختلف نمایش دهند.

 

 • عکس و ویدئو

هر عکسی از شرکت یا سازمان خود، محصولات، خدمات، ساختمان، اطاق ها، مشتریان، پرسنل و .. که در نظر دارید در وبسایتتان نمایش داده شود را با کیفیت بالا آماده بفرمائید.

 

کلام آخر

طراحی سایت به عنوان یکی از اولین قدمهای ورود به فضای اینترنت شناخته می شود. در صورتی که قدم اول را به درستی بردارید، مراحل و قدمهای بعدی برایتان بسیار راحت تر می شود. سایتی که طراحی می کنید در حقیقت دفتر مرکزی شما در دنیای اینترنت به حساب می آید. بنابراین توجه به ویژگی های پایه ای آن بسیار با اهمیت خواهد بود. این مقاله کارهایی که قبل از سفارش طراحی سایت باید انجام شود ، می تواند یک مقاله جامع برای صاحبان مشاغلی باشد که قصد دارند از ظرفیت های بی انتهای دنیای اینترنت برای رونق کسب و کار خود بهره کافی ببرند. تیم های حرفه ای فناوری اطلاعات زیفا تا انتهای این مسیر درکنار شما خواهند بود.

به زیفا امتیاز دهید
مینو طاهری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *