گرافیک سایت چیست؟

گرافیک سایت چیست؟

گرافیک سایت چیست؟

یک وب سایت خوب و کاربر پسند زمانی خلق می‌شود ؛ که علاوه بر رعایت اصول کد نویسی و برنامه نویسی ، شامل یک گرافیک حرفه ای و قوی باشد. سایتی که از نظر گرافیکی دارای طراحی درست و مناسب باشد ؛ سبب جذب بیشتر کاربر می‌شود. در ادامه‌ی این مقاله قصد داریم با مفهوم گرافیک سایت بیشتر آشنا شویم تا بتوانیم سایت حرفه‌ای تری را طراحی کنیم. با ما همراه باشید.

 

گرافیک سایت چیست؟

به طور کلی گرافیک سایت به نحوه‌ی چیدمان المان ها و رنگ بندی بخش های مختلف سایت گفته می‌شود. گرافیک سایت سبب بخشیدن یک جلوه‌ی بصری به سایت می‌شود. علاوه بر آن گرافیک سایت ، فونت و سایز قلم ، رنگ متون ، نمایش تصاویر و مواردی از این قبیل را شامل می‌شود.

لازم است بدانید که یک طراح وب حرفه‌ای ، باید علاوه بر توجه به اصول محتوا گذاری ، به گرافیک سایت خود نیز توجه کند. در واقع گرافیک سایت ، اولین چیزی است که کاربر با آن مواجه می‌شود. اگر یک سایت از نظر گرافیکی بسیار خوب و قوی طراحی شده باشد ؛ احتمال جذب کاربر و مخاطبان بسیاری را به دنبال دارد.

گرافیک وبسایت به طراحان گرافیک کمک می کند تا با استفاده از رنگ‌ها ، المان‌های مختلف و نحوه‌ی چیدمان صحیح المان ها در سایت ، جلوه بصری ایجاد کند. این کار سبب تقویت مهارت و خلاقیت طراح می‌شود.

برخورداری از گرافیک مناسب نه تنها جذب کاربران را به دنبال دارد ؛ بلکه سبب می‌شود وبسایت به خوبی دیده و شناخته شود. در طراحی گرافیک می‌توان با بهره گیری از ابزارهایی مانند Flash ، Dream weaver ، Photoshop و Fireworks کیفیت و زیبایی کار را دو چندان کرد. گرافیک ، در واقع شرح و توضیح ایده‌هایی است که با کلمات نمی‌توان آن‌ها را بیان کرد.

 

 

تفاوت طراحی گرافیک و طراحی وب

عنوان طراحی گرافیک و طراحی وب سایت در بخش های خاصی کاربرد دارند. اگرچه نکات ضروری قابل توجه هر دو عنوان با یکدیگر شباهت دارد و تا حدی یکسان است. اما تفاوت هایی هم با هم دارند که این دو طراحی را از هم متمایز می‌کند. به سبب داشتن این شباهت‌ها ، برخی از افراد ممکن است این دو را با هم اشتباه بگیرند یا برخی دیگر تفاوت بین آن را درک نکنند. در ادامه قصد داریم توضیحات مختصری را درباره‌ی تعاریف هر یک ارائه دهیم تا تفاوت های آنها نمایان شود.

 

طراحی گرافیک

کار طراحان گرافیک بخشیدن ظاهر زیبا و جلوه بصری به سایت است. به بیان بهتر استفاده از تایپوگرافی مناسب ، استفاده از تصاویر مناسب ، رنگ بندی تیزر و پاورقی و بخش های مختلف سایت و مواردی که سبب بالا بردن جنبه زیبایی شناختی سایت می‌شوند ؛ در قالب طراحی گرافیک قرار می‌گیرند. طراحان گرافیک از هیچ برنامه نویسی خاصی استفاده نمی‌کنند و نحوه‌ی کار آن‌ها فقط مربوط به ایجاد گرافیک در وب سایت‌ها یا چاپ می‌باشد.

 

طراحی وب

طراحی وب ، به صورت کلی تر شامل طراحی گرافیک ، تایپوگرافی و استفاده از نمودار ها و تصاویر می‌باشد. یکی از تفاوت‌های آن با طراحی گرافیک این است که طراح وب فقط مربوط به وب سایت می‌باشد و چاپ را شامل نمی‌شود. بنابراین طراحان وب ، بر خلاف طراح گرافیک با محدودیت‌هایی از جمله رعایت اندازه‌ی پرونده ، وضوح و کیفیت تصویر و … مواجه هستند.

در طراحی وبسایت ، طرح های صورت گرفته باید شامل اصول برنامه نویسی باشد و به یک وب سایت فعال تبدیل شوند. طراحان وب باید در مورد CSS ، HTML و زبان های برنامه نویسی از جمله JavaScript ، PHP و … اطلاعات کافی داشته باشند. به دلیل فعال بودن وب سایت‌ها نسبت به رسانه‌های چاپی ، طراحان وب باید برای جذب و رضایت بیشتر کاربران به طراحی UX و UI تسلط داشته باشند. بنابراین طراحی یک وب سایت نیازمند دانش و علم کافی است تا آن وبسایت بتواند مورد توجه کاربران مختلف واقع شود.

 

سخن پایانی

در این مقاله شما را با طراحی گرافیک وب سایت و بررسی تفاوت آن با طراحی وب آشنا کردیم و نکات ضروری و قابل توجه آن را مورد بررسی قرار دادیم. اگر شما هم قصد دارید به یک طراح گرافیک حرفه‌ای تبدیل شوید، به هیچ عنوان مقالات آموزشی ما را در این زمینه از دست ندهید.

به زیفا امتیاز دهید
نگین رنجبر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *